Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii oraz Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) dotyczące morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy. W rezultacie już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin z farm Bałtyk 2 i 3 będzie dostarczać energię odnawialną do polskich domów, szkół, fabryk i biur. Łączna wartość inwestycji to około 27 mld zł (bez kosztów finansowania).
– Świat należy do tych niepokornych, którzy mają odwagę skakać w nieznane, a po drodze budować skrzydła. Jestem przepełniona wdzięcznością, że spełnia się marzenie mojego Taty, moje i wielu wspaniałych ludzi, którzy mają odwagę mieć marzenia. Polska może być i będzie, dzięki projektom Polenergii i Equinor, zasilana czystą energią wytwarzaną w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasobów naszej planety i w służbie kolejnym pokoleniom. To bardzo ważny, symboliczny moment, który przypieczętowuje lata planowania i przygotowań, a jednocześnie otwiera zupełnie nowy rozdział na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju Polenergii. Projekt Bałtyk to potężna inwestycja i przykład, jak dzięki wytrwałości i polsko-norweskiemu partnerstwu śmiałe wyobrażenie sprzed lat nabiera realnych kształtów – mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii S.A.
– Budowane przez nas farmy Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju, stworzenia miejsc pracy w nowym sektorze, a zielona energia wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki. Jako przyszły operator farm wiatrowych z dumą podejmujemy ten najważniejszy krok. Najbliższe miesiące to czas intensywnej współpracy z polskimi firmami i instytucjami, by osiągać kolejne kamienie milowe – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Budowa farm Bałtyk 2 i 3 będzie finansowana w formule project finance. Więcej informacji zostanie przekazanych po zamknięciu finansowania.
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze farmy o łącznej mocy 1 440 MW. W ich skład wejdzie 100 turbin o wysokości 260 m każda, czyli wyższych niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden obrót wirnika turbiny zapewni energię dla domu na 4 dni. Łącznie farmy zasilą ponad 2 mln gospodarstw domowych. Powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, odpowiednio ok. 37 km i 22 km od brzegu. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2028 rok.
Powstaną również dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne (OSS) o mocy 720 MW każda, dwie stacje lądowe (ONS) oraz podziemna linia kablowa o długości 14 km. Na odcinku wyjścia kabli na ląd, w pobliżu Ustki, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą – bezwykopowo i bezpiecznie dla środowiska. Farmy zostaną podłączone do krajowej sieci poprzez stację PSE Słupsk Wierzbięcino.
W Łebie powstanie baza operacyjno-serwisowa Equinor, która wesprze fazę budowy i będzie centrum operacji morskich.
Do realizacji projektów zakontraktowano kilkunastu głównych wykonawców, w tym polskie firmy: Tele-Fonika Kable i Enprom. Zaangażowano też inne krajowe przedsiębiorstwa, co buduje lokalny wkład i wspiera konkurencyjność przemysłu.
Okres eksploatacji: 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz