Zamknij

Nowy Nadleśniczy Bytowa - Radosław Grzegorczyk [ROZMOWA]

15:45, 21.01.2021 P.K Aktualizacja: 15:47, 21.01.2021
Skomentuj

Nadleśnictwo Bytów ma nowego nadleśniczego - został nim Radosław Grzegorczyk. Zastąpił na stanowisku Daniela Lemkę, który objął posadę nadleśniczego w Nadleśnictwie Czaplinek. Ciekawi wizji rozwoju naszego lokalnego nadleśnictwa postanowiliśmy zadać kilka pytań nowemu nadleśniczemu. Czego się dowiedzieliśmy?

Czym się Pan zajmował, nim trafił do Nadleśnictwa Bytów? Gdzie Pan zdobywał doświadczenie?

Od blisko 25 lat jestem związany z obszarami dotyczącymi ochrony przyrody, lasów i kształtowaniem środowiska. Swoją karierę zawodową rozpoczynałem w Drawskim i Ińskim Parku Krajobrazowym, gdzie zajmowałem się tematami gównie związanymi z ochroną przyrody. Następnie w momencie powołania do życia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpocząłem pracę jako inspektor w RDOŚ w Szczecinie. Później zostałem mianowany naczelnikiem Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu. W latach 2015-2017 pracowałem jako Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, później pełniłem funkcję Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Ostatnio pracowałem jako Zastępca Dyrektora RDOŚ w Gdańsku, pełniąc jednocześnie funkcję Regionalnego Konserwatora Przyrody. To są lata doświadczenia współpracy z instytucjami mającymi wspólny cel – ochrona i zachowanie zasobów przyrodniczych.

Jest Pan z wykształcenia leśnikiem. Skąd się zrodziło w zainteresowanie przyrodą?

Zawsze interesowały mnie tematy związane z lasem i ochroną przyrody. Czułem potrzebę, aby uzupełniać wykształcenie w tym kierunku. Las kojarzy mi się nie tylko z działalnością produkcyjną, ale także miejscem, gdzie można spędzać czas, odpoczywać i korzystać z pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Nominacja na Nadleśniczego jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ale również wyzwaniem – na szczęście wyzwań się nie boję. Jestem co prawda dość krótko w Nadleśnictwie Bytów, ale już widzę, że pracownicy nadleśnictwa są zaangażowani w swoją pracę i tematy, które realizują.

Czym się zajmuje Nadleśnictwo na co dzień?

Nadleśnictwo zajmuje się prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, która odbywa się w oparciu o plan urządzenia lasu, który jest zatwierdzany przez Ministra na okres 10 lat. Oczywiście dotyczy to także ochrony przyrody, ochrony przeciwpożarowej czy pozyskiwania drewna i gospodarowania zwierzyną. Chodzi także o prowadzenie inwestycji drogowych i infrastrukturalnych oraz prowadzenia działalność edukacyjnej. Zajmujemy się zarówno gruntami Skarbu Państwa, jak i lasami prywatnymi.

Jakie widzi pan wyzwania w Nadleśnictwie Bytowskim?

Największym wyzwaniem na najbliższe lata jest odnowienie lasu na terenach, które były dotknięte nawałnicą w 2017 roku – mowa tutaj o kilkuset hektarach. To jest najważniejszy temat na najbliższy czas. Będziemy pielęgnowali również młode pokolenie lasu i współpracowali z samorządami i lokalną społecznością. Jesteśmy otwarci na współpracę i nie ukrywam, że widzimy pole do realizacji wspólnych projektów. Jestem optymistycznie nastawiony i liczę, że zbudujemy dynamiczny i kreatywny zespół.

Pochodzi Pan z Pojezierza Drawskiego. Jak się Panu podoba w Bytowie? Zamierza Pan tutaj zostać na dłużej?

Krajobrazy pojezierza Drawskiego i Bytowskiego są bardzo podobne. Oba zostały ukształtowane przez ostatnie zlodowacenie, charakteryzują się zróżnicowaną rzeźbą terenu, bogactwem czystych rzek i jezior o małej intensywności zabudowy. Trudno mi powiedzieć czy zostanę tutaj na dłużej, bo wiadomo, że nie wszystko ode mnie zależy. Mam nadzieję, że będę miał okazję i czas wpisać się w lokalną społeczność i zostać w Bytowie na dłużej. Tego sobie życzę.

Gdzie, jako leśnik woli Pan mieszkać – na wsi bliżej natury czy w mieście blisko ludzi?

Generalnie nie lubię dużych miast i zgiełku. Rozwiązaniem idealnym jest miejscowość przy takim mieście jak Bytów. Jest bliski dostęp do urzędów czy opieki zdrowotnej, a jednocześnie można cieszyć się bliskością natury. Jest to taka oaza spokoju blisko cywilizacji. To ważne, aby taka naturalna przestrzeń otaczała, każdego z nas, jest to niezbędne przy coraz szybszym tempie naszego życia.

WIĘCEJ AKTUALNYCH INFORMACJI W DARMOWEJ GAZECIE WIEŚCI Z POWIATU - NAKŁAD 30 000 EGZ. REKLAMA - tel. 513 313 112

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%