Zamknij
REKLAMA

DWIE NOWE kamienice przy parku na Miłej. Działkowcy PROTESTUJĄ

22:48, 27.06.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

W cichym, zielonym zakątku Bytowa, w sąsiedztwie dawnego cmentarza ewangelickiego i parku oraz ogródków działkowych, przy ulicy Miłej 15 wyrosnąć z ziemi mają dwa budynki wielorodzinne. Najprawdopodobniej czteropiętrowe. Działkowcy już podnoszą alarm, bo nie chcą takiego sąsiedztwa twierdząc, że w tym rejonie Bytowa nie powinny już powstawać żadne nowe, kilkupiętrowe obiekty. Jak ustaliliśmy, inwestor wystąpił aktualnie do Urzędu Miejskiego o wydanie warunków zabudowy. Dwa budynki wielorodzinne mają powstać na działce zakupionej od firmy Orange. Inwestorzy to bytowski projektant Piotr Kaszubowski oraz jego wspólnik. 

- Ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że w sąsiedztwie ogródków działkowych, bezpośrednio przy parku na ulicy Miłej jakiś deweloper chce budować 2 duże budynki wielorodzinne. Mają być czteropiętrowe. Jako działkowcy nie zgadzamy się na to, bo nie chcemy, żeby w tym cichym zakątku zaburzony został spokój. Nie chcemy, aby podczas pracy w ogródku czy też podczas opalania się, jacyś ludzie obserwowali nas z czwartego czy trzeciego piętra. W okolicy nie ma takich wysokich budynków, bo najbliżej są nieruchomości na Pochyłej, oddzielone od nas parkiem - mówi właścicielka ogródka działkowego przy ulicy Miłej. 

Zapowiada ona, że będzie pisać do zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych, aby zablokować budowę czteropiętrowych bloków. Wskazuje ona, że w Bytowie są inne miejsca na takie budowle, na przykład teren, który ma być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a określany aktualnie nazwą “Kwiatowa”, pomiędzy drogami wyjazdowymi z Bytowa do miejscowości Dąbrówka oraz Świątkowo. 

Wiceburmistrz Jacek Czapiewski potwierdza, że do ratusza wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla działki przy ulicy Miłej 15. 

- Jeśli gmina nie ma podstaw odmówić, to będzie musiała się na coś zgodzić, a na co? To pokaże analiza - komentuje Jacek Czapiewski. 

Dowiadujemy się, że spółka, która nabyła działkę przy ulicy Miłej, ma za sobą między innymi budowę obiektu wielorodzinnego z lokalami usługowymi bezpośrednio na dworcu w Bytowie. 

- Uroki miasta są takie, że w mieście są budynki, a my mamy takie szczęście, że w mieście są również ogródki działkowe. To wielki potencjał dla samego miasta, ale trzeba pogodzić się również z tym, że w mieście powstają budynki. Trzeba znaleźć “złoty środek” pomiędzy zielenią a budownictwem - komentuje wiceburmistrz Czapiewski. 

Argument bliskości cmentarza ewangelickiego do niego nie przemawia, bo podaje on za przykład Osiedle Słoneczne, które też stoi przy cmentarzu. Jako kolejny przykład podaje on budynki mieszkalne w Rzepnicy, również przy cmentarzu komunalnym. 

Druga strona takich argumentów nie przyjmuje. Wygląda na to, że rozpoczyna się właśnie poważny konflikt pomiędzy działkowcami, deweloperem a władzami miasta. Przy tych pierwszych obstaje koalicyjny radny Aleksander Pradella, który w tym miejscu występuje jako wiceprezes ogródków działkowych. 

- Dostaliśmy już nawet powiadomienie od inwestora, który ostrzega, że altany zbudowane w bezpośredniej bliskości płotu mogą być nielegalne. Inwestor zapowiada, że będzie wnioskować o ich rozbiórkę - informuje Aleksander Pradella. 

Taki wniosek inwestora może tylko “dolać oliwy do ognia” i zaostrzyć konflikt. Pradella zapowiada, że będzie trzymać stronę działkowców. Zamierza zorganizować spotkanie z deweloperem. 

- Ja rozumiem, że deweloperzy szukają atrakcyjnych terenów, ale nie może być tak, że odbędzie się to ze szkodą dla drugiej strony, czyli w tym przypadku działkowców. W tym rejonie Bytowa nie ma zabudowy wielorodzinnej, bo są tylko domki jednorodzinne. Obok jest park, który był kiedyś cmentarzem ewangelickim. Budynki wielorodzinne są dopiero kawałek dalej, przy ulicy Pochyłej. Zbudowanie dwóch kamienic przy parku na ulicy Miłej zdecydowanie zaburzy ład przestrzenny - ocenia Pradella. - Kojarzę ten teren. Mieszkał tam kiedyś mój kolega i wiem, że są tam tylko budynki parterowe z poddaszem użytkowym, więc - moim zdaniem - nie powinno być mowy o budowie bloków. Można je zbudować w innych miejscach na obrzeżach miasta, a nie w tej okolicy. Dziwne jest też w tej sytuacji rozumowanie pana wiceburmistrza Jacka Czapiewskiego, który mówi, że bloki można zbudować wszędzie, bo to miasto, ale trzeba też przecież każdorazowo wziąć pod uwagę sąsiedztwo. Ogródki działkowe to "zielone płuca miasta", spokojna i cicha okolica, i tak powinno pozostać. Budynki wielorodzinne mogą powstawać na przykład na Osiedlu Kwiatowa gdzie jest ponad 50 ha terenu.

Radny Aleksander Pradella ma nadzieję, że kamienice przy ulicy Miłej nigdy nie powstaną.

Z pewnością inaczej myśli deweloper, dla którego taka działka w cichym miejscu jest atrakcyjna i również mieszkania w tego rodzaju kamienicy łatwiej można sprzedać. Właściciele takich lokali mają zapewnioną ciszę i spokój oraz oczywiście ładne widoki na park i na ogródki działkowe.

Projektant Piotr Kaszubowski, wspólnik w spółce będącej właścicielem działki, jest przede wszystkim zaskoczony, że informacja o tej inwestycji tak szybko się rozeszła. 

- To bardzo nieładnie z ich strony, że nie zgadzają się na budowę - tak Kaszubowski kwituje postawę działkowców. 

Gdy informujemy go, że według działkowców nieładną rzeczą z jego strony jest nie tylko budowanie kamienic przy parku i ogródkach działkowych, ale także wniosek o rozbiórkę altanek, znajdujących się przy granicy działki, Piotr Kaszubowski też ma na to odpowiedź. 

- Działka została zakupiona na cele inwestycyjne i mało nie kosztowała, więc chcemy postawić tam dwa budynki wielorodzinne. Czy będą czteropiętrowe? Wszystko zależy od tego, na co zgodę wyda Urząd Miejski - mówi Piotr Kaszubowski. - Moim zdaniem jest tam sąsiedztwo budynków wielorodzinnych. Mam tu na myśli tzw. budynek rotacyjny na ul. Miłej. Jest to obiekt wielorodzinny i to wysoki. Ponadto należy podkreślić, że to nie miasto przyszło do działkowców, ale to działkowcy przyszli do miasta. To oni są gośćmi w mieście. Wiadomo też, że terenów inwestycyjnych w Bytowie nie ma. Wszystko jest skurczone. Znajdujące się dookoła lasy i jeziora blokują rozwój miasta. To jedno z ostatnich miejsc, w którym można coś sensownego zbudować. Rozumiem, że działkowcy nie będą zadowoleni, ale tak to już jest w całym kraju, że w miastach znajdują się budynki wielorodzinne. 

Deklaruje on, że chce spotkać się z działkowcami i porozmawiać, aby dojść do kompromisu. Jednocześnie zaznacza, że działkowcy mogli wystartować w przetargu organizowanym przez firmę Orange i kupić tę działkę. Natomiast wskazywany przez radnego Aleksandra Pradellę teren na Osiedlu Kwiatowa jest według Piotra Kaszubowskiego zbyt odległą perspektywą, bo po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gotowy do zabudowy będzie dopiero za kilka lat. 

- Tam nie ma żadnej infrastruktury, żadnej sieci dróg, a nawet miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jeszcze nie jest gotowy i jego uchwalanie potrwa pewnie ze 2 lata - komentuje Kaszubowski. 

Deweloper zapowiada, że nie zamierza odstąpić od swojego planu, bo przecież nie po to kupował działkę przy ulicy Miłej 15 żeby teraz stała pusta. Czy uda mu się przeforsować ten plan? Czas pokaże. A Wy co o tym myślicie? 

Portal

ibytow.pl

Napisał o tym

pierwszy

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (19)

Kasa,kasaKasa,kasa

14 4

Popieram działkowców,ale dewelopera też rozumiem.Zapewne kasa miejska świeci pustkami i stąd wyprzedadzą ostatnie kawałeczki wolnego gruntu,a że kwitnie betonoza, co tam.Mało tego niech się działkowcy nie zdziwią,że któregoś pięknego dnia zostaną wyrzuceni np na Kwiatową,bo tereny działkowe w środku miasta także trzeba będzie spieniężyć. Tak to mniej więcej wygląda. 01:31, 28.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bytowianka Bytowianka

15 2

Tyle się mówi o zieleni, o tym że Bytów jest zabetonowany, że tak mało mamy tej zieleni, że wycinamy wiecznie drzewa, a tu teraz w parku i byłym cmentarzu ewangelickim pewnie pozwoli władza a budowę bloków i wycinkę kolejnych drzew. Gdzie w tym logika? A wypowiedź dewelopera i wiceburmistrza to totalna buta!!! Niech Pan Cz. Sam sobie pozwoli w swojej wiosce wybudować czteropiętrowe bloki pod swoim domem. Działki ogrodowe zawsze tam były, są i będą i jakoś do tej pory nikomu to nie przeszkadzało. Działkowcy żyli w dobrych relacjach z poprzednim właścicielem terenu. A teraz przyjdzie deweloper i będzie rządził i kazał rozbierać altanki. No cóż ale pewnie mu na to władza pozwoli bo w gminie brakuje kasy. 06:08, 28.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatkaTatka

16 3

Co to znaczy, że działkowcy są gości w mieście i oni przyszli do miasta!!!! Działkowcy nie są gośćmi tylko mieszkańcami Bytowa, a burmistrz zobowiązał się w wyborach dbać o wszystkich mieszkańców gminy Bytów, a nie tylko o interesy i dobry zarobek deweloperów. Burmistrz chyba zapomniał, że działkowcy to też wyborcy, którzy oddają swój głos przy urnie!!! Pewnie cześć z nich na niego ostatnio głosowała a teraz on i jego władza wciskają działkowcom szpile, aby tylko zadowolić deweloperów i mieć kasę w budżecie. 06:22, 28.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Boguś Boguś

15 1

Po pierwsze Wiceburmistrz Bytowa Jacek Czapiewski nie jest Radnym, a nawet nie jest mieszkańcem Bytowa tylko Parchowa. Nikt z działkowców na niego nie głosował, ponieważ stanowisko Wiceburmistrza otrzymał z nadania, a Rada to jedynie przyklepała. Wiceburmistrz został wybrany na to stanowisko przez Trzech Muszkieterów - Romana, Ryszarda i Jasia i tak sobie siedzi na tym stanowisku już II kadencję, kiedy to ze stanowiska odszedł Adam. Nigdy nie musiał się napracować , aby to stanowisko dostać, zawsze przychodziło mu wszystko łatwo oprócz ciężkiej pracy. Jako mieszkaniec Parchowa nigdy nie będzie się utożsamiał z Bytowem i dlatego jest mu wszystko jedno, czy powstaną tam bloki , czy nie. Czytając wypowiedzi Wiceburmistrza mogę wnioskować, że ma to gdzieś. Mam duże wątpliwości, czy Ryszard Lwie Serce jeszcze panuje nad tym wszystkim? 08:11, 28.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

3 0

To niech się zajmie Parchowem a nie wtrąca się w sprawy Bytowa. Nie wystartuje w Parchowie i zobaczy jakie ma popracuje a mieszkańcom Bytowa i działkowcom da spokój. Każdy chciałby być "klucha" i siedzieć na stołku za dobre pieniądze. Ale nie tędy droga!!! 09:21, 28.06.2021


działekdziałek

2 0

wielkie poruszenie...ktoś chyba musiał zagłosować na tych, którzy później lekką rączką poobsadzali na stołkach ludzi kompletnie niezwiązanych z miastem - to jest dowód na to, że ktoś ma coś gdzieś...głosujcie dalej, może następnym razem wiceburmistrzem będzie ktoś z jakiejś wioski z jeleniogórskiego powiatu, bo czemu nie...mam stołek, mogę wszystko...tragedia 09:28, 28.06.2021


DruDru

2 0

On nie wystartuje w Parchowie, bo wie że tam nie ma szans. Z wyborach z Dołębskim by się pogrążył. Więc zawsze zakręci się wokół władz Bytowa, a potem ma mieszkańców Bytowa gdzieś. Ważne że dostał dobry stołek i siedzi. 10:41, 29.06.2021


789789

8 2

Działkowcy nie dajcie się!!! taki deweloper myśli że ma kasę to może wszystko już jeden taki B.G stawia wszędzie gdzie popadnie pseudo mieszkania z wadami 👎👎👎 14:52, 28.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Koleszko Koleszko

4 20

W Bytowie brakuje mieszkań w dobrym standardzie i w ładnej lokalizacji ….. kibicuję tej inwestycji 👍 20:18, 28.06.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

:):)

11 0

są super bloki na osiedlu chojnicka, fajna lokalizacja i wysoki standard 21:37, 28.06.2021


NickNick

0 9

Chojnicka odradzam! 22:28, 28.06.2021


PioterPioter

1 0

Dlaczego odradzasz? 08:32, 29.06.2021


ewaewa

5 0

być może odradza, bo nie stać go na takie mieszkanie. Osiedle Chojnicka to naprawdę dobra inwestycja, ale jest jedno ale, po prostu lokale są drogie w porównaniu do innych co prawda gorszych ale też nowych bloków. Z tym, że jeśli chcesz mieszkać w ładnym budynku, w ustawnym, przestronnym mieszkaniu w centrum miasta a jednocześnie w otoczeniu parku, mieć halę garażową, duży balkon czy taras ( tam są tarasy po 25m2),wideofon itp to niestety trzeba za to zapłacić. 11:00, 29.06.2021


PikusPikus

9 3

To są jakieś jaja. Przychodzi sobie do urzędu dwóch młodych deweloperów i żądają wydania decyzji na budowę nie zważając na nic. Myślą, że liczą się tylko oni bo mają kasę. Przecież ich na świecie nie było, a ogródki działkowe już tam istniały, a teraz dwóch takich żąda rozebrania altanek. Gdzie jest burmistrz tego miasta? Czemu się nie wypowie publicznie w tej kwestii co na ten temat myśli? Jaka decyzję chce podjąć? Bo ten jego pseudo zastępca Cz. wielki znawca tematu niech się lepiej nie wypowiada na żaden temat. Ten człowiek to jedna wielka porażka Kto go w ogóle powołał na to stanowisko zastępcy? 00:03, 29.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DruDru

9 1

No tak teraz to najlepiej pozwolić na budowę bloków w parku!!! A może niedługo będziemy budować bloki na Jeleniu czy placach zabaw dla dzieci? Przecież można, bo ludzie muszą gdzieś mieszkać! Co za absurdalne myślenie dewelopera i wiceburmistrza Czapiewskiego. Po co dbać o mieszkańców? Dbajmy wyłącznie o deweloperów!!! Wycinajmy drzewa i zniszczmy cała zieleń w Bytowie bo przecież można, prawda?! Paranoja 10:10, 29.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GosiaGosia

5 1

Rzeczywiście to porażka Podpisuję się pod tym komentarzem 100% Też tak uważam Mam nadzieję że do tego nie dojdzie lub powstaną domy które wpasują się w ten krajobraz Liczę na rozsądek rządzących 10:24, 29.06.2021


ABCABC

2 8

Oj kłamczuszku, przecież nie budują w parku. Co jest dziwnego w stwierdzeniu, że ludzie muszą gdzieś mieszkać? To takie niepojęte? Widzisz czubek swojego nosa i nic poza tym. Jest wielu ludzi, którzy z pewnością skuszą się na mieszkanie w tym miejscu, i oni też mają potrzeby i nie można o nich zapominac. 15:51, 29.06.2021


Dru Dru

12 1

No rzeczywiście co za różnica!!! Kiedyś jak będziecie budować bloki na Jeleniu to też powiecie co za różnica przecież bloki są przy Jeleniu a nie na Jeleniu hahaha Wycinka drzew w celu poszerzenia drogi a co tam Żadna różnica hahaha 13:13, 30.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DzejoDzejo

0 0

P. chce być nowym burmistrzem więc teraz się angażuje z nadmiarem. Wielce zarządza działkami.... 08:06, 29.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%