Zamknij
REKLAMA

Nagroda marszałka dla bytowskich seniorów

08:46, 21.09.2020 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Stowarzyszenie seniorzybytow.pl zostali uhonorowani nagrodą marszałka województwa pomorskiego. Wniosek złożył burmistrz Ryszard Sylka. Nagroda nazywa się Pomorskie dla Seniora.

Stowarzyszenie seniorzybytów.pl rozpoczęło swoją działalność 3 grudnia 2015 roku. Obecnie należy do niego ponad 180 osób.

Działania Stowarzyszenia obejmują wspieranie osób starszych – seniorów, emerytów, rencistów i inwalidów oraz koordynację inicjatyw społecznych w tym zakresie. W 2019 r. do teraz (z małą przerwą z powodu epidemii koronawirusa), działania Stowarzyszenia koncentrowały się wokół realizacji pomocy żywnościowej dla członków o niskich dochodach.

W ramach współpracy z Bankiem Żywności w Chojnicach, odbierane były z dyskontów Biedronek Bytowa różne produkty spożywcze o krótkim terminie przydatności. Wartość tych produktów w 2019 r. przekroczyła 105 tys. zł. Pomoc tą otrzymywały około 74 osoby, w tym 15 osób nie będących członkami stowarzyszenia. W czerwcu 2019 r. po raz pierwszy Stowarzyszenie zorganizowało Senioradę z udziałem delegacji przeważającej części gmin powiatu bytowskiego oraz licznej grupy seniorów z gminy Słupsk. Senioradę rozpoczął kolorowy przemarsz ulicami miasta na Rynek w Bytowie, gdzie odbyły się imprezy i zabawy. Dla uczestników była zupa i kawa z „kuchem". Imprezie towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz kramy z różnymi wyrobami, m.in. rękodzieła i wyroby rzemieślnicze. Każda delegacja prezentowała swój dorobek artystyczny na scenie. Na zakończenie odbył się występ wojskowego zespołu „Wiarusy".

W 2019 r. po raz czwarty Stowarzyszenie zorganizowało „Pomorski Przegląd Chórów i Zespołów Seniorów. Bytów 2019". Udział wzięło 20 zespołów i grup artystycznych z obu województw pomorskich. Na scenie wystąpiło 230 artystów seniorów. Zorganizowane były również gry i zabawy dla dzieci, różnego rodzaju kramy z wyrobami rękodzieła i stoiska gastronomiczne. Stowarzyszenie organizuje, cieszące się dużą popularnością, zajęcia gimnastyki w wodzie na basenie Kompleksu NIMFA w Bytowie, prowadzone przez wykwalifikowaną osobę. Stowarzyszenie prowadzi spotkania z wykładami o zdrowiu i odżywianiu się w wieku senioralnym.

Jesienią 2019 r. Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie, prowadzone przez prelegentki z Ministerstwa Zdrowia, na temat e-recept, z możliwością zakładania Indywidualnego Konta Pacjenta. Stowarzyszenie organizuje cykliczne spotkania seniorów i sympatyków przy kawie i wspólnym śpiewie ze swoim chórem „Złoty Kłos", przy okazji Dnia Kobiet, na dzień Seniora oraz przy okazji spotkania wigilijnego, na którym tradycyjnie śpiewane są kolędy. Stowarzyszenie organizuje wyjazdy na ciekawe spektakle teatralne i muzyczne w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz w Filharmonii na Ołowiance i w Teatrze Nowym w Słupsku.

[ZT]2556[/ZT]

Stowarzyszenie organizuje też cieszące się dużą popularnością, jednodniowe wyjazdy turystyczne do ciekawych miejsc regionu z członkami rodzin (dziećmi, wnukami) oraz wspólne ogniska z pieczeniem kiełbasek, a także z degustacją własnych nalewek.

W tym roku rozpoczęli nowy cykl spotkań, comiesięcznych wspólnych zabaw i śpiewów, które od marca zostały zawieszone, z powodu epidemii koronawirusa, lecz zostały zastąpione spotkaniami on-line ze śpiewem członków chóru i nagraniami na kanale „seniorzybytow youtube" między innymi na Dzień Matki. Kolejne próby trwają w ograniczonym zakresie, zgodnie z przepisami.

Zajmowali się i nadal zajmują dystrybucją żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia, otrzymaną z Chojnickiego Banku Żywności, głównie wśród osób starszych o niskich dochodach. W związku z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z epidemią koronawirusa Stowarzyszenie rozdało seniorom około tysiąca maseczek uszytych przez “Anonimowego Bohatera”. 

Nagrodą w kategorii Przyjaciel Seniora jest dyplom oraz grafika z widokiem Gdańska.

[ALERT]1600670731042[/ALERT]

 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MamaMama

1 0

Rysiek zjedz Snickersa, bądź sobą niedługo dołączysz do tego znacnego klubu. 09:47, 21.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

1 1

Niby taka wielka epidemia panuje, jestesmy w czerwonej strefie. Dzieci na lekcjach musza sie męczyć przez maseczki. Nie tylko na przerwach maja je nosic ale i na lekcjach. A tu taka imprezka seniorów bez zachowania dystansu i masek na nosie . Widze jest lepszy sort ludzi i gorszy.
12:17, 21.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz