Gigantyczne inwestycje realizuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie. W krótkim czasie w modernizację obiektów włożono ponad 6 milionów złotych – ponad 1 000 000 zł w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Miastku i ponad 5 milionów złotych na terenie PSP w Bytowie. Pieniądze pozyskano z rządowego programu w poprzedniej kadencji, a obecnie trwa realizacja tych inwestycji. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa bryg. Fryderyk Mach, komendant powiatowy PSP.
Cykl inwestycji rozpoczął się w 2023 roku od modernizacji obiektów w Miastku. Modernizowany był tam budynek warsztatowo-magazynowy. W obiekcie zastosowano ekologiczne rozwiązania, a także zadbano o zdrowie i bezpieczeństwo strażaków. Zastosowano tam nowoczesne systemy ochrony dróg oddechowych dla druhów z PSP. Chodzi o utrzymanie w czystości sprzętów, z których korzystają strażacy.
Zastosowano również nowoczesne urządzenia wspomagające dezynfekcję i czyszczenie użytkowanych przez druhów urządzeń. Zainstalowano specjalne pralnice przemysłowe, które nie tylko czyszczą, ale i dezynfekują odzież strażaków.
– Podobne rozwiązania zostaną zastosowane także w Bytowie, w budynku, który jest obecnie przebudowywany – wyjaśnia komendant Fryderyk Mach.
Inwestycja w Miastku zakończyła się w grudniu 2024 roku – nowy budynek został oddany do użytku.
W Bytowie prace wciąż trwają, ponieważ zakres inwestycji jest większy. Modernizowany jest nieużywany od lat obiekt magazynowo-garażowy przy Komendzie Powiatowej.
– Inwestycja w Bytowie wciąż trwa, bo obiekt jest znacznie większy. Ma powierzchnię około 1700 m² – tłumaczy komendant.
Modernizowany budynek będzie służył przede wszystkim jako garaż dla 16 pojazdów, którymi dysponuje komenda powiatowa. Potrzeby są duże, ponieważ w stolicy powiatu funkcjonuje specjalistyczna grupa chemiczno-ekologiczna. Na stanie jednostki jest również potężna cysterna, służąca nie tylko jako wóz gaśniczy, ale także do zabezpieczania społeczeństwa w wodę pitną w sytuacjach kryzysowych.
W nowym obiekcie powstaną cztery boksy garażowe oraz myjnia ekologiczna, która w Miastku już została oddana do użytku. To bardzo ważna zmiana dla strażaków, którzy dotychczas wozy bojowe musieli myć w myjniach komercyjnych.
– Obszarem naszej działalności są również szkolenia Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2024 roku przeszkoliliśmy ponad 500 ochotników. W nowym obiekcie w Bytowie powstanie świetlica szkoleniowa przeznaczona do takich działań. Będzie też pomieszczenie ćwiczebne, gdzie strażacy będą mogli ćwiczyć elementy ratownictwa wysokościowego oraz symulacje sytuacji związanych z pożarami wewnętrznymi – wyjaśnia komendant Mach.
[CGK]812[/CGK]
Dowiadujemy się, że w powiecie bytowskim działa około 1500 strażaków ochotników. Oni również potrzebują profesjonalnego szkolenia. Jest sporo młodych chętnych do społecznej pracy w straży pożarnej, podczas gdy starsi odchodzą na zasłużone emerytury lub wyjeżdżają poza teren powiatu.
– Należy podkreślić, że przez kilkadziesiąt lat tak dużych środków dla naszej komendy nie było. Ostatni raz tak znaczące zaangażowanie finansowe miało miejsce, gdy komenda była budowana – zaznacza komendant powiatowy PSP.
Remontowany obecnie w Bytowie obiekt przez lata stał nieużytkowany, nie był nawet ogrzewany. Przechowywano w nim pojazdy o charakterze muzealnym. Komendant już teraz myśli o pozyskaniu środków na stworzenie miejsca, w którym stare wozy strażackie mogłyby być przechowywane i służyć jako edukacyjna atrakcja, szczególnie dla dzieci.
Główny budynek Komendy PSP w Bytowie na razie nie będzie modernizowany, z jednym wyjątkiem – najprawdopodobniej zmodernizowane zostaną piwnice. Bytowska straż pożarna chce skorzystać z rządowego programu, który zapewnia środki na stworzenie miejsc, gdzie ludność może się ukryć w sytuacjach kryzysowych. Może to być tradycyjny schron albo pomieszczenie spełniające mniej rygorystyczne wymogi. Wszystko zależy od warunków technicznych w piwnicy komendy, które są obecnie badane.
W modernizowanym magazynie zostaną również zastosowane nowoczesne rozwiązania z zakresu alarmowania oraz kontroli dostępu. W środku znajdą się urządzenia multimedialne przeznaczone do szkoleń oraz warsztat dla strażaków, którzy w trakcie służby nie tylko pozostają w gotowości, ale wykonują różnego rodzaju prace na terenie jednostki.
Warto zaznaczyć, że nie ma tam zewnętrznej firmy sprzątającej – wszystkie obowiązki wykonywane są przez strażaków PSP.
– Dzień strażaka jest wypełniony od samego rana. Najpierw są szkolenia, sprawdzanie sprzętu, a także regularne ćwiczenia sprawnościowe. Mamy ponad dwa hektary terenu, o który trzeba zadbać. Na przykład w ubiegłym roku strażacy samodzielnie naprawili ogrodzenie – wylicza Fryderyk Mach.
Przewidywany czas zakończenia modernizacji dawnego garażu to listopad 2025 roku, ale niewykluczone, że część prac zakończy się do końca sierpnia.
Obecnym wykonawcą inwestycji jest Wojciecha Cyrzana z Udorpia, natomiast wcześniejsze prace realizowała firma Szyca z Rekowa.
Do wykonania było sporo pracy – obiekt ma 1700 m² powierzchni i niemal 7000 m³ kubatury.
[ZT]20076[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz