Zamknij

Kolejny rok Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się doskonale

13:06, 09.01.2020 C.K Aktualizacja: 15:39, 30.01.2020
Skomentuj Fot. KPP Bytów Fot. KPP Bytów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które miało pomóc społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu różnych zagrożeń. Jak pokazują doświadczenia policjantów KMZB kolejny rok sprawdza się doskonale. W 2019 roku w powiecie bytowskim policjanci odnotowali 585 różnych zgłoszeń, z czego większość została potwierdzona.

Najistotniejszą korzyścią wynikającą z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość reagowania na zdarzenia i problemy zgłaszane przez mieszkańców, które w ich odczuciu przeszkadzają im i wpływają negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi reagują na każde, co należy podkreślić, anonimowe zgłoszenie i weryfikują je. Z naniesionych na Mapę zgłoszeń korzystają także dzielnicowi, dzięki czemu sporządzili plany działań priorytetowych do minimalizacji i eliminacji różnych nieprawidłowości w swoich rejonach.

Bytowscy policjanci w 2019 roku na terenie powiatu odnotowali 585 różnych zgłoszeń, z czego aż 450 zostało potwierdzonych. Dla porównania w 2018 roku policjanci odnotowali 527 różnych zgłoszeń, z czego 439 potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

  • przekraczania dozwolonej prędkości
  • spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym
  • nieprawidłowego parkowania

Duża cześć zgłoszeń dotyczyła przekraczania prędkości i nieprawidłowego parkowania. W miejscach zagrożonych pojawiali się policjanci z ruchu drogowego. Prędkość pojazdów mierzyli za pomocą mierników ręcznych oraz radiowozu z wideorejestratorem. Efektem tych działań są m.in. zatrzymane prawa jazdy piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Mundurowi wypracowują także rozwiązania, które pozwolą na minimalizację problemu nieprawidłowego parkowania, poprzez wyznaczenie przez zarządców dróg nowych miejsc parkingowych lub zmianę oznakowania. Policjanci organizowali także debaty społeczne o tematyce związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w trakcie których uświadamiali, szczególnie młodym kierowcom, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą przekraczanie prędkości.

Mundurowi wnikliwie analizowali także zgłoszenia „spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym”. W razie stwierdzonych nieprawidłowości  policjanci za naruszenie przepisów wyciągali konsekwencje – nakładali mandaty lub kierowali wnioski do sądu o ukaranie. Zagrożenie z tej kategorii było ujęte w działaniach priorytetowych dzielnicowych, którzy wskazane na Mapie miejsca mieli pod szczególnym nadzorem.
 
Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty, zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

[ALERT]1578571636850[/ALERT]

[ZT]1798[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%