Dla wielu wyjazd samochodem za granicę jest dużo lepszą opcją niż podróż pociągiem lub samolotem. Auto zapewnia wolność, komfort i wygodę. Będąc na miejscu, możesz jechać, gdzie tylko dusza zapragnie, a nawet duży bagaż nie będzie sprawiał Ci problemu. Sama podróż to już atrakcja, podczas której możesz zwiedzać miejsca niedostępne dla podróżujących samolotem czy pociągiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.
Wybierasz się na wczasy do Hiszpanii lub Grecji? Na szczęście polisy OC wystawione przez polskich ubezpieczycieli we wszystkich krajach Unii Europejskiej są ważne. Pamiętaj jednak, że istnieją kraje w Europie, w których będziesz potrzebował zielonej karty. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu na wyjeździe zagranicznym!
To zależy od tego, w jakim znajdujesz się kraju. Polskie ubezpieczenie samochodu obowiązuje w większości państw Europy – wystarczy, że będziesz miał ze sobą papierowe potwierdzenie jego ważności. Natomiast w Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Tunezji, Turcji i Ukrainie będziesz potrzebować zielonej karty. Czym ona jest? Jej pełna nazwa brzmi Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. To dokument, który potwierdza, że posiadamy ważną polisę OC. Oznacza to, że ubezpieczenie samochodu wystawione w Polsce zadziała także za granicą. Przed wyjazdem sprawdź, czy w kraju, do którego jedziesz, obowiązuje zielona karta. Jeżeli nie, będziesz musiał wykupić dodatkową polisę graniczną.
Więcej porad ubezpieczeniowych znajdziesz na portalu: AktywniePlus.pl
Jeśli jedziesz do jednego z wyżej wymienionych krajów, to najwygodniejszy i najtańszy sposób kupienia ubezpieczenia komunikacyjnego na wyjazd za granicą. Pozwala ona legalnie poruszać się po ich terytorium, bez konieczności posiadania dodatkowej polisy OC. Czy każdy może uzyskać zieloną kartę? Tak, jeżeli ma ważną umowę z ubezpieczycielem. Jej wyrobienie jest zwykle darmowe lub wynosi około 30 złotych. Aby ją dostać, należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Otrzymasz ją od ręki, drogą pocztową lub elektroniczną – w ostatnim wypadku należy wydrukować ją na kartce A4 i trzymać w samochodzie.
Dodatkowa polisa OC będzie niezbędna, gdy jedziesz do kraju spoza Unii Europejskiej, który nie honoruje zielonej karty. W przypadku Europy takim krajem jest np. Kosowo. Jadąc do państw znajdujących się na pozostałych kontynentach, będziesz musiał kupić graniczne ubezpieczenie samochodu. Ile ono kosztuje? W Kosowie cena takiej polisy wynosi 30 euro za 15 dni. W innych krajach – podobnie, choć zdarzają się wyjątki.
Podczas podróży staramy się unikać zbędnych kosztów, ale dodatkowa polisa Assistance może okazać się dobrym wyborem, jeżeli potrzebna jest nam kompleksowa ochrona auta. Na czym polega? To rodzaj ubezpieczenia samochodu, które w razie awarii pojazdu pokrywa koszty drobnych napraw lub holowania na pożądane miejsce. Gdy chcemy mieć pewność, że jesteśmy przygotowani na wszystko w podróży, warto rozważyć taką ofertę. Zanim jednak wyruszysz w drogę, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu: https://aktywnieplus.pl/podrozuj-bezpiecznie-o-czym-warto-pamietac-przy-dalekich-podrozach/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz