Powiat bytowski jako jeden z kilku w regionie bardzo często nazywany jest Zielonymi Płucami Polski lub Pomorza. Jak się okazuje, pojedyncze przypadki wyraźnie pokazują, że niekiedy ta łatka absolutnie nie pasuje.
Jakiś czas temu włodarze powiatu reklamowali działalność gminy powyższym hasłem. Miało ono być odwołaniem do okolicznej przyrody, czystego powietrza i świetnych warunków środowiskowych. Nie było w tym żadnej przesady - położenie geograficzne sprawia, że przynajmniej w teorii stan powietrza nie powinien przysparzać żadnych wątpliwości.
Co więcej, od września ubiegłego roku mieszkańcy regionu mogą składać wnioski o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Czyste Powietrze. Jest to możliwość uzyskania wsparcia finansowego w formie dotacji i/lub pożyczki przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego kotła grzewczego.
Patrząc na pojedyncze przypadki, wydaje się, że jest to mit. Radny Rady Miejskiej, Krzysztof Sławski dopatrzył się uchybienia, jeśli chodzi o utrzymanie tytułu ,,Zielonych Płuc Polski". Na swój profil na Facebooku wrzucił zdjęcie posesji przy ulicy Drzymały, z której komina wydobywał się gęsty, brunatny dym, świadczący o spalaniu niedostosowanych do tego materiałów.
Oczywiście jeden przypadek w kontekście całego środowiska może nie mieć tak ogromnego znaczenia, ale zastanawiać może fakt, ile takich sytuacji ma miejsce każdego dnia. W Bytowie i okolicach odchodzenie od tradycyjnych pieców węglowych następuje dość powoli, dlatego niewykluczone, że takich sytuacji było, jest i będzie nadal zbyt dużo.
Co ważne - jeśli zauważycie, że z budynku mieszkalnego wydobywa się gęsty dym, warto zgłosić ten fakt odpowiednim służbom. Kolor dymu może dużo powiedzieć o tym, czym mieszkańcy palą w swoim piecu:
Biały dym - wygląd pary wodnej (ogrzewanie gazowe), suche drewno, koks, dobrej jakości węgiel
Szary dym ? gorszej jakości drewno i węgiel, wilgotne drewno i węgiel, biomasa
Czarny dym ? złej jakości drewno i węgiel, flot, muły węglowe. Duża ilość pyłu. ciemny dym może też sugerować, że są spalane nieczystości.
Cezary Kawecki
[email protected]
tel. 785 326 592
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz