Zamknij
REKLAMA

1 mln zł podatku z nowej, wielkiej fabryki Talex w Borzytuchomiu

21:31, 08.12.2021 | M.W.
Skomentuj Nowy zakład firmy Talex powstanie przy ulicy Żwirowej we wsi Borzytuchom
REKLAMA

Ogromny, nowy zakład powstanie w Borzytuchomiu. Zadowolony wójt Witold Cyba mówi, że jego gmina wreszcie doczekała się czegoś na wzór firmy Drutex w Bytowie. Chodzi o rozbudowę firmy Talex, która nowy zakład stworzy w zupełnie nowym miejscu. Wójt już teraz liczy wpływy z podatku od nieruchomości, szacując je na około 1 mln zł rocznie, co jest ogromną sumą przy niedużym budżecie rocznym gminy Borzytuchom. 

Prace przygotowawcze do tej inwestycji trwały od wielu miesięcy, ale utrzymywane były w tajemnicy. Nowy zakład firmy Talex z budynkami magazynowymi i produkcyjnymi ma powstać przy ulicy Żwirowej. To teren tuż przed wsią Borzytuchom, po prawej stronie, jadąc od strony Bytowa. Jakiś czas temu właściciele firmy Talex kupili 12 ha ziemi na tym obszarze od okolicznych rolników. Teraz inwestycja jest już na ostatniej prostej. 

- Utworzyliśmy tam wcześniej strefę przemysłową, a firma Talex kupiła 12 ha. Na całości będą budować nowy zakład. To będzie największa firma na naszym terenie, coś na wzór bytowskiego Drutexu - mówi Witold Cyba, wójt gminy Borzytuchom.

Poprzedni zakład firmy Talex zostaje w dotychczasowej lokalizacji.

- Jestem przeszczęśliwy z powodu tej inwestycji, bo chociaż gmina nasza rozwija się pod względem budownictwa jednorodzinnego, to jednak nie ma z tego dużych podatków. Są za to problemy, bo ludzie po zbudowaniu nowych domów chcą nowych dróg, a bez rozwiniętego przemysłu środki w budżecie będą ograniczone. Dzięki tej inwestycji roczne wpływy podatkowe szacowane są na około 1 mln zł, co pozwoli wykonać wiele niezbędnych inwestycji - prognozuje wójt Cyba.

[ZT]5224[/ZT]

Wjazd na teren nowej firmy nie będzie bezpośrednio z drogi wojewódzkiej, ale z drogi gminnej, tj. z ulicy Żwirowej. Pozostały ostatnie urzędnicze szlify, ostatnie pozwolenia, aby inwestycja mogła zacząć być realizowana. Wójt dodaje, że ze strony gminy jest już tam pociągnięty wodociąg i kanalizacja, a w przyszłym roku ma być jeszcze gazociąg. Dzięki temu zakład będzie mógł być zbudowany bez większych przeszkód. Docelowy plan to położenie asfaltu na ulicy Żwirowej.

- Taki zakład przy głównej drodze będzie wizerunkowo bardzo dobrze świadczył o naszej gminie - podkreśla Cyba.

Wyjaśniając jakie są wpływy do budżetu, wylicza, że za jeden dom jednorodzinny rocznie otrzymuje się ok. 200 - 300 zł. Zakład zbudowany na 12 ha to około 1 mln zł wpływu z podatku. Dla porównania, dochody roczne gminy Borzytuchom wynoszą obecnie nieco ponad 20 mln zł. 

Właściciel firmy Talex przez telefon nie chciał rozmawiać o nowej inwestycji. Zapewnił, że wkrótce przedstawi szczegóły zaplanowanego przedsięwzięcia. 

CHCESZ WIĘCEJ INFORMACJI? CZYTAJ DARMOWE WIEŚCI Z POWIATU!

SKUTECZNA REKLAMA? TYLKO U NAS! Darmowa gazeta WIEŚCI Z POWIATU (nakład 30 000 szt.) + portale informacyjne (www.ibytow.pl www.miastko24.pl www.iszczecinek.pl ) + Gazeta Miastecka + GRATIS Spotted Bytów

tel. 513 313 112 e-mail: [email protected]

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

nikiniki

0 0

Inwestycja ta mogła być zrealizowana w Bytowie , a milione te wpływać do kasy miasta, ale niestety nasza władza nie jest zainteresowana wspieraniem lokalnych Inwestorów.....woli lobbować za np. Mcdonaldem , który podatki zapłaci w Warszawie. Niedawno Urząd Miejski pogonił tego Inwestora, gdy chciał budować w Udorpiu i odmówił mu wadania warunków zabudowy na budowę nowego zakładu. Miasto robi wszystko, aby uprzykszyć inwestowanie miejscowym.......pytanie dlaczego????? 15:36, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%