Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Koalicja KO - PiS do podwyżek. Radni zwiększyli sobie diety, a dla starosty pensja MAKSYMALNA

Mateusz Węsierski Mateusz Węsierski 10:00, 26.06.2026 Aktualizacja: 00:08, 26.06.2026
7 Koalicja KO - PiS do podwyżek. Radni zwiększyli sobie diety, a dla starosty pensja Radni powiatu bytowskiego podwyższyli najpierw swoje diety, a następnie pensję starosty

Na co dzień dzielą ich partyjne szyldy, ale gdy przyszło do podwyższenia diet, część radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosowała wspólnie ze Wspólnotą Samorządową, skupiającą radnych związanych z Koalicją Obywatelską. Dzięki tej spontanicznej koalicji Rada Powiatu Bytowskiego przyjęła nowe, wyższe stawki. Porozumienie Lokalne było przeciwko podwyżkom dla radnych, ale już kilka minut później poparło maksymalne wynagrodzenie dla starosty Leszka Waszkiewicza. Paweł Biernacki tłumaczy, że staroście pieniądze po prostu się należą, bo jest „pracusiem”.

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

::event{"type":"vertical","item":"990"}

Obie uchwały zostały przyjęte podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu Bytowskiego. Najpierw radni zdecydowali o zmianie zasad naliczania własnych diet, a następnie podnieśli wynagrodzenie starosty.

Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2027 roku. Według wyliczeń przedstawionych podczas sesji zarówno diety, jak i pensja Leszka Waszkiewicza wzrosną o około 8,8 proc.

WSPÓLNOTA I PiS RAZEM PRZY DIETACH

Projekt dotyczący diet przygotowali radni Wspólnoty Samorządowej. To klub skupiający samorządowców związanych z Koalicją Obywatelską i stanowiący zaplecze zarządu powiatu.

Do przyjęcia uchwały nie wystarczyły jednak wyłącznie głosy Wspólnoty. Projekt poparli również radni PiS Jerzy Barzowski i Mariusz Łuczyk. Wojciech Duda i Andrzej Dołębski wstrzymali się od głosu.

W efekcie za uchwałą zagłosowało 11 radnych, przeciw było 5, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Paweł Biernacki, przewodniczący Rady Powiatu z Porozumienia Lokalnego, nie kryje zdziwienia takim układem głosów.

Wspólnota Samorządowa z PiS-em zrobiła fajną koalicję do wynagrodzeń. Generalnie Platforma Obywatelska razem z PiS-em podniosła diety – komentuje.

Porozumienie Lokalne zagłosowało przeciwko zwiększeniu świadczeń dla radnych.

– My byliśmy przeciwni. Uważamy, że jesteśmy w powiecie po to, żeby robić coś dla społeczeństwa. Dieta jest rekompensatą za czas, wyjazdy i pracę radnego, ale nie widzieliśmy potrzeby jej podnoszenia – mówi Paweł Biernacki.

DIETY BĘDĄ ROSŁY AUTOMATYCZNIE

Uchwała nie wprowadza jedynie jednorazowej podwyżki. Wiąże wysokość diet z kwotą bazową ustalaną w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Dzięki temu przy kolejnych zmianach kwoty bazowej świadczenia będą wzrastać bez konieczności przeprowadzania politycznie niewygodnych głosowań nad każdą następną podwyżką.

Przy obecnych wskaźnikach diety wyniosłyby:

3277 zł dla przewodniczącego rady,

3277 zł dla nieetatowych członków Zarządu Powiatu,

3040 zł dla wiceprzewodniczących rady i przewodniczących komisji,

2567 zł dla wiceprzewodniczących komisji,

1659 zł dla radnych pracujących w komisjach,

987 zł dla pozostałych radnych.

– Teraz nie będzie już trzeba głosować kolejnych podwyżek. Gdy zmieni się podstawa, diety wzrosną automatycznie. To taki fajny zabieg – ironizuje Biernacki.

BARZOWSKI: DIETY BYŁY ZA NISKIE

Jerzy Barzowski odrzuca zarzut, że PiS stworzył polityczną koalicję ze Wspólnotą Samorządową. Podkreśla, że jego klub nie ma zawartego stałego porozumienia ani z obozem starosty, ani z Porozumieniem Lokalnym.

– Nie jesteśmy ani za Platformą, ani za Porozumieniem Lokalnym. Nie ma żadnej oficjalnej koalicji. Każdą uchwałę oceniamy oddzielnie – mówi.

Jego zdaniem uchwała poprawia zasady funkcjonowania rady, szczególnie w zakresie usprawiedliwiania nieobecności oraz potrąceń z diet.

To nie jest idealna uchwała, ale jest lepsza od poprzedniej. Zawiera elementy, które proponowałem już około 2 lata temu, dlatego ją poparliśmy – wyjaśnia.

Barzowski twierdzi też, że radni powiatu bytowskiego otrzymywali dotychczas jedne z najniższych diet w regionie.

Uważam, że diety są za niskie. W innych powiatach, a nawet w części gmin, radni dostają więcej. Jeżeli ktoś nie chce przyjmować wyższej diety, może przekazać różnicę na wybrany cel – zaznacza.

DUDA: BIERNACKI NIE BĘDZIE NAM MÓWIŁ, JAK GŁOSOWAĆ

Wojciech Duda, który wstrzymał się od głosu, nie zgadza się ze stwierdzeniem Pawła Biernackiego, że taka decyzja oznacza w praktyce poparcie uchwały.

Przewodniczący rady nie będzie mówił opozycji, jak ma głosować. Może ustalać stanowisko własnego klubu, ale nie będzie narzucał polityki Prawu i Sprawiedliwości – mówi Duda.

Radny przekonuje, że wstrzymanie się było świadomym wyborem, a nie ukrytym głosem za.

– Skoro regulamin przewiduje możliwość wstrzymania się, to taki głos ma własne znaczenie. Nie poparłem uchwały, ale również nie zagłosowałem przeciwko niej. Paweł Biernacki nie będzie interpretował mojego głosu tak, jak jest mu akurat wygodnie – dodaje.

Duda zarzuca przewodniczącemu próbę rozgrywania klubu PiS w konflikcie ze Wspólnotą Samorządową.

Paweł Biernacki stąpa po kruchym lodzie. Nie będzie wykorzystywał Prawa i Sprawiedliwości do własnej wojenki politycznej – podkreśla.

POROZUMIENIE PRZECIW DIETOM, ALE ZA PENSJĄ STAROSTY

Kilka minut po głosowaniu nad dietami układ polityczny całkowicie się zmienił. Porozumienie Lokalne, które sprzeciwiało się podwyżkom dla radnych, poparło zwiększenie wynagrodzenia Leszka Waszkiewicza.

Uchwała ustala wynagrodzenie starosty na maksymalnym poziomie dopuszczonym przez przepisy.

Wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 11 280 zł brutto, dodatek funkcyjny 3760 zł brutto, a dodatek specjalny 4512 zł brutto.

Daje to 19 552 zł brutto miesięcznie przed doliczeniem dodatku za wieloletnią pracę. Przy maksymalnym dodatku stażowym wynagrodzenie może sięgnąć około 21 808 zł brutto.

Za uchwałą zagłosowało 13 radnych, nikt nie był przeciw, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

BIERNACKI: STAROSTA JEST PRACUSIEM

Paweł Biernacki nie widzi sprzeczności między sprzeciwem wobec wyższych diet a poparciem maksymalnej pensji starosty. Jego zdaniem są to dwie różne sprawy.

Dobrzy fachowcy, czy to w samorządzie, czy w firmach, muszą dostawać dobre pieniądze. Prezesi spółek zarabiają dużo więcej niż starosta – argumentuje.

Przyznaje, że jego relacje z Leszkiem Waszkiewiczem nie zawsze są łatwe, ale pozytywnie ocenia sposób zarządzania powiatem.

– Ze starostą czasami mamy pod górkę, a czasami działamy razem. Obiektywnie jednak trzeba powiedzieć, że powiat dobrze funkcjonuje. Leszek Waszkiewicz jeździ po ministerstwach, zabiega o dofinansowania, projekty i programy – mówi.

Wskazuje między innymi na Branżowe Centrum Umiejętności w Miastku, inwestycje w bytowski szpital, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz zakup autobusów dla PKS Bytów.

Trzeba mu oddać, że jest pracusiem. Naprawdę ciężko pracuje i dlatego w przypadku jego wynagrodzenia byliśmy za – podkreśla Biernacki.

PiS ODPOWIADA: A GDZIE OBNIŻKA DIET?

Radni PiS odpowiadają, że Porozumienie Lokalne samo nie zachowuje konsekwencji. Wojciech Duda przypomina wcześniejsze zapowiedzi przygotowania uchwały obniżającej diety radnych i pensję starosty.

Inicjatywa miała pojawić się na początku kadencji. Zaoszczędzone pieniądze planowano przeznaczyć dla najmniej zarabiających pracowników starostwa.

Do dzisiaj nie ma tego projektu. Teraz głosują przeciwko podwyżce diet, ale będą pobierać zwiększone kwoty. To jest szczyt hipokryzji! – ocenia Wojciech Duda.

Zapowiada, że po wejściu uchwały w życie będzie obserwował, czy przeciwnicy podwyżki rzeczywiście przeznaczą dodatkowe pieniądze na cele społeczne.

– Skoro nie chcą tych pieniędzy, niech ich nie zatrzymują. Chciałbym zobaczyć, ile Paweł Biernacki z podwyższonej diety przekaże na cele charytatywne, sponsoring albo pomoc potrzebującym – mówi.

Jerzy Barzowski dodaje, że Porozumienie Lokalne popiera zarząd powiatu podczas najważniejszych głosowań.

– Głosują za wotum zaufania, udzielają absolutorium i popierają wynagrodzenie starosty. Czyli są w koalicji. Nie mogą później przedstawiać się jako całkowita opozycja i oskarżać o koalicję wszystkich innych – stwierdza.

POLITYCZNE SZYLDY ZMIENIAŁY SIĘ W ZALEŻNOŚCI OD UCHWAŁY

Przy podwyżkach diet decydujące okazały się wspólne głosy Wspólnoty Samorządowej i części radnych PiS. Przy wynagrodzeniu starosty obóz Leszka Waszkiewicza otrzymał już wsparcie Porozumienia Lokalnego.

W efekcie podwyżki przeszły w obu przypadkach. Różniły się tylko polityczne konfiguracje, które zapewniły ich przyjęcie.

Od stycznia 2027 roku wyższe przelewy otrzymają zarówno radni, jak i starosta. Jednocześnie nowe zasady sprawią, że przy kolejnych zmianach ustawowych limitów świadczenia będą mogły rosnąć bez każdorazowego podejmowania nowych uchwał.

::news{"type":"see-also","item":"21696"}

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (7)

zetzet

5 0

I kto powie, że nie można się porozumieć?
Pozostały komentarz jest zbędny. Państwo wybraliście, Państwo się teraz uśmiechajcie!

10:16, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

3 0

Zawsze jest tak samo, zawsze kasa jest najważniejsza i po to tam idą. Nieważne, że kryzys, dziura budżetowa, że firmy upadają, że ludzi zwalniają - dla nich pieniądze zawsze się znajdą. Nie wiem po co ludzie uczestniczą w wyborach, szkoda butów i zaprzątania głowy tylko po to, aby ktoś się bogacił na miłych, lukratywnych posadach. Bez sensu.

11:04, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

:)):))

3 0

Sesja pół godziny, uchwały o podwyżkach i do domu. Kto na nich głosuje ? :))) to jest ten kwiat inteligencji?? :)))

11:08, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

przepowiedniaprzepowiednia

2 0

Bo gdy człowiek się starzeje, to wszystko w nim parszywieje...
Czyżby Boy-Żeleński przewidział zachowanie Jerzego B.?

11:21, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Młodzież Młodzież

5 0

Zasada jest prosta doić publiczne pieniądze na każdym szczeblu. Nieważne, czy chodzi o samorząd, spółki, szkoły, czy publiczne przedszkola. Po to są publiczne środki. Tak było, jest i będzie. My Polacy mamy, to w DNA. Jako młode pokolenie też będziemy tak robić, ponieważ nam też z tego publicznego tortu się coś należy i będziemy to robić jeszcze z większą intensywnością.

11:24, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawskiciekawski

4 0

Gdzie się dowiedzieć, które 5 osób było przeciwnych uchwale.
Brawa dla nich! Reszta, won!

11:26, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

WPKWPK

2 0

Doniosła chwila dla mieszkańców naszego powiatu. Powstała nowa partia: WPK (Wspólnota Przy Korycie)

11:35, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%