Zamknij

Ciekawy trend – blaszane elewacje

art. sponsorowany + 07:59, 03.02.2025 Aktualizacja: 07:59, 03.02.2025

W dzisiejszym budownictwie liczą się dwie idee – indywidualizm oraz minimalizm. Po latach architektonicznego przepychu przyszła pora na bardziej subtelne budownictwo. Okazuje się, że w realizacji projektów w zgodzie z powyższymi wytycznymi, skutecznie pomaga stal, dzięki której uzyskamy ciekawe efekty techniczne, jak i wizualne.

Branża budowlana cały czas się zmienia. Nowe pomysły zaczynają wypierać dominujące przez lata idee. Przykładem tego zjawiska jest moda na minimalizm, która z sukcesem zastąpiła budownictwo z rozmachem. Czynników, które przemawiają za tą tendencją jest sporo. Po pierwsze, minimalizm pozwala na znacznie szybsze realizacje projektów. Po drugie, tworzenie domów realizowanych w zgodzie ze skromniejszym duchem pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Czy jednak minimalizm nie przyczyni się do powstawania domów zbyt do siebie podobnych? Istnieją zabiegi, których zastosowanie przyniesie ciekawe rezultaty, na czele z nadaniem domu niepowtarzalnej tożsamości. Jedną z takich operacji jest wykończenie ścian zewnętrznych budynku blachą. Możemy uzyskać masę ciekawych efektów, od błysku, poprzez imitację rdzy, aż po intrygujące pofalowania. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Czym jest blacha „z dziurami”?

Miano blach „z dziurami” noszą blachy perforowane. Świetnie sprawdzą się one na naszej elewacji. Imponująca jest pula efektów, które możemy dzięki nim otrzymać. Dzięki blasze perforowanej nasza elewacja może stać się bardziej elegancka. Możemy przy jej użyciu nadać elewacji artystycznej odwagi. W tym przypadku ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia.

Jak powstają blachy perforowane? Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się stal ocynkowaną, stal nierdzewną oraz aluminium. Wspomniane materiały cechuje trwałość oraz estetyczny kunszt. Firma Blachy Pruszyński pozwala również na rozszerzenie potencjału blach przy pomocy powłok dekoracyjno-ochronnych.

Efekt, który dają blachy „pełne”

Blacha trapezowa cały czas poszerza swoje zastosowanie. W obecnych czasach jest ona nie tylko doskonałą kandydatką na pokrycie dachów hal, magazynów czy domów jednorodzinnych, ale jest także doskonałym rozwiązaniem dla ścian zewnętrznych budynków. Użycie jej na elewacji pozwala na uzyskanie intrygujących efektów wizualnych, które zachwycą niejednego użytkownika. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy kilka rodzajów blachy trapezowej. Mówimy konkretnie o czterech typach tego rodzaju pokrycia: cynkowa, powlekana, alucynkowa oraz powlekana aluminium.

Która opcja sprawi, że nasz dom będzie prezentował się jeszcze ciekawiej? Wspaniałym zabiegiem wydaje się pokrycie ścian zewnętrznych budynku profilem falistym. Fale skutecznie zachwycą nasze oczy oraz pozwolą na zrealizowanie elewacji w najróżniejszych stylistykach, na czele z takimi, które kojarzą się z siłą estetycznego charakteru.

Czy jednak świat pokryć elewacyjnych kończy się na blachach trapezowych oraz profilach falistych? Oczywiście, że nie! Intrygującym pomysłem wydają się być kasetony elewacyjne. Ten geometryczny system cechuje bogactwo kolorystyczne oraz niesamowite wyszukanie pod kątem kształtów. Co ciekawe, kasetony dają spore pole do wizualnych manewrów, ponieważ możemy zdecydować się na pokrycie nimi całej elewacji, jak i tylko jej fragmentów.

Wielu miłośników posiada również panel na rąbek stojący. Zastosowanie go na ścianach zewnętrznych naszego lokum, pozwoli na podkreślenie industrialnego charakteru całości. Podobnie jak w przypadku blachy trapezowej mamy tutaj do czynienia z materiałem, który wcześniej święcił triumfy na dachach, by później odnaleźć nową tożsamość jako materiał na elewację.

Połączenie blachy z innym materiałem

Ciekawą ideą jest stworzenie swoistej przeplatanki na elewacji. Mowa o rozwiązaniu, w którym oprócz blachy, dorzucamy jeszcze inny rodzaj materiału. W tej części artykułu doradzimy, jakie materiały wchodzą w najciekawszy dialog z blachami elewacyjnymi. Prawdziwym pewniakiem jest drewno, które ma swoje zasłużone miejsce w branży budowlanej. Spotkanie blachy z drewnem pozwala na stworzenie klimatycznej elewacji, która od razu przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska. Innymi imponującymi połączeniami są:

  • Blacha elewacyjna z tynkiem w odcieniu szarości lub bieli
  • Blacha elewacyjna z klinkierem – rezultatem jest prezencja loftowa budynku
  • Blacha elewacyjna z bloczkami betonowymi/kamieniem łupanym

W doborze satysfakcjonującego nas efektu z wielką chęcią pomoże nam architekt, który doskonale wie, czego potrzeba naszemu domu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%