Zamknij

Jak wygląda system socjalny w Norwegii?

artykuł sponsorowany 21:27, 28.01.2024 Aktualizacja: 21:27, 28.01.2024
Skomentuj

Norwegia jest krajem, który słynie z doskonale rozwiniętego systemu socjalnego, zapewniającego obywatelom szeroki zakres wsparcia finansowego w różnych życiowych sytuacjach. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom świadczeń, dostępnych dla osób, legalnie przebywających w Kraju Fiordów. Sprawdź, jak wygląda norweski system wsparcia społecznego i w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc od państwa.

Zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger)

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem, przysługującym osobom zwolnionym z pracy oraz tym, którym wygasła umowa. Wysokość zasiłku zależy od dotychczasowych zarobków i stanowi przeciętnie ponad 60% poprzedniego wynagrodzenia.

Zasiłek rodzinny (barnetrygd)

To świadczenie jest przyznawane rodzinom na utrzymanie i wsparcie dzieci. Jest to jedno z najważniejszych świadczeń w systemie socjalnym Norwegii i przysługuje każdej rodzinie, niezależnie od dochodów.

Zasiłek ciążowy (svangerskapspenger)

Przyszłe matki mogą otrzymywać świadczenie, które ma na celu wsparcie finansowe w okresie ciąży. Zasiłek ciążowy w Norwegii przyznawany jest w sytuacji, gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić kobiecie ciężarnej bezpiecznych warunków pracy.

Zasiłek chorobowy/przejściowy

Osoby chore lub niezdolne do pracy z powodu choroby mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy (sykepenger) lub, w przypadku odbywanej rehabilitacji, zasiłek przejściowy AAP. Oba świadczenia mają na celu rekompensatę utraconych ze względu na stan zdrowia dochodów.

Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte)

Kolejną formą wsparcia socjalnego w Norwegii jest zasiłek opiekuńczy, wypłacany na każde dziecko pomiędzy 13 a 23. miesiącem życia. NAV przyznaje wsparcie w maksymalnej wysokości 7500 NOK miesięcznie.

Zasiłek macierzyński/tacierzyński

Forelderpenger to świadczenie przyznawane rodzicom po narodzinach dziecka. Rodzice mogą zadecydować, czy wolą pobierać 80% swojego ostatniego wynagrodzenia przez 59 tygodni urlopu rodzicielskiego (jeśli rozdysponują urlop pomiędzy sobą) czy skorzystać ze 100% norweskich zarobków przez okres 49 miesięcy.

Zasiłek socjalny (sosialhjelp)

Jest udzielany osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie spełniają warunków do otrzymywania innych forma wsparcia. Zasiłek socjalny w Norwegii nie jest uzależniony od obywatelstwa, a wpływ na jego wysokość mają m.in. Koszty utrzymania, liczba członków rodziny oraz wysokość dochodu na osobę.

Zastanawiasz się, czy należy Ci się zasiłek w Norwegii?

Norwegia jest znana z dbałości o dobrostan swoich obywateli i mieszkańców. System socjalny w tym kraju jest bogaty i zapewnia wsparcie w różnych aspektach życia. Jesteś Polką lub Polakiem i potrzebujesz pomocy związanej z norweskimi świadczeniami socjalnymi? Skorzystaj ze wsparcia polskiego biura rachunkowego ATS Anna Stankiewicz i zyskaj profesjonalną pomoc w ubieganiu się o dodatki i zasiłki, pozwalające w pełni cieszyć się życiem w Norwegii.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%