Zamknij
REKLAMA

Mieszkaniec domaga się kolei do Lipusza i wyburzenia sklepu WIK

10:54, 17.04.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

W październiku zakończy się kosztująca 20 mln zł rewitalizacja bytowskiego dworca. - Co z tego, skoro nie ma połączenia kolejowego? - pyta mieszkaniec, Marek Jendernal. Ponadto, jego zdaniem, do rewitalizacji nie pasują kolejowe budynki, w których funkcjonują teraz sklepy. Jeden z farbami, a drugi to market WIK, znany wszystkim mieszkańcom Bytowa. 

- Powinni to zburzyć - taki jest postulat Marka Jendernala. 

Burmistrz Ryszard Sylka odsyła z tym pytaniem do PKP. Powód jest taki, że budynki przy dworcu należą do tej państwowej spółki. Przymierzano się do ich przejęcia, ale od PKP nie uzyskano żadnej, konkretnej odpowiedzi. 

- Potwierdzam, że po rewitalizacji dworca okoliczne budynki nie będą chlubą tego miejsca - mówi Ryszard Sylka. 

Zdaniem burmistrza słuszne wyjścia są dwa. Wyremontowanie budynków albo faktycznie ich wyburzenie. Decyzję może podjąć właściciel, czyli PKP. Mieszkaniec Bytowa, Marek Jendernal, opowiada się za zburzeniem budynku, w którym funkcjonuje sklep WIK oraz sąsiedniego obiektu.

- Mieszkam tu od kilkudziesięciu lat. Widzę, że dworzec będzie ładny, ale otoczenie ładne nie jest. Zwracałem się z tą sprawą już nawet do naszego senatora, Stanisława Lamczyka. To już nie chodzi tylko o budynki na dworcu, ale o uruchomienie linii kolejowej do Lipusza. Jesteśmy jedynym miastem tej wielkości w okolicy, które nie ma połączenia kolejowego. Co nam po tym remoncie, jeśli kolei nie będzie? - pyta Jendernal. 

Jego zdaniem na razie myślenie o linii kolejowej w dalszym kierunku - do Korzybia - należy pozostawić w sferze spekulacji, skoro gminie nie udało się nawet uruchomić potrzebnego połączenia z Lipuszem.

- Zastanawiam się już nawet nad zorganizowaniem manifestacji podczas uroczystości otwarcia dworca po remoncie. Ja wiem, że burmistrz Sylka od lat się stara, ale trzeba mu pomóc, bo tam "na górze" słabo nas słuchają - komentuje Jendernal. 

Prowadzący od lat market WIK przy dworcu w Bytowie, Henryk Wiczkowski, oczywiście nie jest zadowolony z sugestii Marka Jendernala. Wyjaśnia on, że pomieszczenia sklepowe dzierżawi od PKP. Występował do spółki o zgodę na remont obiektu. 

- Wysłałem pismo i byli już nawet u mnie, bo sam chciałem podjąć się remontu budynku. Mam nadzieję, że zgodzą się na remont, ale oczywiście w zamian musieliby przez jakiś czas nie pobierać czynszu ode mnie - wyjaśnia Wiczkowski. 

Z jego wiedzy wynika, że PKP nie przewiduje zburzenia tych obiektów. Sam podkreśla, że market prowadzi od 15 lat. Zapowiada, że jeśli PKP wyrazi zgodę na remont, to po przeprowadzeniu prac wszystko będzie wyglądało w taki sposób, że nie będzie się czego wstydzić. Również Marek Jendernal będzie zadowolony.

[ZT]3880[/ZT]

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

BytowiakBytowiak

11 6

Bytów to jednak wylęgarnia oszołomów. 11:04, 17.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

19/0419/04

15 1

Dworzec po remoncie zapowiada się pięknie wyglądać oby było gdzie z niego jechać PKS czy PKP 11:41, 17.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jkmjkm

8 9

Wynająć dworzec Elonowi Muskowi. Będzie stąd latał na Marsa. W pierwszym rejsie mógłby zabrać starostę i burmistrza. 12:39, 17.04.2021


CiekawskiCiekawski

11 0

"Mieszkaniec domaga się kolei do Lipusza..."
Dobrze będzie, jak kolej będzie dokądkolwiek. Ciekawe, co będzie w restaurowanym budynku dworca. 07:47, 18.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaszynistaMaszynista

9 3

Jeśli mnie pamięć nie myli to wszyscy, jeden przez drugiego dzisiaj poprzyklejani do stołków w samorządzie z Rysiem i Lesiem na czele od kilkunastu lat obiecywali kolej w Bytowie, i co???? 11:27, 18.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bytowiak Bytowiak

9 4

MASZYNISTA nie mylisz się
cała procedura była pod hasłem "rewitalizacja drogi kolejowej " zobacz w bip urzedu miejskiego
przeczytaj wszystkie kłamstwa rysia .
kasa wyprana ot wszystko trzeba mu przyznać że ma talent do tego
chyba Bóg go jeszcze za mało pokarał za te wałki 12:10, 18.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kaszuba Kaszuba

5 0

Nie masz prawa mieszać Boga w swoje pragnienie zemsty na czlowieku. Nie chciałbyś doświadczyć tego, co spotkało burmistrza i jego rodzinę. Takie zqchowanie to podłość. 21:34, 18.04.2021


dobra radadobra rada

9 2

Tylko osoby bardzo naiwne (albo interesowne) traktują wypowiedzi rysiów i lesiów poważnie.
Pomysł węzła komunikacyjnego w Bytowie nie jest zły, pod jednym warunkiem: gdy miasto ma połączenia kolejowe, gdy PKS ułatwia podróżowanie mieszkańcom. Czy te warunki są spełnione? A odpowiedzcie sobie sami.
Szklaną altankę na rowerki już teraz proponuję zamienić na akwarium. Podpowiadam, że ryby można zamówić w sklepie na ul. Śródmiejskiej. 14:25, 18.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

były radnybyły radny

4 1

To nie jest kwestia, że ktoś naiwny wierzy w takie zapowiedzi, tu chodzi o uczciwość - taką lokalną (wiem, to słowo nie funkcjonuje w polityce, nawet tej tak bardzo małomiasteczkowej), ale to świadczy o człowieku - obiecuję - robię, działam, nie obchodzi mnie, że powstało to czy tamto, mnie interesuje obietnica przywrócenia połączeń kolejowych! Nie interesuje mnie taktyka POwych samorządowców, którzy na jedno hasło zawalają sieć udostępnianymi postami, że Lesio zrobił to, a Rysiu tamto - to nie zastąpi OBIETNIC przywrócenia połączeń kolejowych! Mieszkańcy - obudźcie się w końcu - zobaczcie kto non stop siedzi przy żłobach - ciągle ci sami, tylko zamieniają się stołkami... 14:05, 20.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%