Zamknij
REKLAMA

Budowniczy Bogdan Gierszewski. Była SAMOWOLKA, ma być FABRYKA!

22:11, 18.05.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Spektakularna samowola budowlana w Udorpiu, zbudowana bez pozwolenia na budowę, jako hala przeznaczona do celów rolnych, ma być jednak zakładem produkcyjnym. Jej właściciel Bogdan Gierszewski złożył do urzędu miejskiego wniosek o przekształcenie. Nie czekał na zakończenie postępowania sądowego, w którym prokurator wniósł o warunkowe umorzenie sprawy. Sytuację bytowskiego biznesmena komplikuje wykrycie potencjalnej drugiej samowoli budowlanej - tym razem w Żukówku. 

Historia hali w Udorpiu jest ciekawa. Powstała w ubiegłym roku z pominięciem wymaganych prawem procedur. Sprawa trafiła do prokuratury, która wystąpiła o warunkowe umorzenie postępowania. Termin rozprawy wyznaczono na 19 czerwca. Jednocześnie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zalegalizował samowolę. Warunkiem była zapłata 25 000 zł. Jak wiemy, Bogdan Gierszewski spełnił ten warunek. Późniejsze jego postępowanie było zastanawiające. 

Jesienią 2019 roku, w rozmowie telefonicznej, zapewniał, że zbudowana na ziemi rolnej hala jest przeznaczona na cele rolne. Dla takiego przeznaczenia zalegalizował ją powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. To budynek gospodarczy, przynajmniej w dokumentach, więc opłata legalizacyjna to 25 tys. zł. Przy obiekcie produkcyjnym opłata byłaby dużo wyższa. 

[ZT]2163[/ZT]

Minęło kilka miesięcy, sprawa w postępowaniu sądowym jeszcze nie ruszyła, a Bogdan Gierszewski składa w urzędzie miejskim wniosek o zmianę sposobu użytkowania z budynku gospodarczego na budynek służący obsłudze rolnej i jednocześnie budynek usługowo-produkcyjny, ślusarski. Po złożeniu wniosku - nieoczekiwanie - 10 marca Bogdan Gierszewski go wycofał. Złożył ponownie w kwietniu i czeka teraz na rozpatrzenie. 

Dodać należy, że hala znajduje się po prawej stronie drogi wojewódzkiej w kierunku Lipnicy. Po lewej gmina tworzy plan zagospodarowania przestrzennego określający ten teren jako przemysłowy. Po uchwaleniu planu, sąsiednie działki rolne w łatwy sposób można przekształcić na przemysłowe, w tym działkę Bogdana Gierszewskiego. Szefową wydziału zajmującego się planowaniem przestrzennym jest… żona prokuratora rejonowego, który wystąpił o warunkowe umorzenie tej sprawy. Mało? Ustaliliśmy, że żona prezesa Sądu Rejonowego w Bytowie była zawodowo związana z Bogdanem Gierszewskim! Gdy wystąpiliśmy do sądu o wgląd do akt sprawy, prezes dwukrotnie odmówił. Do tego wątku jeszcze wrócimy.

W sprawie przekształcenia hali rolnej zlokalizowanej na ziemi rolnej w obiekt produkcyjny zwróciliśmy się do burmistrza Ryszarda Sylki. Zapewnia on, że inwestor ma szansę przekształcenia tego obiektu w fabrykę.

- Decyzja o warunkach zabudowy jest możliwa do wydania gdy spełnione są warunki ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - mówi Sylka.

Tych warunków jest pięć, m.in. dostęp do tej samej drogi publicznej, przy której co najmniej jeszcze jedna działka jest zagospodarowana w podobny sposób, czy też wykorzystywana, albo ma takie wskaźniki zabudowy. Najważniejszy będzie spełniony po uchwaleniu przez Radę planu zagospodarowania przestrzennego dla Udorpia.

- Jeżeli te warunki są spełnione, to urząd jest zobligowany do wydania decyzji pozytywnej - podkreśla Sylka. - Prawnicy przyglądają się temu wnioskowi. Dziś nie można jednoznacznie odpowiedzieć czy zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Burmistrz zaznacza, że w studium zagospodarowania przestrzennego cały ten teren oznaczony jest jako produkcyjno-składowy. Przekształcenie obiektu rolnego w przemysłowy nie jest w takiej sytuacji trudne. Bogdan Gierszewski, który jest też szefem rady nadzorczej spółki Wodociągi Miejskie, poszedł na skróty. Zbudował nielegalny obiekt na ziemi rolnej, zapłacił karę jak za nielegalną halę rolną, a teraz próbuje przerobić ją na fabrykę.

- Każdy inny przedsiębiorca dostałby nakaz rozbiórki. Znam przypadek niepełnosprawnego z Bytowa, który zbudował nielegalną przybudówkę. Słono za to zapłacił i dostał nakaz rozbiórki, a ten cały Bogdan Gierszewski jest jakby ponad prawem. Prokuratura wnioskuje o warunkowe umorzenie, inspektor nadzoru budowlanego legalizuje, a urząd mu to przekształci. To wyjątkowo niedobre sprzyjanie przedsiębiorcom, bo bez równego traktowania. Każdy inny musiałby samowolę rozebrać, a ten bez większych konsekwencji zbudowałby fabrykę nawet w środku osiedla mieszkaniowego, byleby to była jego działka. Wszystko mu klepną - komentuje jeden z bytowskich przedsiębiorców. 

Całkowicie niezależnie od tego prowadzone jest postępowanie sądowe w bytowskim sądzie. Termin wyznaczono na 19 czerwca. Odbędzie się wtedy posiedzenie w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania. Sąd zdecyduje czy warunkowo umorzy postępowanie (czyli na określony okres próby, bez kary dla Bogdana Gierszewskiego), czy skieruje sprawę na rozprawę. Dążenie do przekształcenia hali rolnej w produkcyjną, na podstawie wniosku złożonego w ratuszu, jest niezależne od postępowania sądowego. 

[ZT]1724[/ZT]

Może mieć na nie wpływ to co odkrył lokalny przeciwnik Bogdana Gierszewskiego - rolnik Stefan Sobisz. Toczy on z nim bój o ziemie rolne. To on wskazał, że biznesmen ma w dorobku jeszcze jedną samowolę budowlaną. To budynek gospodarczy w Żukówku, przy kurnikach należących do Bogdana Gierszewskiego.

- Na działce 197/8 w Żukówku zbudował trzy kurniki i dwa budynki gospodarcze, a miał pozwolenie na jeden budynek gospodarczy. Proszę to sprawdzić - zasygnalizował Sobisz.

Pojechaliśmy na miejsce i naszym oczom ukazał się taki widok jak na poniższym zdjęciu. Są trzy kurniki i dwa dodatkowe budynki.

Tymczasem w wydziale budownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie uzyskaliśmy informację, że dla tej działki wydano pozwolenie na budowę sześciu kurników (trzy są zbudowane) oraz na budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 1355,05 m2 i wiatę magazynową na słomę o powierzchni zabudowy 1355,05 m2.

- Widzieliście co tam jest? Nie ma żadnej wiaty, a są dwa budynki gospodarcze. To kolejny przykład bezprawnych działań Bogdana Gierszewskiego. On od lat stawia się ponad prawem. Jak chce budować to po prostu buduje, bo później i tak to umorzą i zalegalizują. Trzeba z tym skończyć! - apeluje Stefan Sobisz.

Rolnik zapowiedział złożenie doniesienia ws. drugiej samowoli budowlanej Bogdana Gierszewskiego. Może to wpłynąć na postępowanie sądowe dot. samowoli budowlanej w Udorpiu.

Co na to sam zainteresowany? Wysłaliśmy pytania i czekamy na jego odpowiedź.

[ALERT]1589832481807[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (33)

IdididIdidid

4 3

Brawo Panie Sobisz! Kasa Gierszewskiego robi robotę. 22:32, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cień mgły Cień mgły

11 4

Ten Bogdan to już za grosz wstydu nie ma wałek na każdym kroku czekamy na ABW już czas się tym zainteresować 22:44, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

11 3

Od początku budował fabrykę, a za takie oszustwo są dwa lata pozbawienia wolności. A ci się cackają jak z jajkiem. Mafia i tyle! 23:25, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeszekLeszek

15 2

Dziwne, że inne bytowskie tytuły milczą. Gdzie jest kurier, głos pomorza, dziennik? Śmierdzi ta sprawa na odległość. Ciekawe ile osób ma z nią związek. 23:41, 18.05.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

KrzysiekKrzysiek

0 2

Lechu, ty też chyba z tych piszących?. Poza tym wszystko w Bytowie mocno cię zawsze intersuje. Czemu cicho tym razem? Znacie się? 00:00, 19.05.2020


PawełPaweł

0 1

Bo już nie ma gby🙃😁😁. 00:03, 19.05.2020


PawełPaweł

1 0

Jeden zna drugiego, ten tego, tamtego, tamten zna się z tym. Nic się nie zmieni chyba że wpadną panowie o 6 rano. Tak to już w tym Betowie 08:16, 19.05.2020


IzaIza

1 4

Bo inne tytuły są bardziej rzetelne, a te artykuliki sponsorowane :)) Czekam na usunięcie komentarza :))) 01:08, 20.05.2020


RedakcjaRedakcja

5 0

Do komentarza napisanego przez Iza: Widzimy, że doszło do tzw. samozaorania. 🙂 Nasze teksty są sponsorowane? Serio? To proszę nam powiedzieć gdzie ukazują się ogłoszenia firmy budującej mieszkania i ogłoszenia urzędowe. U nas ich nie ma. A gdzie są? Proszę iść tym tropem w celu dojścia do prawdy w sprawie braku takich publikacji w niektórych mediach. My jesteśmy w tej chwili jedynym niezależnym portalem w Bytowie. Dlaczego? Bo siedziba firmy jest w... Miastku. Tam wydajemy gazetę, a w Bytowie opiszemy każdego kto narozrabiał 😁 To najlepsza gwarancja niezależności. Ma Pani newsa do sprawdzenia? Proszę śmiało pisać i dzwonić pod nr 513313112 08:13, 20.05.2020


KorwinKorwin

11 3

Tłumaczenie burmistrza bardzo dziwne. Skoro facet od początku budował fabrykę a nie wiatę, to raczej urzędnicy nie powinni zastanawiać się czy można zmienić przeznaczenie budynku czy nie, tylko zgłosić to gdzie trzeba. 23:44, 18.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MareckiMarecki

8 3

Chciałem nadbudować piętro nad budynkiem gospodarczym i urządzić mieszkanie i zgody z miasta nie dostałem. Skoro wiata może być fabryką to jutro pobuduję gołębnik. Później w nim zamieszkam. Dzięki Panie Bogdanie za podpowiedź. 23:49, 18.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PiotrPiotr

1 0

Buduj chłopie! Nic Ci nie zrobią:). W razie co masz dobry przykład. Wydrukuj artykuły z ibytow a inwestora z Udorpia i Żukówka weź na świadka. raczej potwierdzi że można.🙂 23:52, 18.05.2020


RedakcjaRedakcja

4 1

Zapraszamy Pana do kontaktu. To dobry przykład, że są równi i równiejsi. Tel kontaktowy do redakcji 513313112 23:55, 18.05.2020


MajsterMajster

3 3

Ma wode i kanalize? Do domu czeka się latami a do wiaty pewnie od ręki. 23:55, 18.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sołtyssołtys

0 0

Jo i ile zapłacił kasy za podłanczanie 08:18, 19.05.2020


GierekGierek

12 2

Na razie sprawy związane z Panią, która jest wymieniona w artykule, a pracująca jako kierownik w Gminie Bytów są prostowane przez Pana Nowibudowniczowie ( z tłumaczenia ). Zastępstwo nastąpiło po odsunięciu przez burmistrza na niby zwolnienie lekarskie. Są prostowane sprawy do 5 lat do tyłu. Inspektor, burmistrz, kierowniczka przeskakuje na emeryturę, zanim CBA wjedzie do Bytowa. 10:32, 19.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

9 14

A czemu nie pozwolić otworzyć nowej fabryki, konkurencja dla DRUTEX. Nowe miejsca pracy, więcej podatków. Im więcej firm, to przynajmniej tez pracownik zyskuje 11:27, 19.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JopJop

13 1

Konkurencja dla Drutexu? Chłopie zmień tabletki z jedna hala to może być konkurencyjny dla gabitu poza tym z tego coś wiem to już bogdanek zdążył wszystkich pozwalniać a obiecywał gruszki na wierzbie 13:02, 19.05.2020


432WE432WE

0 0

A kto by chciał robic u tych ss-manów 22:20, 25.05.2020


BezrobotnyBezrobotny

3 8

A gdzie jest mój komentarz, czyżby cenzura jak w trójce? 13:30, 19.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

4 1

Jaki komentarz? Żadnego nie usuwaliśmy, więc proszę nie pisać nieprawdziwych informacji. 13:33, 19.05.2020


ZAINTERESOWANY ZAINTERESOWANY

8 12

Czemu autor artykułu nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem, wstydzi się, dziwne, a może sam ma coś na sumieniu. W imię kogo lobbuje? 13:33, 19.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedaktorRedaktor

8 2

Mateusz Węsierski, zapraszam do kontaktu jeśli ma Pan dodatkowe informacje w tej sprawie - 513313112 ;)

PS. W portalu zawsze używamy skrótów, inicjałów. Jest też kontakt do redakcji, jeśliby zaszła potrzeba ustalenia autora artykułu :) 19:17, 19.05.2020


KojakKojak

6 3

Mali zazdrośnicy. Boli, że pieniądz rodzi pieniądz. 19:46, 19.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PITPIT

9 11

Na miejscu p.Sobisza to bym radził pilnować swojego interesu a nie kogoś innego. Rolnictwo sie już znudziło teraz bawi się Pan w dziennikarza czy kapusia. WSTYD MASAKRA!!!!!!!! 22:23, 19.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KkkkkkKkkkkk

4 0

Ja akurat na twoim miejscu radziłbym nie zastraszać przez internet 🙂 10:35, 21.05.2020


HelHel

9 3

Czekamy z niecierpliwością na chłopców z CBA 08:19, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

6 9

Tylko dlaczego pan Sobisz nie ujawnia swoich przekrętów takich jak nielegalna żwirownia którą niestety już musiał zlikwidować. . Sam też rozpisywał swoje hektary na syna który w tamtym czasie chodził do przedszkola. A albo o tym jak pobierał zasiłek dla bezrobotnych pomimo że miał gospodarstwo. 09:15, 20.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JjjjJjjj

5 0

Jak masz na to dowody zgłoś po co się męczysz kolego 23:11, 20.05.2020


Pracujący obywatelPracujący obywatel

6 0

Z tego co wiem, to Leszek Gierszewski zaczynał od gwoździ i doniczek. Niejeden biznes zaczynał się od garażu czy też stoisku na rynku. Rzadko, który milioner rodzi się milionerem, chyba, że spadek po bogatym tatusiu. Od pucybuta do milionera. Taka nasza polska zawiść. Jeden haruje, nie przepija majątku, a drudzy wolą leżeć, państwo da im zasiłki, jeszcze śmieją się z głupców, którzy spieszą się do pracy i stoją w korku lub do domu, a Przemysłowa kawkę pije. Może niech ten rzuci kamieniem, co jest bez winy. Miłego dnia 10:15, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SołtysSołtys

1 2

Może też się zainteresujecie jego budowami w Nożynku? 13:52, 24.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PomyskPomysk

2 2

Proszę sprawdzić nieruchomości Pana Sobisza!!! Z tego co wiadomo nic nie jest zalegalizowane!!! I najważniejsze - nielegalna kopalnia !!! Jest ciekawie a będzie jeszcze ciekawiej. 20:22, 24.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hgkhgk

2 2

Bracia G !!!!! TO CWANIAKI I ZŁODZIEJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
19:51, 25.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA