Zamknij
REKLAMA

Najzdrowsza dieta śródziemnomorska

14:06, 26.05.2021 |
Skomentuj

Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nic dziwnego, że jest tak popularna nie tylko w okolicach Morza Śródziemnego. Coraz częściej stosują ją ludzie na całym świecie i w różnych klimatach. Na czym polega fenomen tej kuchni i skąd tyle wigoru w tych, którzy żyją według zasad takiej diety?

Piramida produktów

Dieta śródziemnomorska nie jest restrykcyjna i nie opiera się na konkretnych wyliczeniach kalorycznych czy makroskładnikach. To bardziej styl odżywiania niż konkretne wytyczne. Wśród najważniejszych produktów znajduje się dobrej jakości oliwa, duża ilość warzyw ? zarówno świeżych, jak i poddanych obróbce cieplnej, ale także świeże ryby i owoce morza, a także sery takie jak mozzarella, parmezan, feta czy manchego. Każdy region szczyci się swoimi smakami. Grecja słynie również z jagnięciny, Hiszpanie mają swoją paellę, zaś włoskie specjały należą chyba do naszych ulubionych.

Grzeszne przyjemności ? włoskie specjały

Wydawać by się mogło, że włoska kuchnia jest ciężka i pełna kalorii. Nic bardziej mylnego. Dobrej jakości produkty i odpowiednie przygotowanie sprawiają, że nawet najsłodszy deser to zdrowa opcja. Jeśli makaron, to ugotowany al dente ? czyli nierozgotowany. Ma wówczas niższy indeks glikemiczny i lepiej smakuje. Lekkie sosy, sałatki, surowe owoce morza ? to wszystko włoskie smaki, po które chętnie sięgamy również w innych krajach. Świat szczególnie ukochał sobie pizzę. Cienki placek pokryty świeżym sosem pomidorowym, doskonałą mozzarellą i świeżą bazylią to jeden z największych przysmaków, przy okazji ? chociaż kaloryczny ? bardzo zdrowy. Ten okrągły placek jest popularny już w każdym zakątku świata. Pizza w Gdańsku, Wiedniu czy Londynie jest niezwykle często zamawianym przysmakiem. Jej geniusz polega na prostocie przyrządzenia i smacznych składnikach. Pizzerie w Gdańsku oferują dziś równie smaczne potrawy, jak te zlokalizowane we Włoszech. Korzystajmy z nich!

Co poza jedzeniem?

Południowcy znani są ze swojego luźnego podejścia do życia. Delikatnie mówiąc, nie przepracowują się, chętnie oddają się wielogodzinnej sjeście, sporo czasu spędzają na opalaniu, piciu wina i rozmowach z rodziną i przyjaciółmi. Nam, zestresowanym i zapracowanym Polakom często brakuje tego luzu, a przecież stres zwiększa ryzyko chorób naczyniowo-sercowych, powoduje nadciśnienie i wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Może warto byłoby podłapać nieco pogody ducha i optymizmu od Włochów, Greków czy Hiszpanów? Skoro tak doskonale służy nam ich dieta, może i styl życia okaże się pozytywny w skutkach?

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%