Zamknij

Jak budownictwo modułowe wpływa na czas realizacji projektu budowlanego?

21:50, 20.09.2023 . Aktualizacja: 21:51, 20.09.2023
Skomentuj

Budownictwo modułowe z każdym rokiem coraz szybciej podbija rynek budowlany. Mowa tutaj nie tylko o budownictwie domów jednorodzinnych, ale również o budowie obiektów użyteczności publicznej, a więc szpitalach, hotelach, szkołach, przedszkolach i nie tylko. Z perspektywy inwestorów budownictwo modułowe może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. W jaki sposób wpływa ono zatem na czas realizacji projektu budowalnego? Odpowiadamy!

Budownictwo modułowe a tradycyjne — różnice

W Polsce z możliwości budownictwa modułowego inwestorzy korzystają zwłaszcza podczas budowy budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Budownictwo modułowe w przeciwieństwie do budownictwa tradycyjnego oferuje:  

  • Znacznie niższy koszt budowy i krótszy czas realizacji — w niektórych przypadkach budynek może być gotowy do oddania nawet w ciągu kilku tygodni. 
  • Możliwość rozbudowy obiektu — modułowe budynki można modyfikować i rozbudowywać, aby dopasować je do nowych wymogów inwestycyjnych. W przypadku tradycyjnego budownictwa takie działanie wiąże się z wysokimi kosztami i dużym nakładem pracy. 
  • Trwałość i wytrzymałość — jakość prefabrykatów jest stale monitorowana, dzięki czemu budynki modułowe odznaczają się wytrzymałością i trwałością na uszkodzenia. 
  • Wysoka estetykabudownictwo modułowe pod względem wizualnym nie różni się zbytnio od budownictwa tradycyjnego. Ostateczny kształt i wygląd obiektu zależny jest wyłącznie od klienta i architekta. 

Krótki czas realizacji — z czego wynika? 

Budownictwo modułowe to brak tradycyjnego placu budowy. Poszczególne moduły powstają bowiem w zamkniętych halach produkcyjnych, co sprawia, że na ich proces produkcyjny nie wpływają warunki pogodowe. Gdy już moduły zjadą z taśmy produkcyjnej, są one transportowane we wskazane miejsce i montowane. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, co znacząco przyspiesza realizację danego projektu budowalnego. 

Dany obiekt można zaprojektować i wykonać w dowolnej wielkości i przy dowolnym układzie pomieszczeń. W razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmniejszyć lub zwiększyć budynek poprzez dodanie, lub odłączenie wybranych modułów. To jednak nie wszystko, bo budownictwo budowlane to także możliwość przeniesienia całego obiektu lub jego części w inne miejsce — bez względu na odległość od zakładu produkcyjnego.

Skrócenie czasu budowy do nawet 70% to zdecydowanie największy atut technologii modułowej. Moduły opuszczające hale produkcyjne są bowiem przygotowane już w 90%. Dotyczy to również nowego ekologicznego trendu, czyli drewnianych konstrukcji modułowych. Co więcej moduły można łączyć z tzw. budownictwem konwencjonalnym, co daje jeszcze większe możliwości do popisu architektom. 

Prefabrykowana konstrukcja wpływa na czas realizacji projektu budowlanego także ze względu na elastyczność. W lokalizacji docelowej pojedyncze moduły łączone są w wielopiętrowe budynki. Mogą one tworzyć zupełnie samodzielnie pomieszczenia z hydrauliką, oknami czy instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%