To prawdopodobnie jedyny taki projekt w Polsce, zorganizowany przez prywatne przedsiębiorstwo i adresowany do uczniów oraz studentów. Firma Drutex po raz piąty zorganizowała studencką konferencję „Okno na budownictwo”. W tym roku po raz pierwszy udział wzięli również uczniowie bytowskich szkół ponadpodstawowych.
Konferencja to wspólne przedsięwzięcie firmy Drutex oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Za jej organizację odpowiadał pochodzący z Bytowa dr inż. Marcin Szczepański wraz z Kołem Naukowym „KOBRA”.
W konferencji uczestniczyło 66 studentów kierunków technicznych z całej Polski – reprezentujących:
Politechnikę Gdańską, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Śląską, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Politechnikę Świętokrzyską oraz Politechnikę Wrocławską.
[WIDEO]421[/WIDEO]
Po uroczystym otwarciu, dr Marcin Szczepański wygłosił wykład skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, przekazując im wiedzę na temat wyboru ścieżki zawodowej. Adam Leik, dyrektor zarządzający w firmie Drutex, przedstawił historię i funkcjonowanie firmy od środka.
Głównym punktem programu były prezentacje studentów, których tematy koncentrowały się wokół nowoczesnych technologii oraz zrównoważonego, ekologicznego podejścia do projektowania i realizacji inwestycji budowlanych.
Projekty oceniane były przez jury w składzie: dr inż. Henryk Kowalczyk, dr inż. Hanna Weber, dr inż. Szymon Skibicki, dr inż. Maciej Cwyl, dr inż. Tadeusz Zwoliński, dr inż. Filip Grzymski, dr hab. inż. Marcin Kozłowski, dr inż. Marcin Szczepański oraz dr inż. Rafał Ossowski.
Cztery najwyżej ocenione zespoły zakwalifikowały się do drugiego etapu konferencji – debat oksfordzkich.
Zanim uczestnicy przystąpili do finałowych rozgrywek, zwiedzili nowoczesne hale produkcyjne DRUTEX-u oraz zakładowe laboratorium badawcze, poznając z bliska procesy technologiczne i innowacje wdrażane przez firmę.
W debacie finałowej zmierzyli się studenci z Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Ich zadaniem było przekonanie jury oraz publiczności do prezentowanych tez. Zwyciężył zespół „Gekon PG” z Politechniki Gdańskiej, zdobywając puchar oraz uznanie ekspertów.
[FOTORELACJA]470[/FOTORELACJA]
Dodatkowym wyróżnieniem dla trzech finałowych zespołów będzie publikacja ich referatów w drukowanej wersji magazynu „Builder”, w specjalnym wydaniu „Builder Science” poświęconym konferencji.
– Konferencja „Okno na Budownictwo” to przykład owocnej współpracy świata nauki i przemysłu, tworzącej przestrzeń do rozwoju młodych inżynierów i wymiany wiedzy między uczelniami a biznesem – podkreśla Adam Leik.
Celem konferencji jest również zapoznanie się z innowacyjnymi pomysłami studentów w zakresie budownictwa. Dlatego uczestnikami wydarzenia byli także przedstawiciele startupów, którzy bardzo wysoko ocenili przedstawione projekty.
– Jest szansa, że część zaprezentowanych u nas projektów zostanie wdrożona w praktyce budowlanej – zaznacza Leik. – Z wypowiedzi uczestników i przedstawicieli środowiska naukowego wynika, że to jedyna tego typu konferencja w Polsce, o takim zasięgu. Gościliśmy reprezentantów sześciu najlepszych uczelni technicznych w kraju, kształcących przyszłych inżynierów budownictwa. Cieszymy się również z obecności uczniów bytowskich szkół, którzy po konferencji pozostali, rozmawiali z wykładowcami i być może podejmą decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunkach budowlanych.
Studenci przy okazji poznali firmę Drutex jako potencjalne miejsce pracy. Jak podkreślano podczas wydarzenia, u bytowskiego producenta okien można znaleźć zatrudnienie w ponad 100 zawodach – w tym również dla inżynierów.
Warto zaznaczyć, że student, który w przyszłości zostanie inżynierem, będzie posiadał już wiedzę na temat funkcjonowania i oferty firmy Drutex. Może więc stać się potencjalnym klientem lub osobą polecającą produkty.
[ZT]19185[/ZT]
[ALERT]1748013871614[/ALERT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz