Zamknij

Koniec sztywnych godzin pracy? Rząd chce to "uelastycznić"

08:00, 08.09.2024 Źródło: prawo.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Koniec z jednolitym harmonogramem godzin pracy dla wszystkich urzędów. Nowe przepisy, które trafiły do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, dają kierownikom urzędów większą swobodę w ustalaniu godzin pracy swoich jednostek.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanym przez ministra Jana Grabca, kierownicy będą mogli samodzielnie decydować o godzinach otwarcia urzędów, pod warunkiem, że będą one funkcjonować nieprzerwanie przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.

Zróżnicowane godziny pracy urzędów

Nowe przepisy przewidują, że najwcześniejszą godziną, o której może rozpoczynać się praca urzędu, będzie 7:00, a najpóźniejszą 10:00. Oznacza to, że urzędy będą mogły pracować w różnych godzinach, np. od 7:00 do 15:00 lub od 10:00 do 18:00, w zależności od potrzeb danej jednostki. Dzięki temu kierownicy urzędów będą mogli lepiej dostosować godziny pracy do specyfiki swoich zadań oraz potrzeb obywateli.

– Kierownicy zyskają większą elastyczność, ale muszą zapewnić, że urząd będzie otwarty przez 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Godziny pracy urzędów a godziny pracy pracowników

Ważnym elementem rozporządzenia jest rozróżnienie między godzinami pracy urzędu a godzinami pracy poszczególnych pracowników. Chociaż urząd musi być dostępny dla interesantów przez 8 godzin dziennie, harmonogram pracy pracowników może być elastyczny i dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Regulacje dotyczące czasu pracy pracowników będą wynikały z ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz Kodeksu pracy.

– Nie ma przeszkód, aby w urzędzie wprowadzono ruchomy czas pracy lub indywidualne rozkłady, pod warunkiem, że zapewniona będzie ciągłość pracy urzędu – podkreślają projektodawcy.

Co najmniej jeden dzień z wydłużonymi godzinami pracy

Projekt przewiduje, że w urzędach obsługujących interesantów, w co najmniej jednym dniu tygodnia urząd będzie musiał być otwarty w godzinach od 8:00 do 18:00, co ma ułatwić dostęp do usług publicznych osobom pracującym.

Dodatkowo, kierownicy urzędów będą mogli wprowadzać pracę zmianową, jeżeli zadania wykonywane na danym stanowisku tego wymagają. Praca ta mogłaby odbywać się w systemie obejmującym czas od 6:00 jednego dnia do 6:00 dnia następnego.

Dni wolne i ich odpracowanie

Rozporządzenie wprowadza także możliwość wyznaczania przez kierowników dni wolnych dla pracowników, wynikających z obniżenia wymiaru czasu pracy lub do odpracowania. W urzędach, w których działa korpus służby cywilnej, dni wolne muszą być zgodne z tymi wyznaczonymi przez Prezesa Rady Ministrów. Z kolei w urzędach niezwiązanych z korpusem służby cywilnej, kierownik może ustalić dzień pracujący, np. w sobotę.

O decyzjach dotyczących wyznaczania dni wolnych czy sobotnich godzin pracy pracownicy oraz interesanci będą musieli być informowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

(Źródło: prawo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%