Przebieg przyszłej drogi ekspresowej z Ustki przez Słupsk do Bydgoszczy miał być znany już w czerwcu 2025 roku. Korytarza do dziś nie ustalono na 100% – podawane są różne warianty, ale są też dobre znaki. 100 milionów złotych w budżecie zabezpieczono na rozpoczęcie prac zmierzających do budowy tej ważnej dla regionu trasy.
Była też kolejna konferencja prasowa, tym razem w Ustce. Zaprezentowano tam dokument „Pakt dla bezpieczeństwa Polski”, gdzie jedną ze strategicznych inwestycji jest nowa droga ekspresowa, ale także tzw. droga czerwona w Gdyni, mająca zapewnić dogodny dojazd do portu. Pojawiają się jednak rozbieżne informacje co do przebiegu trasy. Politycy ze Słupska mocno promują budowę drogi ekspresowej bezpośrednio przez Miastko i Biały Bór w kierunku Człuchowa.
Poseł Marek Biernacki z Trzeciej Drogi podkreśla, że mieszkańcy powiatu bytowskiego są współtwórcami idei budowy drogi ekspresowej Via Pomerania.
– Via Pomerania ma służyć do tranzytu wojsk sojuszniczych. Nasi wrogowie mają wiedzieć, że w ciągu dwóch tygodni tą drogą zostanie przetransportowanych przykładowo 100 000 żołnierzy z Niemiec, Francji, Szwecji, Szkocji czy USA. Ma to działanie odstraszające. W czasach pokoju droga będzie mieć ogromne znaczenie gospodarcze. – zaznacza.
Dodaje również, że środki na wytyczenie korytarza są już zabezpieczone, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma wyznaczyć trasę.
– My już nie mówimy o czymś planowanym – tylko to realizujemy.
Według niego raport Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdza, że inwestycja nie będzie miała typowych utrudnień środowiskowych, a tempo prac jest dwukrotnie przyspieszone.
Całość przedsięwzięcia wpisuje się w program gospodarczy „Kaszubia”, zgodnie z którym województwo pomorskie ma stać się zielonym okręgiem przemysłowym, opartym o energetykę odnawialną i planowaną elektrownię jądrową.
Budowa nowej drogi ekspresowej budzi duże zainteresowanie, ale i kontrowersje wśród samorządowców. Powszechnie wiadomo, że parlamentarzyści ze Słupska, jak poseł Zbigniew Konwiński, zabiegają o budowę trasy śladem istniejącej DK21 przez Miastko. Z kolei samorządowcy związani z Bytowem i Trójmiastem starają się o wariant przebiegający bliżej stolicy powiatu. Według informatora z kręgów rządowych coraz poważniej brana jest pod uwagę opcja budżetowa – najtańsza – czyli śladem DK21 przez Miastko, Biały Bór, Brzezie i Człuchów.
Daniel Chwarzyński, wójt gminy Trzebielino, potwierdza, że firmy już zaczynają interesować się lokalnymi działkami inwestycyjnymi.
– Taki przebieg ma sens, bo nie trzeba budować po nowym śladzie, a decyzje środowiskowe byłyby mocno ograniczone. Gmina podatkowo byłaby na tym wygrana. Można wyobrazić sobie powstanie strefy przemysłowej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej i ekspresowej.
Podobne nadzieje mają w Miastku. Przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Tomasz Borowski podkreśla, że byłaby to bardzo dobra wiadomość.
Zupełnie inne nastroje panują w Bytowie. Aleksander Pradella, przewodniczący Komisji Infrastruktury i dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, wskazuje, że wariant DK21 i DK25 dla Bytowa niczego nie zmienia – do drogi ekspresowej pozostawałoby około 40 km.
– Ja nadal będę zabiegał, aby nowa droga przebiegała środkiem powiatu – nowym śladem.
Dodaje, że Bytów jest zdecydowanie większym ośrodkiem gospodarczym niż Miastko czy Trzebielino.
– Są tu strefy przemysłowe i wiele firm transportowych, więc bliskość drogi ekspresowej jest wręcz konieczna.
Na konferencji w Ustce zapowiedziano również rewitalizację linii kolejowej nr 212, co ucieszyło przedstawicieli powiatu bytowskiego. Mirosław Maszluch podkreśla, że Bytów został ujęty w przebiegu Via Pomerania, ale na razie są to wstępne wytyczne.
– Przed nami jeszcze konsultacje. Mówienie o ostatecznym przebiegu trasy jest przedwczesne. Budowa tej drogi to interes strategiczny dla całego kraju, a nie gra polityczna.
Zwraca uwagę, że podstawowym parametrem nowej trasy ma być przepustowość umożliwiająca transport około 100 000 żołnierzy w razie zagrożenia.
[ZT]17332[/ZT]
Starania o realizację ważnej dla regionu nowej drogi ekspresowej z Ustki przez Słupsk, powiat bytowski do Bydgoszczy.
2025-10-01
NIE BĘDZIE drogi ekspresowej. Będzie trasa do 100 km/h
2025-09-25
MEDAL dla Maszlucha, a ekspresówka przez… Miastko?
2025-06-18
Nagła zmiana planów? Nowa droga ekspresowa może ominąć Bytów. Kierunek Miastko?
2025-01-09
VIA POMERANIA czy… Barzowianka? Jerzy Barzowski - „OJCIEC” drogi ekspresowej
2021-04-23
Droga ekspresowa przez pow. bytowski? Barzowski mówi: TO REALNE!
Maryś 18:53, 10.09.2025
Olo to prominenci ustalają
Mjastko21:47, 10.09.2025
W tej miejscowości nic się nie dzieje, żadnych perspektyw, czemu więc droga miałaby przebiegać tym szlakiem? Pomarzyć można 😃
BYTÓW W ŻAŁOBIE. NIE ŻYJE LESZEK GIERSZEWSKI
...jeffrey..do Ciebie piszę i uważam ,że jesteś zwykłym chamem .Mam nadzieję ,że redakcja Cię dopadnie za to co tu napisałeś.
Renata
18:38, 2025-12-04
Via Pomerania "być albo nie być" dla regionu?
Taka droga jeżeli powstanie, to będzie droga jednorazowego użytku a pieniądze wywalone w błoto. Dlaczego ? Dlatego, że takie drogi i linie kolejowe w przypadku wojny są w pierwszej kolejności bombardowane aby utrudnić ewakuację lub przybycie posiłków ! Więc przestańcie tak się podniecać !
Viking
18:23, 2025-12-04
BYTÓW W ŻAŁOBIE. NIE ŻYJE LESZEK GIERSZEWSKI
To najwspanialsza wiadomość w ostatnim czasie i chyba najlepsza w tym roku. Żal ludzi, którzy umierają i zawsze najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, ale w tym przypadku ich nie złożę. PS. Węsierski, mierna dziennikarzyno, chyba się spuściłeś nad swoim własnym komentarzykiem.
jeffrey
17:42, 2025-12-04
BYTÓW W ŻAŁOBIE. NIE ŻYJE LESZEK GIERSZEWSKI
Teraz to wyjdzie słoma z butów mam nadzieję że wytrzymają do pogrzebu
Adam
16:27, 2025-12-04