To był dramatyczny wieczór dla mieszkańców jednego z domów jednorodzinnych w Okuninie (gm. Miastko). W środę, 4 lutego, tuż przed godziną 19:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze, który wybuchł w kotłowni. Sytuacja szybko stała się groźna, ponieważ ogień przedostał się na poddasze, a w zagrożonym budynku znajdowały się przestraszone zwierzęta. Choć straty materialne są ogromne, najważniejszą wiadomością jest fakt, że nikomu z domowników – ani ludziom, ani czworonogom – nic się nie stało.
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
Po przyjeździe pierwszych zastępów na miejsce okazało się, że źródłem problemów był przewód kominowy. Ogień objął nie tylko samą kotłownię, ale również elementy konstrukcyjne na poddaszu w pobliżu komina. Powierzchnia pożaru wyniosła około 40 metrów kwadratowych. Jeszcze przed przybyciem strażaków, z budynku bezpiecznie ewakuowały się dwie osoby w wieku 41 i 43 lat.
W akcji ratunkowej brały udział jednostki PSP Miastko, OSP KSRG Dretyń oraz OSP Kamnica. Na miejscu obecna była również policja i Straż Miejska.
- Zapaliły się elementy w pobliżu wyczystki w kotłowni oraz na poddaszu. Przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych, co skutkowało zapaleniem się sadzy w kominie – wyjaśnia Fryderyk Mach, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie.
Sytuacja była szczególnie trudna ze względu na zwierzęta. Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia „Bezdomny Kundelek”, przerażone psy w momencie przyjazdu służb uciekły prosto do płonącego domu. Na szczęście udało się je bezpiecznie wyciągnąć. Zwierzęta gospodarskie, które znajdowały się w pewnej odległości, również nie ucierpiały.
- Naszym zadaniem było udzielenie pomocy zwierzętom, ich oględziny i w razie potrzeby zabezpieczenie. Po wstępnych badaniach żaden z psiaków nie został poszkodowany. Jako Stowarzyszenie zabezpieczymy rodzinę w zakresie utrzymania zwierząt i usług weterynaryjnych – informują wolontariusze z Miastka.
Straty materialne są jednak dotkliwe i wstępnie oszacowano je na 150 tysięcy złotych. Choć pomoc zaoferowała gmina, pani sołtys oraz lokalna opieka społeczna, poszkodowana rodzina na ten moment podziękowała za wsparcie. Mieszkańcy sołectwa pozostają jednak w pełnej gotowości.
Komendant Fryderyk Mach wykorzystuje tę sytuację, by ponowić apel do wszystkich mieszkańców powiatu.
- Mamy bardzo intensywny sezon grzewczy ze względu na warunki pogodowe. Apelujemy o rozwagę, dbałość o przewody kominowe, regularne przeglądy i czyszczenie. Zachęcamy również do montażu czujek dymu i tlenku węgla.
Warto dodać, że w związku z ogólnopolską akcją profilaktyczną, w bytowskiej komendzie rozdawano dziś bezpłatne czujki dla mieszkańców, prowadząc jednocześnie instruktaż z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.
::news{"type":"see-also","item":"17550"}
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Jak zwykle wyliże się z tego i wyjdzie beż szwanku. A kasa? Lud zapłaci. Nie ma jak robić za nie swoje.
Giercik
07:55, 2026-06-22
Nowa prezes Nimfy: bezpieczeństwo i modernizacja
Ależ Panie Wisiński , nie musi Pan tłumaczyć zasad powoływania prezesów spółek- wiemy że zawsze jest furtka prawna dla wprowadzenia swoich, dla wszystkich innych są konkursy, czesto wieloetapowe. Pisze pan, że ta osoba ma wiedzę i doświadczenie- właśnie o to chodzi ,że basen był źle zarządzany, nie było prawidłowego nadzoru, konserwacji itp. więc to są niedobre doświadczenia I wybór byłej kierownik nie jest w tej sytuacji trafny. Pan wszakże nie jest chyba małym dzieckiem aby tego nie rozumieć. Bardzo niedobrze,że zarządzanie tym krajem od szczytów władzy po prowincje zawsze jest oparte na kolesiostwie.Najgorsze ,że zawsze znajdą się ludzie popierający układy i nie wstydzą się tego ogłaszać, to prawdziwy dramat.
Hm
07:31, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I właśnie po to są media. Brawo.
:)
06:44, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I znowu Klasa! 🤣
Obserwator
01:11, 2026-06-22