Dlaczego koenzym q10 jest uważany za substancję młodości? Czy suplementacja związków antyoksydacyjnych rzeczywiście może spowalniać proces starzenia się organizmu? Zobacz, kiedy warto zdecydować się na przyjmowanie koenzymu q10.
Koenzym q10 to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Ten cenny związek jest obecny w mitochondriach komórek, które wykazują szczególne zapotrzebowanie na energię. Na podstawie powyższych informacji naukowcy doszli do wniosku, że koenzym q10 może być przydatny w podtrzymywaniu procesów prowadzących do pozyskiwania energii przez komórki. Ten związek jest powszechnym składnikiem kosmetyków oraz suplementów diety, ponieważ może on przyczyniać się do zachowania młodzieńczego wyglądu i sił witalnych przez długi czas – wszystko za sprawą jego zdolności do walki z wolnymi rodnikami.
Prawidłowo działający organizm syntetyzuje koenzym q10 w takich ilościach, by zapewnić pozyskiwanie energii niezbędnej do funkcjonowania. Jeden z najważniejszych związków antyoksydacyjnych występuje m.in. w mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych, mózgu, wątrobie i nerkach, czyli wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na energię jest szczególnie wysokie. Odpowiednie stężenie koenzymu q10 ochrania nasze tkanki przed niszczycielskim wpływem wolnych rodników. Dzięki tej cennej substancji możemy ochronić organizm przed rozwojem bardzo niebezpiecznych chorób, takich jak:
W przypadku długotrwałego niedoboru koenzymu q10 komórki zaczynają pozyskiwać coraz mniej energii, co może prowadzić do zespołu przewlekłego zmęczenia. Dzięki suplementacji związków antyoksydacyjnych zminimalizujemy ryzyko przedwczesnego starzenia się organizmu oraz związanych z nim powikłań.
Chociaż koenzym q10 jest pozyskiwany na skutek wewnątrzustrojowej syntezy, to wraz z wiekiem nasz organizm traci umiejętność wytwarzania wspomnianego związku. W takim przypadku warto zadbać o dodatkowe wsparcie w postaci przemyślanej diety. Najlepsze, naturalne źródła koenzymu q10 to na przykład mięso, ryby, podroby, mleko, ser oraz warzywa strączkowe. Szacuje się, że dorosły człowiek potrzebuje kilkudziesięciu miligramów tego związku, aby prawidłowo funkcjonować. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze tkanki są odpowiednio chronione przed wolnymi rodnikami, sięgnijmy po sprawdzone suplementy diety z koenzymem q10.
Koenzym q10 występujący w suplementach diety może być dostarczany do organizmu pod postacią ubichinonu lub ubichinolu. Obie z nich występują w organizmie człowieka i mogą przechodzić z jednej formy w drugą. Ubichinon jest utlenioną formą koenzymu q10, a ubichinol to jego zredukowana postać. Na szczęście nie ma większego znaczenia, na którą odmianę się zdecydujemy, ponieważ organizm może dowolnie je przekształcać w zależności od bieżącego zapotrzebowania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz