Zamknij
REKLAMA

"Gwiazda z pierwszego piętra" nominowana do Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego

10:08, 23.06.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Książka „Gwiazda z pierwszego piętra” Barbary Kosmowskiej znalazła się na finałowej liście Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Już w październiku nagroda zostanie wręczona po raz dwudziesty ósmy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Mądra Głowa". 

  - Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackim, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron - tłumaczy Mariola Talkiewicz, wicedyrektor biblioteki. 

Wicedyrektor miejskiej biblioteki w Oświęcimiu, poinformowała także, że zgłoszonych zostało w tym roku 98 książek. Na finałowej liście znalazło się 10 pozycji. Z tej grupy jesienią wybrany zostanie zwycięzca. Swojego faworyta wyłonią też czytelnicy. Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka. 

- Powiem szczerze, że w tych mocno pandemicznych czasach zupełnie nie myślałam, jak zresztą większość autorów, o losach swoich książek. Dużym zaskoczeniem był dla mnie wybór tego tytułu na książkę roku 2020 przez portal Granice, później Złota Dwudziestka, a już najmilszą niespodzianką była nominacja do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Jest to autor, który mnie ukształtował, a powieść "Awantura o Basie" należy do mojego najbardziej ulubionego repertuaru - komentuje Barbara Kosmowska. 

To nie jedyny sukces bytowskiej pisarki odniosła w tym roku. Na początku czerwca aż trzy książki autorstwa i współautorstwa Barbary Kosmowskiej znalazły się w „Złotej Dwudziestce” najlepszych tytułów dla dzieci i młodzieży w plebiscycie Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom. Mimo zmian w liście lektur dwie książki pisarki nadal znajdują się w polskim kanonie lektur szkolnych - "Dziewczynka z parku" i "Pozłacana Rybka". 

Pani Barbarze życzymy samych sukcesów i mnóstwa inspiracji do pisania następnych powieści. Trzymamy kciuki także za wyniki plebiscytu!

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%