Zamknij
REKLAMA

Płacą 2000 zł miesięcznie i mają wszystkie dochody z cmentarzy

10:48, 28.07.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Radny Leszek Szymczak twierdzi, że gmina Bytów związała się niekorzystną umową z firmą Elwoz. Za dzierżawę dwóch cmentarzy firma płaci gminie 2000 zł miesięcznie. W zamian ma wszystkie przychody. Tylko w ub. roku pochowano ponad 160 osób. Każda to przynajmniej 1000 zł za miejsce na cmentarzu. Są też opłaty dodatkowe. Wszystko to trafia do firmy Elwoz. Już od 16 lat. 

- Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka zarządzeniem nr 273/2018 ustalił opłaty z tytułu korzystania z cmentarzy komunalnych w Bytowie. I tak np. za grób ziemny pojedynczy na okres 20 lat trzeba zapłacić 400 zł, grób murowany 1200 zł. Opłata eksploatacyjna do każdego pochówku na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem czystości na cmentarzach, wywozem odpadów, dostarczeniem wody wynosi 560 zł, opłata za wjazd jednorazowy pobierana w związku z pochówkiem, postawieniem nagrobka, to 50 zł. Każdorazowo za pochówek rodzina zmarłego musi więc zapłacić min. 1010 zł. z tytułu opłat za korzystanie z cmentarza - wylicza radny Szymczak.

Jego zdaniem w świetle przepisu art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. f i ust. 1 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wpływy z tytułu opłat za usługi cmentarne stanowią dochód gminy.

- Potwierdza to również Najwyższa Izba Kontroli w raporcie pn. Zarządzanie Cmentarzami Komunalnymi, (LPO.430.002.2016. Cytuję: W związku z korzystaniem z mienia komunalnego gmina pobiera opłaty cmentarne, stanowiące jej dochody własne, podlegające rozliczeniu z budżetem gminy. Gmina nie ma swobody w dysponowaniu tymi dochodami w taki sposób, aby scedować na podmiot zarządzający cmentarzem uprawnienie do rozporządzania środkami pochodzącymi z opłat - mówi Szymczak. - Tymczasem w umowie zawartej pomiędzy gminą Bytów a dzierżawcą cmentarzy, widnieje zapis: Wszelkie opłaty uiszczane przez podmioty korzystające z cmentarzy, stanowią pożytki Dzierżawcy.

Jego zdaniem prowadzenie cmentarzy komunalnych stanowi zadanie własne gminy.

- Dlatego też 19.06.2020 r. wniosłem do Burmistrza Bytowa interpelację i podanie podstawnej prawnej rezygnacji przez gminę Bytów z dochodów budżetowych z tego rodzaju opłat oraz przekazania uprawnienia do ich pobierania i traktowania jako dochody innego podmiotu. W odpowiedzi burmistrz wskazał raz jeszcze, że zgodnie z podpisaną umową pomiędzy podmiotami opłaty cmentarne stanowią przychód dzierżawcy - opowiada radny. - Trzeba zaznaczyć, że do budżetu Gminy Bytów nie zostały przekazane żadne a należne gminie Bytów opłaty z tytułu korzystania z cmentarzy komunalnych od 1 stycznia 2005 r, tj. od daty obowiązywania umowy ich dzierżawy do dziś. 

Podmiot (spółka Elwoz) płaci jedynie bardzo niski czynsz za administrowanie/dzierżawę obu cmentarzy prowadząc na mieniu gminnym działalność gospodarczą (usługi pogrzebowe).

- Ponadto od 16 lat jej trwania, czynsz za użytkowanie dwóch bytowskich cmentarzy jest na tym samym poziomie, tj. 1.930 zł +vat/miesięcznie a burmistrz Bytowa nie wystąpił o jego podniesienie nawet o wskaźnik inflacji - wylicza. - Burmistrz Bytowa pozbawił gminę Bytów z dochodów budżetowych z tego rodzaju opłat oraz przekazał uprawnienia do ich pobierania i traktowania jako dochody innego podmiotu zasłaniając się zawartą przed laty umową. 

Sprawdziliśmy jak to jest w innych gminach. Czekamy też na odpowiedź burmistrza Bytowa. Do tematu wrócimy.

Portal

ibytow.pl

Napisał o tym

pierwszy

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

7654376543

0 0

Układy gdzie jest CBA 19:16, 28.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BonyBony

0 0

Warto by zwrócić też uwagę na to, jaki nieład panuje na cmentarzu przy ul. Popiełuszki. Czyż nie można określić jaki standardowy wymiar powinny mieć nagrobki ? W tej chwili firmy stawiające pomniki nie uważają na to, by ścieżki między nagrobkami były jako tako do przejścia. Często aby przejść trzeba deptać po samych nagrobkach. Powinien być określony regulamin cmentarza dotyczący wielkości nagrobków i sposobu ich stawiania. 23:13, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA