Zamknij

Periodontologia – na czym polega, jakie są metody leczenia?

09:19, 29.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:20, 29.10.2022
Skomentuj

Stomatologia składa się z wielu odrębnych dziedzin, które zajmują się poszczególnymi rodzajami schorzeń i różnymi częściami jamy ustnej. Jedną z takich dziedzin jest mało znana periodontologia. Na czym polega ta część stomatologii, co powoduje choroby, którymi się zajmuje i przede wszystkim – jak przebiega ich leczenie?

Periodontologia – co to takiego?

Periodontologią nazywana jest dziedzina stomatologii, która zajmuje się zaburzeniami w obrębie przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Do przyzębia zalicza się wszystko to, co pomaga utrzymać ząb w zębodole. To przede wszystkim ozębna, cement korzeniowy, dziąsło oraz wyrostek zębodołowy. Choroby związane z przyzębiem mogą w niektórych przypadkach doprowadzić do utraty zębów. Lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie jest periodontolog. Zajmuje się on też profilaktyką, aby zmniejszyć ryzyko choroby i ochronić przed jej negatywnymi powikłaniami dla całego organizmu.

Przyczyny chorób periodontologicznych

Choroby wchodzące w skład periodontologii to periodontopatie. Ich przyczyn jest wiele, może być to np. niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zęby powinno się myć przynajmniej 3 razy dziennie, a dodatkowo stosować nici dentystyczne, aby usunąć resztki pokarmu. Nadużywanie używek również w znaczącym stopniu wpływa na pojawienie się choroby przyzębia. Do przyczyn chorób zaliczamy też niewłaściwą dietę, czyli nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier, niedobór witamin zawartych w owocach i warzywach. Problemy z przyzębiem powodują też złe ułożenie zgryzu lub zmiany hormonalne.

Objawy chorób przyzębia

O pojawieniu się choroby przyzębia mogą świadczyć objawy takie jak:

  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów,
  • obrzęk dziąsła,
  • przekrwienie dziąsła,
  • nadwrażliwość zębów na wysoką albo niską temperaturę,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • utrata zębów.

Leczenie chorób przyzębia

Periodontologia jest obecnie dziedziną bardzo rozwiniętą. Oferuje leczenie ogólnoustrojowe, jak i leczenie miejscowe. Często wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze. Zdarza się jednak, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Choroby przyzębia leczone są zazwyczaj poprzez tzw. kiretaż. Jest to zabieg higieniczny polegający na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego kiretą. Krótszą metodą jest skaling, czyli rozbijanie osadu nazębnego przy użyciu ultradźwięków. Dla lepszego efektu przy leczeniu często stosuje się leczenie farmakologiczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%