Zamknij

Śmieciowe nowości technologiczne w gm. Kołczygłowy

09:51, 06.11.2020 M.W. Aktualizacja: 09:52, 06.11.2020
Skomentuj

Specjalne urządzenie do oddawania zużytego sprzętu elektronicznego, zgniatacz puszek czy też zasilane słońcem grające ławki. Takie nowości szykuje gmina Kołczygłowy. Samorządowi udało się pozyskać duże dofinansowanie z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania - Pojezierze Bytowskie. 

Najciekawsza inicjatywa to zakup Gminnego Punktu Elektroodpadów. To nowatorskie w skali kraju urządzenie, które na Pomorzu jest bodajże na razie tylko w Trójmieście. To automat, do którego wrzuca się różnego rodzaju odpady elektroniczne, takie jak telefony, płyty CD, stare pendrive’y i tym podobne. 

- W urządzeniu jest 7 pojemników, do których wrzuca się poszczególne rodzaje odpadów - oprócz wyżej wymienionych, również baterie czy ładowarki - wymienia Rafał Stoltman z Urzędu Gminy w Kołczygłowach. 

Każdy pojemnik ma objętość 33 litrów i - po jego zapełnieniu - zużyty sprzęt będzie wywożony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kołczygłowach. 

Oprócz tego, z dofinansowania Rybackiej Lokalnej Grupy Działania, zakupiony ma być jeszcze zgniatacz puszek. W jednym urządzeniu zmieści się do 2000 puszek. Urządzenie to również zostanie postawione koło Urzędu Gminy i będzie dostępne dla każdego, również dla osób przyjezdnych. 

[ZT]2752[/ZT]

Gmina zakupi jeszcze zestaw 100 boksów. W komplecie, w jednym boksie, jest pojemnik do zużytych baterii, mały zgniatacz puszek oraz tzw. auto-bag do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w trakcie podróży samochodem. Te 100 zestawów gmina zamierza rozdać w ramach działań ekologicznych dla mieszkańców. 

Oprócz tego samorząd zamontuje jeszcze panele fotowoltaiczne na dachu sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kołczygłowach. Pod inwestycję tę władze Kołczygłów podpięły jeszcze zakup dwóch stalowych serc do zbierania nakrętek. Jedno zostanie postawione przy szkole, a drugie przy Urzędzie Gminy. 

- To są działania środowiskowe. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na zasilanie energią elektryczną ze słońca, a kosze-serca dają możliwość segregacji odpadów - zaznacza Rafał Stoltman.

Samorządowcy podkreślają, że oba wnioski są jeszcze weryfikowane przez Urząd Marszałkowski, więc istnieje nikłe zagrożenie zmiany ich zawartości. Po ocenie wniosków, przyjdzie czas na ich realizację, co ma nastąpić w 2021 roku. 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Śmieszne...Śmieszne...

3 2

Dramat! Chwalić się że zgniatacz do puszki zakupują ...ludzie weźcie się za jakąś robotę bo nic się nie dzieje w tej gminie... 13:27, 06.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PozytywnyPozytywny

0 0

Nic sie nie dzieje, bo jak sie ma dziac skoro nie mozna od dluzszego czasu uzadzac imprez. Chleba I igrzysk...to niektorym wystarczy, ale o czyms to swiadczy. Trzeba zauwazac I doceniac kazde pozytywne przejawy aktywnosci. Tym bardziej, ze ekologia od lat byla zaniedbywana w tej gminie. Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma... 22:52, 07.11.2020


reo
0%