Zamknij

Chłodny komentarz CZYTELNIKA. Pompy ciepła BEZ PRĄDU

Mateusz WęsierskiMateusz Węsierski 19:00, 13.01.2025
Skomentuj Mieszkaniec Tuchomia wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniami w sprawie przerw w dostawie energii elektrycznej, skutkujących wyłączeniem pomp ciepła w domach Mieszkaniec Tuchomia wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniami w sprawie przerw w dostawie energii elektrycznej, skutkujących wyłączeniem pomp ciepła w domach

Najpierw namawiano na ekologiczne źródła ogrzewania, zamontowano mnóstwo pomp ciepła, a gdy spadło trochę śniegu, pojawiły się problemy z zasilaniem w energię elektryczną. W ostatnich dniach wiele osób marzło w swoich domach. Problem ten porusza mieszkaniec Tuchomia. Napisał list. Skierował też oficjalne pytania do Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

LIST

Dzisiaj, 11.01.2025, mamy w dużej części naszego powiatu przerwy w dostawach energii elektrycznej z powodu tzw. ataku zimy, czyli zwykłych opadów śniegu, co nie jest niczym nadzwyczajnym w naszym klimacie o tej porze roku.

Ponieważ nasze państwo swoimi zarządzeniami spowodowało, że obywatele musieli zlikwidować nieekologiczne źródła ciepła, które akurat w większości są niewrażliwe na brak zasilania w energię elektryczną, na rzecz ekologicznych źródeł, które potrzebują mniej lub więcej mocy elektrycznej do funkcjonowania, w przypadku braku zasilania przez kilka godzin zmuszeni jesteśmy do marznięcia. Ci, którzy mają nowoczesne kotły na pellet, mogą próbować wyposażyć się w niewielkiej mocy agregat prądotwórczy, który zasili taki kocioł. Co mają zrobić ci, którzy posiadają np. pompę ciepła wymagającą trójfazowego zasilania i mocy kilku kW? Ogólnie, jak to u nas bywa, coś się zakazuje, a nie daje w zamian czegoś, co w pełni zapewniłoby funkcjonalność zakazanych urządzeń. Podobnie zresztą dzieje się aktualnie jeśli chodzi o wielkie plany likwidacji elektrowni węglowych, gdzie poza źródłami odnawialnymi, które niestety są bardzo chimeryczne, nie ma nic w zamian. Można się więc spodziewać, że za niedługo wyłączenia dostaw prądu będą częstsze, i to nie z powodu awarii, ale - jak to bywało kiedyś - z powodu ograniczeń zasilania, czyli po prostu braku mocy w sieci.

Postanowiłem w związku z tym wysłać przez ePUAP oficjalne zapytanie do Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska z pytaniem o to, jak nasze szanowne władze państwowe widzą rozwiązanie problemu, jeśli jednocześnie tak łatwo im przychodzi wprowadzanie zakazów i kar:

Szanowni Państwo,

niniejszym zwracam się z zapytaniem o sposób, w jaki należy sobie poradzić z ogrzewaniem własnego domu, który w związku z obowiązującymi przepisami wymuszającymi stosowanie tzw. ekologiczne źródło ciepła zostało wyposażone w pompę ciepła, która do pracy wymaga zasilania energią elektryczną (3x400V, 4kW).  W przypadku awarii dostawy energii elektrycznej przez Energa Operator, np. na kilka lub kilkanaście godzin, jak to ma miejsce dzisiaj, 11.01.2025 (kolejne wyłączenie w ciągu ostatnich kilku dni), powstaje problem. Jak wspomniałem, zgodnie z wymogami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zainstalowałem pompę ciepła. Wyłączenia energii na obszarze wiejskim, gdzie mieszkam, nie są rzadkością; zdarzały się przerwy nawet 2-3 dniowe.

W związku z tym zwracam się z pytaniem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przepisami zmusiło do likwidacji innych „nieekologicznych” źródeł ciepła – w jaki sposób rozwiązać ogrzewanie domu w czasie braku dostaw energii elektrycznej z winy dostawcy? Czy poza straszeniem karami za używanie nieekologicznych źródeł, Ministerstwo ma odpowiedź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Co istotne, przerwy w dostawach występują najczęściej w okresie zimowym, co jest szczególnie uciążliwe, a kilkugodzinna przerwa powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni.

Aktualnie na stronie Energa Operator widnieje informacja, że usunięcie awarii, która powstała o 9:50, potrwa do godziny 14:00; jednak, jak pokazuje doświadczenie, w większości przypadków czas ten jest wydłużany o kolejne godziny.

Należy też zaznaczyć, że aktualnie nie mamy stanu klęski żywiołowej ani innego stanu wyjątkowego; jest tylko zwykła zima z opadami śniegu, co w naszym klimacie nie jest niczym nadzwyczajnym, czyli normalna sytuacja o tej porze roku.

Jak już napisałem powyżej, oczekuję od Ministerstwa Klimatu i Środowiska jasnej odpowiedzi, czy poza karami zostały także opracowane sposoby radzenia sobie w tej sytuacji. Zastosowanie agregatu w tym przypadku jest nierealne, ponieważ musiałaby być to jednostka o znacznej mocy z wyjściem prądu trójfazowego, a jej koszt jest znaczny.

Co sądzicie o spostrzeżeniach mieszkańca? My również wysłaliśmy pytania do ministerstwa. Czekamy na odpowiedź. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(23)

KomentatorKomentator

25 3

Kto kogo zmusił do zmiany "kopciucha" na pompy ciepła? Dużo ludzi ma kopciucha i mają się dobrze, a ludzie montując źródło ciepła wykorzystujące tylko prąd powinni liczyć się z tym, że może być taka sytuacja niestety. Żeby nie bylo na mnie hejtu, u mnie też chodzi agregat niestety już od soboty :/

19:17, 13.01.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MarianMarian

9 5

To tylko i wyłącznie ludzi wina. To ludzie w dużej większości głosowali na PiS i platformę a jak wiadomo, to te dwie partie głosowały za zielonym ladem i jego następstwami. A gdy wszystko wyszło na jaw, to dalej na nich głosowali i dalej teraz będą głosować, więc ja będę się z nich śmiał.

19:24, 13.01.2025

Do pana Mariana Do pana Mariana

4 4

Dokładnie panie Marianie, też tak uważam, tak samo ze szczepieniami na covid, wszyscy muszą, a potem nagle połowa nie zaszczepiona i jakoś wszyscy żyją

19:26, 13.01.2025

PalaczPalacz

4 3

Podobno ktoś kiedyś dostanie kare za kopciucha.

19:54, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czytelnik Czytelnik

19 7

Mnie nie dziwi że autor listu się nie podpisał, mi też byłoby wstyd gdybym dał się tak wykiwać

20:01, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Olek kapusta Olek kapusta

5 14

Zawsze mówię i mówić będę że jak ogrzewać to tylko gaz,nasi sąsiedzi z Niemiec coś o tym wiedzą,ja to wam mówię wasz ekspert od spraw życiowych, a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie nie chce słuchać, bo każdy udaje mądrzejszego od siebie, dodam jeszcze że ostatnio chamskie i beszczelne komentarze były pisane w moją stronę, mam to gdzieś, możecie mnie wyzywać, krytykować, obgadywać, możecie dać kciuk w górę lub w dół, możecie mnie opluwać, mam to gdzieś a krytykantom powiem jedno, kto choć raz trochę mnie posłucha, to na pewno nie będzie zimą w dziurawych butach chodził

20:09, 13.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abcabc

0 0

A ten gaz był by zamieniany na ciepło w jakim urządzeniu ?? Czy było by ono odporne na przerwy w zasilaniu e/e ??

22:22, 13.01.2025

ObserwatorObserwator

16 6

Oj ludzie daliście się oszukać z tym "covidem" a teraz dajecie się robić dalej na tych pompach i innych cudach a te piecyki jak już macie to sobie zostawcie i nie demontujcie! No a strach ma wielkie oczy - tak mówią!

20:27, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

24 0

Zgadnijcie który współczesny układ centralnego ogrzewania działa przy braku zasilania sieciowego:
1. z pompą ciepła
2. z kotłem na pelet
3. z kotłem gazowym
4. z kotłem elektrycznym?

Prawidłowa odpowiedź - żaden.

20:35, 13.01.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Do RobertaDo Roberta

7 1

Mój układ. Dałem większe przekroje rur w pionach, obejścia pompek wody z zaworami. Nie napalę może pełną mocą, ale zawsze coś. Do tego mam kominek z rozejściem grawitacyjnym, kuchenkę na gaz z butli i małą kuchnię polową na drzewo. Mogę przejść na zasilanie całego domu z agregatu, chociaż za parę lat gdy nadejdzie wojna, to podejrzewam, że benzyna, woda pitna będą luksusem. Dlatego warto już teraz robić puszki i słoiki,a gdy nadejdzie godzina po prostu być gotowym, bo rząd naszego kraju się zabunkruje albo emigruje a część z nas zostanie mięsem armatnim.

05:28, 14.01.2025

Sławek Sławek

2 0

Ja mam centralne oparte o kopciucha z układem grawitacyjnym, działa cały czas bez prądu, jesli chodzi o pozostałe układy mogą działać w oparciu o UPS, poza pompą ze względu na duży pobór

07:46, 14.01.2025

KoiewieKoiewie

1 0

Mój stary żeliwny kocioł gazowyz palnikiem atmosferycznym działa ,

08:47, 14.01.2025

BorysBorys

24 3

Tylko piec kaflowy.

21:01, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nawiasem mówiąc,Nawiasem mówiąc,

1 19

To nie są normalne warunki zimowe kiedy na Pomorzu w ciągu dwóch dób spada 30-40cm śniegu

21:31, 13.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AtoncAtonc

15 3

Zainstalowałem kilkadziesiąt pomp ciepła. Żaden z klientów nie otrzymał rachunku grozy. Każdemu klientowi zalecam alternatywne źródło ciepła, agregat, kominek, kozę. Życie lubi stwarzać niespodzianki. Nawet na nowym domu zalecam żelazną zasadę: niema domu bez komina. Trzeba być zapobiegliwym

01:26, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarek Jarek

13 17

PiS zabrał kasę na remonty sieci energetycznych to teraz macie efekty

05:32, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Urobiony Urobiony

3 5

Redaktor pali trawka i mu ciepło

05:35, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

16 4

Dobrze że Donek wrócił przynajmniej paliwo do agregatu jest za 5 zł

05:40, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxMax

5 2

Zgadzam się z autorem repotażu.Co nagłe to po diable.Wiele sąsiadów ma fotowoltaike i pompę ciepła.Chodza po domu w kaftanach i siedzą po ciemku.

10:59, 14.01.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KazzubKazzub

1 0

A co ma wspólnego fotowoltanika z brakiem prądu?

13:05, 14.01.2025

KazikKazik

2 0

I to rozumiem. To nazywa się ekologia, czyli oszczędzanie surowców...

13:56, 14.01.2025

KaszubKaszub

4 5

Mam pompę i agregat za 2.5 tyś 3 fazowy i nie ma problemu ,ewentualnie kupić bank energi i po problemie.

13:09, 14.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do optymistówdo optymistów

0 0

Problem jest szerszy. Część komentujących jak widać nie widzi problemu bo można palić w starym kopciuchu jak się go oczywiście ma. W przypadku dofinansowań niektóre przyznawane były na takich zasadach że trzeba było zlikwidować stare źródło ciepła. Pytanie do tych optymistów czy według nich należy olewać przepisy i robić po swojemu licząc że mnie nie złapią czy raczej należy walczyć z tym żeby kolejne rządy nie wymyślały wymagań które są oderwane od rzeczywistości? Tu piszę nie tylko o głównym temacie artykułu ale ogólnie o innych sprawach jak np. wspomniane likwidacje elektrowni węglowych. Czy ci optymiści którym tak wszystko pasuje bo mają nielegalnego kopciucha też będą tacy szczęśliwi jak zaczną się wyłączenia prądu z braku mocy w sieci?

11:27, 15.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%