Zamknij

Ile snu tak naprawdę potrzebujemy?

13:36, 23.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:02, 19.05.2020

Fundacja badań nad snem z siedzibą w Waszyngtonie zaleca od 7 do 8 godzin snu dla osoby powyżej 64 roku życia i 7 do 9 godzin snu dla osób między 18 i 64 rokiem życia. Badania wykazały, że dzieci potrzebują więcej snu, jednak jest to kwestia indywidualna. Naukowcy w trakcie przeprowadzania testów sprawdzili, ile czasu faktycznie śpią osoby, które brały udział w eksperymencie.
Okazało się, że prawie 50% osób śpi mniej, niż potrzebuje ich organizm. Powszechny w dzisiejszym zabieganym społeczeństwie brak ostatecznej ilości snu jest niezwykle niepokojącym doniesieniem. Przeciętny człowiek, który nie dosypia, ma o wiele większe szanse na pogorszenia swojego zdrowia. Osoby, które nie sypiają regularnie, częściej chorują na:

  • Cukrzycę
  • Choroby serca
  • Doprowadzają swoje ciało do otyłości

Jest to nieprzyjemna informacja, jednak należy bezpośrednio powiedzieć, że brak odpowiedniej ilości snu i jego kiepska jakość regularnie skraca nasze życia.
Słowo klucz w przypadku snu to średnia. Przedstawione dane to propozycja ilości snu, która odpowiada większości statystycznych osób. Może się okazać, że niektóre osoby śpią nieco mniej lub nieco więcej. Jeżeli należysz do jednej z tych osób i masz się dobrze, nie musisz przejmować się swoim zdrowiem. Ilość snu niezbędna do zregenerowania organizmu jest ściśle powiązana z genami, które posiadamy. Niektórzy ze szczęśliwców mogą pozwolić sobie na przykład na 6 godzin snu. Jeżeli nie możesz się przekonać co do tego, czy potrzebujesz więcej, czy też mniej snu, najbezpieczniej będzie, gdy zastosujesz się do średniej ilości snu wynoszącej od 7 do 9 godzin.


Wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Dlaczego właściwie potrzebujemy tyle snu? W ciągu ostatnich lat badania pozwoliły nam dowiedzieć się wiele na temat tego, jaki wpływ ma bezpośrednio sen na działanie naszego mózgu. Okazuje się, że nasz mózg potrzebuje regularnej dawki snu, ponieważ w trakcie spoczynku pozbywa się odpadów, które są w stanie doprowadzić do chorób. Jednym z materiałów odpadowych, o którym mowa są białka, które są zaangażowane w chorobę alzheimera. Jeżeli nie zapewnimy naszemu organizmowi odpoczynku, nie będzie w stanie pozbyć się wielu zagrażających mu substancji. Należy mieć też na uwadze, że brak snu jest równie niebezpieczny co zbyt długi sen. Osoby, które sypiają po 10 godzin lub dłużej, są dwukrotnie bardziej narażone na chorobę miażdżycy od ludzi, którzy sypiają regularnie w odpowiednich wymiarach czasowych.

Najważniejszym faktorem snu jest jednak jego jakość. W jaki sposób powinniśmy zapewnić sobie optymalną jakość snu? Według wskazówek badaczy warto zadbać o kilka następujących czynników:

  • Codzienna dawka ruchu, która dotleni nasz organizm
  • Picie dużej ilości wody w ciągu dnia
  • Unikanie kofeiny na 5 godzin przed zaśnięciem
  • Zapewnienie sobie wygodnego miejsca do spania, które pozwoli nam się nie wybudzać (miękkie poduszki, przewiewna pościel 140x200 ze sklepu https://posciel.to/posciel-140x200 – dla jednej osoby rozmiar, kołdra i dobrze wywietrzona sypialnia
  • Nie objadanie się przed zaśnięciem również pomoże nam uzyskać dobrej jakości wypoczynek
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%