Rośnie liczba przypadków ataków wilków na zwierzęta gospodarskie – to wniosek płynący bezpośrednio z danych udostępnionych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.
– Z terenu powiatu bytowskiego w 2024 roku wpłynęło 12 wniosków dotyczących szkód wyrządzonych przez wilki, natomiast w 2025 roku – 10 wniosków, z tym że 5 przypadków zgłosił ten sam poszkodowany – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Wspomniane pięć przypadków to zgłoszenie Tadeusza Cichosza, który w Udorpiu pod Bytowem prowadzi hobbystyczną hodowlę danieli. W kwietniu tego roku stracił pięć zwierząt zagryzionych przez wilki. Oprócz tego na terenie powiatu w tym roku odnotowano pięć innych podobnych przypadków.
– Za szkody wyrządzone przez wilki przysługuje odszkodowanie. W przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, poszkodowany powinien zgłosić szkodę w ciągu 2 dni roboczych od jej stwierdzenia, telefonicznie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku – tel. 58 68 36 800 (dni robocze, pon.–pt.) – informuje RDOŚ.
Druk wniosku o odszkodowanie oraz procedura szacowania szkód znajdują się na stronie RDOŚ Gdańsk:
https://www.gov.pl/web/rdos-gdansk/szacowanie-szkod-wyrzadzonych-przez-zwierzeta-objete-ochrona-gatunkowa
Dokumenty można składać osobiście, pocztą (na adres: RDOŚ Gdańsk, ul. Chmielna 54/57, 80-748 Gdańsk) lub elektronicznie przez ePUAP.
– Ustalenia wysokości odszkodowania dokonuje się na odpowiednim formularzu szacowania szkody, niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 60 dni od dnia oględzin.
Cenę rynkową zabitego lub padłego zwierzęcia na dzień oględzin ustala się na podstawie wyników badań rynkowych, a w przypadku ich braku – na podstawie danych z innego źródła, pozwalających określić cenę w regionie wyrządzenia szkody – precyzuje RDOŚ.
Wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Zezwolenie na umyślne zabijanie, o co często wnioskują hodowcy, leży w gestii Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Regionalni dyrektorzy mogą jedynie wydawać zgody na odstępstwa w zakresie płoszenia i niepokojenia – i to tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych. Na terenie gminy Bytów i sąsiednich gmin dotychczas nie wydano żadnego zezwolenia na umyślne zabicie wilka.
RDOŚ w Gdańsku proponuje działania prewencyjne, m.in. przekazanie fladr i zestawów pastuchów elektrycznych dla osób, które zgłosiły szkody. Podczas oględzin przekazywane są także materiały edukacyjne, w tym publikacje w wersji papierowej lub linki do e-booków dostępnych online.
[ZT]19245[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz