Zamknij

Pielęgnacja płytek ceramicznych. Czym nabłyszczyć płytki podłogowe?

22:50, 28.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:55, 28.04.2020
Skomentuj

Płytki ceramiczne są najczęściej stosowanymi powierzchniami w łazience i kuchni, czyli w pomieszczeniach, w których panują najtrudniejsze warunki – jest wilgotno, podłogi i ściany mają bezpośredni kontakt z wodą, zabrudzeniami i tłuszczem. Trudniej jest je utrzymać w czystości, niż np. panele w salonie czy sypialni. Ponadto, płytki łazienkowe oraz kuchenne wraz z upływem czasu, a także na skutek braku prawidłowej pielęgnacji tracą swój blask, stają się matowe. Jakie środki i metody jednocześnie wyczyszczą płytki łazienkowe i nadadzą im połysku?

Płytki łazienkowe narażone na zabrudzenia  

Jakie zabrudzenia pojawiają się na nich najczęściej i dlaczego? Płytki łazienkowe narażone są przede wszystkim na osad z kamienia, a także pleśń i grzyby, które pojawiają się jako czarne naloty, szczególnie w fugach oraz przy wannie, prysznicu oraz armaturze. Wynika to z bezpośredniego kontaktu płytek z wodą, która nie jest usuwana po każdym zachlapaniu. To stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Pozbycie się takich zabrudzeń jest kłopotliwe, szczególnie jeżeli się one nawarstwiają. Problemem są również smugi, które dostrzeżemy zarówno na ciemnych płytkach w kolorze grafitowym czy czarnym, jak też na jasnych, białych, jak płytki glossy o błyszczącym wykończeniu. Aby płytki łazienkowe zachowały swój pierwotny wygląd, zabrudzenia nie wywołały u nich zmatowienia, należy je regularnie czyścić. Preparaty powinno się jednak dostosować do rodzaju płytek, ponieważ różnią się one właściwościami i wrażliwością na środki chemiczne. 

Czyścimy i odświeżamy glazurę 

Glazurę najczęściej układamy na ścianie, rzadziej na podłodze, ponieważ są to płytki najmniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Istnieje ryzyko pękania i tworzenia się na powierzchni tzw. pajęczynkowego spękania. Na co dzień jednak glazurowane płytki łazienkowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Można skorzystać z ogólnodostępnych środków czystości, jednak należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają dodatków ściernych. Takie produkty są bardziej agresywne, jednak w przypadku glazury mogą pozostawić na jej powierzchni nieestetyczne zarysowania. Na co dzień wystarczy przetrzeć powierzchnię płytek ściereczką lub gąbką nasączoną wodą. Następnie suchą szmatką pozbyć się nadmiaru wody, szczególnie przy wannie, prysznicu, muszli klozetowej  oraz umywalce. Jeżeli glazurowane płytki łazienkowe, szczególnie o błyszczącym wykończeniu, jak glossy, mają zachować swój blask, można dodatkowo przemyć ich powierzchnię octem, kwaskiem cytrynowym lub roztworem wody z sodą. 

Jak czyścimy gres i terakotę? 

Inaczej możemy postępować w przypadku gresu i terakoty. Są to płytki, które układamy także na podłodze, nawet na zewnątrz, ponieważ wykazują większą odporność na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Tego typu płytki łazienkowe są też mniej wrażliwe na środki czystości, również te z dodatkiem ściernym. Gres wyczyścimy większością dostępnych środków czystości. Terakota jednak cechuje się ozdobną warstwą. Wraz z upływem czasu może być coraz mniej trwała, aż całkowicie płytki zostaną jej pozbawione. Wtedy płytki należy pielęgnować równie delikatnie jak glazurę, unikając środków o właściwościach ścierających. Istnieje bowiem ryzyko ich uszkodzenia i zarysowania. Blasku terakocie i gresowi nadamy w ten sam sposób, jak glazurze, czyli przy pomocy sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu. 

Zachowamy blask płytek, regularnie je czyszcząc, usuwając na bieżąco zabrudzenia, osuszając ich powierzchnię po każdym kontakcie z wodą i stosując przystosowane do ich rodzaju środki czystości. Warto też skorzystać z domowych sposobów. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

adelaadela

1 0

Niczym nie nabłyszczam, wystarczy że Braava je myje. To duża wygoda, bo nie muszę kombinować z mopem i zimną wodą czy octem. 11:05, 23.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%