Zamknij
REKLAMA

Samowolka bytowskiego biznesmena. To fabryka okien?

00:20, 29.11.2019 | M.W.
REKLAMA
Skomentuj

Spektakularna samowola budowlana “wyrosła” na polu w Udorpiu pod Bytowem. To ogromna hala, przeznaczona podobno do celów rolnych. Powstała pomimo braku pozwolenia na budowę. Należy do jednego z bytowskich przedsiębiorców. Sprawą zajęła się prokuratura. Biznesmenowi grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Pojawiły się też plotki jakoby miałaby się tam odbywać produkcja okien. Przedsiębiorca zaprzecza. O budowie hali produkcyjnej nic nie wie również starosta Leszek Waszkiewicz. Potwierdza tylko, że powstała pomimo braku pozwolenia na budowę.

- W tym roku w lipcu wpłynął wniosek o budowę hali związanej z gospodarstwem rolnym. Zawierał pewne niedociągnięcia. Wystąpiliśmy z wezwaniem do usunięcia braków. W międzyczasie wpłynęło pismo z policji aby przekazać informację na jakim etapie jest postępowanie administracyjne, albowiem rozpoczęły się tam prace budowlane. W tym momencie zawiesiliśmy nasze postępowanie i przekazaliśmy je do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - informuje starosta.

Co ciekawe, po rozpoczęciu policyjnego postępowania inwestor wycofał wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Na tym etapie starostwo zakończyło postępowanie, ale hala... w dużej części jest już zbudowana. Co ciekawe, rozbiórka samowoli wcale nie jest oczywista. Wystarczy, że przedsiębiorca zapłaci 25 tys. zł i będzie mógł ją zalegalizować.

- Zawiadomiliśmy inwestora o kontroli i tam pojechaliśmy. Inwestor stwierdził, że jest to budynek gospodarczy do celów produkcji rolnej - mówi Marian Wysocki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wydał on postanowienie o wstrzymaniu robót i wydaniu dokumentów, m.in. decyzji o warunkach zabudowy i czterech egzemplarzy projektu budowlanego. Inwestor przedłożył te dokumenty, ale wykryto w nich nieprawidłowości.

- Wydałem więc postanowienie o uzupełnieniu dokumentów - podkreśla inspektor Wysocki.

Jeśli wszystkie dokumenty zostaną przedłożone, wówczas wydana może być decyzja o konieczności uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Pozwolenie na budowę ze starostwa nie będzie potrzebne.

- Przy samowoli budowlanej całe postępowanie prowadzone jest w nadzorze budowlanym - podkreśla Wysocki. 

To budynek gospodarczy, przynajmniej w dokumentach, więc opłata legalizacyjna to 25 tys. zł. Przy obiekcie produkcyjnym byłaby dużo wyższa. Rozbiórka nie będzie konieczna jeśli inwestor przedłoży wszystkie dokumenty.

Obiekt zbudowany w Udorpiu ma wymiary 19,7 m. x 69,45 m. Oficjalnie jest to budynek gospodarczy do celów rolnych. Możliwe jest wystąpienie do starostwa o zmianę sposobu użytkowania.

Skontaktowaliśmy się z inwestorem. Nie był zbyt rozmowy. Nie chciał potwierdzać ani zaprzeczać, że zamierzał uruchomić tam fabrykę okien. Wydał tylko krótkie oświadczenie.

- W miesiącu lipcu 2019 r. została złożona dokumentacja w Starostwie w Bytowie w celu uzyskania pozwolenia na budowę obiektu zlokalizowanego w Udorpiu (gm. Bytów). Obiekt powstaje zgodnie projektem - to tyle jeśli chodzi o jego komentarz.

Dużo obszerniejsze wyjaśnienia musiał złożyć w Prokuraturze Rejonowej w Bytowie.

- Prowadzimy postępowanie dotyczące budowy hali produkcyjnej bez pozwolenia na budowę. Wynika to z przepisu karnego określonego w ustawie prawo budowlane. Za ten czyn przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - mówi prokurator Ryszard Krzemianowski. 

Inwestorowi nie przedstawiono jeszcze zarzutów i nie wiadomo czy zostaną postawione. 

Do sprawy wrócimy.

Czy Twoim zdaniem ta samowola powinna być zalegalizowana? Czekamy na Wasze opinie.

Reportaż na ten temat wyemitowany zostanie w TV Superstacja. Poinformujemy kiedy dokładnie będzie go można obejrzeć. 

KLIKNIJ i polub aby śledzić lokalny profil TV Superstacja na Facebooku.

[ALERT]1574983074089[/ALERT]

 

Czy samowola budowlana w Udorpiu powinna być zalegalizowana?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

DoomanDooman

2 11

dla czego nie dać szansy?podejrzewam że prezes druteksu pewnie robił podobne szwingle tylko o tym cicho bo się udało a tu mu konkuręcja rośnie!jak dla mnie to nowe miejsca pracy a tam i tak pole odłogiem stało więc? kto komu pod górę robi ten sam sobie dołki pod sobą kopie 15:53, 10.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TomekTomek

1 10

Dokładnie o tym samym pomyślałem.. 19:47, 12.12.2019


Hue hueHue hue

10 0

Konkurencja dla Drutexu? Heheheheh śmieszny żart 😀😅 06:32, 18.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ibytow.pl | Prawa zastrzeżone