W minioną niedzielę (20 października) odbyła się VI. edycja Niepodległościowego Biegu Orła, który przyciągnął do Grabowa Parchowskiego prawdziwe tłumy. Ta coroczna impreza, zorganizowana z okazji zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stała się nie tylko sportowym wydarzeniem, ale również symbolem pamięci o historii i promocji regionu, który ucierpiał w wyniku nawałnicy w 2017 roku.
- Nastroje bardzo dobre. Cieszę się, że spotkaliśmy się ponownie w Grabowie, że impreza na stałe wpisała się w harmonogram wydarzeń organizowanych w gminie Parchowo. Choć nie było słonecznie, to na szczęście nie padało i na kilku dystansach łącznie pobiegło ok. 150 uczestników. Nie zabrakło też wielu wyjątkowych gości. Imprezę rozpoczęliśmy od przemówień i rozgrzewki z Katarzyną Klaman, ikoną zdrowego stylu życia - komentuje Łukasz Boyke, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Parchowie.
W rywalizacji na dystansie 5 km wśród kobiet triumfowała Wiktoria Gliszczyńska z Lipusza, deklasując konkurencję. Zaledwie kilkadziesiąt sekund za nią uplasowała się Anna Serkowska z Kartuz, a trzecie miejsce zajęła Agnieszka Okseniuk, również reprezentująca Lipusz. W kategorii mężczyzn najszybszy okazał się Łukasz Woźniak, który wyprzedził Patryka Wendta z Kościerzyny oraz Michała Ziemana z Bytowa.
Zawody Nordic Walking na tym samym dystansie przyniosły zwycięstwo Adrianie Skweres z Pelplina w kategorii kobiet. Na podium dołączyły do niej Barbara Fischer z Gdyni oraz Helena Stoltmann z Dziemian. W rywalizacji mężczyzn najlepszym okazał się Robert Kordecki z Wielkiego Klincza, który wyprzedził Cezarego Skurtysa z Redy oraz Leszka Tura z Bytowa.
-Każdy zarejestrowany uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Co roku staramy się, aby były one nieco inne, dzięki czemu mamy wśród uczestników osoby, które je kolekcjonują. Laureaci na poszczególnych dystansach w kwalifikacji OPEN mężczyzn i kobiet mogli liczyć ponadto na statuetki - dodaje Łukasz Boyke.
W biegu na orientację na dystansie 5 km zwyciężyła Katarzyna Cyprych ze Słupska, która pokonała Weronikę Błaszkowską z Półczna oraz Annę Sobocińską z Witowskiej. W rywalizacji mężczyzn bezkonkurencyjny był Igor Kuczkowski z Parchowa, za nim na podium stanęli Wiktor Kiżewski oraz Piotr Błaszkowski z Półczna.
Na najdłuższym dystansie, czyli w biegu na 10 kilometrów, zwycięstwo odniosła Justyna Nowodworska z Bytowa. Druga na mecie była Ewelina Synak z Kościerzyny, a trzecie miejsce przypadło Aleksandrze Brzezińskiej z Udorpia. W kategorii mężczyzn zdominował Dariusz Szopiński z Przechlewa, który wyprzedził Pawła Grzonkę z Rzepnicy oraz Pawła Bulamana z Łebuni.
- Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie. Dziękujemy także osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. To dzięki Wam każdy z uczestników mógł liczyć na dobrą zabawę i poczęstunek. Dziękujemy także przedstawicielom służb mundurowych za obecność na imprezie. Cieszymy się, że z każdym rokiem wydarzenie ma coraz większy rozmach - kwituje dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Parchowie.
Tegoroczna edycja Niepodległościowego Biegu Orła potwierdziła, że wydarzenie to staje się ważnym punktem w sportowym kalendarzu Pomorza, przyciągając zarówno zawodników z regionu, jak i osoby chcące aktywnie uczcić narodowe święto. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"388"}
Wojtóś11:19, 21.10.2024
A anioł gdzie?
Bogdan 16:47, 21.10.2024
Wyniki to gdzie są ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Jak zwykle wyliże się z tego i wyjdzie beż szwanku. A kasa? Lud zapłaci. Nie ma jak robić za nie swoje.
Giercik
07:55, 2026-06-22
Nowa prezes Nimfy: bezpieczeństwo i modernizacja
Ależ Panie Wisiński , nie musi Pan tłumaczyć zasad powoływania prezesów spółek- wiemy że zawsze jest furtka prawna dla wprowadzenia swoich, dla wszystkich innych są konkursy, czesto wieloetapowe. Pisze pan, że ta osoba ma wiedzę i doświadczenie- właśnie o to chodzi ,że basen był źle zarządzany, nie było prawidłowego nadzoru, konserwacji itp. więc to są niedobre doświadczenia I wybór byłej kierownik nie jest w tej sytuacji trafny. Pan wszakże nie jest chyba małym dzieckiem aby tego nie rozumieć. Bardzo niedobrze,że zarządzanie tym krajem od szczytów władzy po prowincje zawsze jest oparte na kolesiostwie.Najgorsze ,że zawsze znajdą się ludzie popierający układy i nie wstydzą się tego ogłaszać, to prawdziwy dramat.
Hm
07:31, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I właśnie po to są media. Brawo.
:)
06:44, 2026-06-22
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I znowu Klasa! 🤣
Obserwator
01:11, 2026-06-22