Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy 5 osób, w związku ze śledztwem dotyczącym procederu przyspieszania legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Policjanci ustalili, że cudzoziemcy z różnych krajów mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu na terenie RP. Taka „usługa” miała kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w związku z prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku śledztwem zatrzymali pięć osób, wśród nich urzędnika Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, które zajmowały się legalizowaniem na terytorium RP pobytu cudzoziemcom wbrew przepisom. Do zatrzymań doszło na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy.
- Wśród zatrzymanych jest urzędniczka, która jak ustalili policjanci, przynajmniej od 2022 roku przyjmowała korzyści majątkowe od różnych osób, w zamian za przyspieszenie procedury wydania decyzji administracyjnej w zakresie legalizacji pobytu na terenie Polski. Policjanci szacują, że urzędniczka na tym przestępczym procederze mogła w ciągu roku „zarobić” co najmniej 30 tys. zł - komentuje kom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Kolejni zatrzymani to obcokrajowcy. Osoby te w zamian za korzyści majątkowe przekazywane zatrzymanej urzędniczce, podejmowały się pośredniczenia w przyspieszeniu procedury legalizacji pobytu dla wielu osób. Pośrednicy powoływali się na wpływy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, za które również przyjmowali korzyści majątkowe od obcokrajowców. Śledczy szacują, że zatrzymani żądali od poszczególnych osób od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
Z ustaleń policjantów wynika, że z powodu tego przestępczego procederu, pobyt w naszym kraju mogło uzyskać w ten sposób kilkadziesiąt osób z różnych państw.
- Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją KWP w Gdańsku, podczas przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych zabezpieczyli dokumentację urzędową, telefony, komputery, nośniki pamięci. Zabezpieczony materiał dowodowy poddawany jest analizie. Sprawa ma charakter rozwojowy. Z uwagi na zasięg procederu korupcyjnego możliwe są dalsze zatrzymania - dodała kom. Karina Kamińska.
Biorąc pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy potwierdzający proceder korupcyjny oraz obawę ucieczki lub ukrycia obcokrajowców policjanci wystąpili z wnioskiem do prokuratora o złożenie w sądzie wniosku o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wobec czterech zatrzymanych, wobec piątej zdecydowano o poręczeniu majątkowym.
Osoby, które wręczyły korzyść majątkową urzędnikowi lub innej osobie powołującej się na wpływy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, w zamian za przyspieszenie procedury legalizacji pobytu w Polsce mogą zgłosić się do Wydziału dw. z Korupcją KWP w Gdańsku. W przypadku kiedy powiadomią o fakcie wręczenia korzyści majątkowej, mogą skorzystać z wyłączenia karalności za przestępstwo korupcyjne.
antek M.14:29, 27.11.2024
Szanowny Panie Redaktorze - co ten artykuł ma wspólnego z Bytowem? 14:29, 27.11.2024
Ona15:21, 27.11.2024
4 0
Może mieć więcej wspólnego niż Ci się wydaje, w Bytowie też zatrzęsienie obcych. Myślisz,że to się dzieje na księżycu? 15:21, 27.11.2024