Ogień w komorze grzewczej kominka generuje dużo ciepła, które warto możliwie najefektywniej wykorzystać do ogrzania domu. Jedną z opcji wartych uwagi są kominki z rozprowadzeniem ciepła. Mają one sporo zalet, ale wymagają też pewnych prac związanych z przygotowaniem skutecznej instalacji. Jeśli planujesz taki system w swoim domu, dowiedz się o nim więcej!
Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje urządzeń grzewczych. Część z nich, np. kominki tradycyjne typu koza, ogrzewają tylko najbliższe otoczenie, oddając ciepło ze swojej obudowy. W przypadku kominków powietrznych ciepło wydostaje się przez specjalne wyloty i wentylatory, a jego kierunkiem niekiedy można sterować. Natomiast kominki z rozprowadzeniem ciepła to modele zbliżone do powietrznych, jednak w ich przypadku ciepłe powietrze przekazuje się również do innych pomieszczeń w domu. Jest to możliwe dzięki podłączeniu do specjalnej instalacji – zespołu kanałów, przez które ciepłe powietrze dociera do anemostatów (elementów nawiewnych) i z nich przechodzi do wybranych miejsc.
Kominki z rozprowadzeniem ciepła wymagają prac budowlanych, które obejmują wykonanie otworów, przez które kolejno będą przebiegać specjalne, elastyczne przewody (rury). Powietrze natomiast może być rozprowadzane dzięki prawom fizyki lub dodatkowym, automatycznym systemom. Dostępne są m.in.:
Decydują się na kominek w domu, zyskujemy ponadczasową dekorację. Takie rozwiązanie od wieków gości w naszych domach, przy czym obecnie jest szczególnie popularne, nawet jeśli poza nim posiadamy inne systemy grzewcze (pompy ciepła, kotły, piece, panele elektryczne i solarne). Inwestorzy doceniają możliwość stworzenia przytulnego klimatu i perspektywę spędzania wieczorów w estetycznym otoczeniu. Jednak rozwiązanie to wybierane jest także ze względu na korzyści ekonomiczne i wygodę. Jako najważniejsze zalety warto wymienić m.in.: