Zamknij

Kiedy wizyta u okulisty jest konieczna: Objawy, których nie możesz zignorować

20:59, 20.03.2024 . Aktualizacja: 21:00, 20.03.2024
Skomentuj

Kluczem dobrego widzenia i zdrowia jest profilaktyka. Wizyty okulistyczne najlepiej odbywać co rok, maksymalnie co dwa lata. Chorób oczu zazwyczaj nie leczymy w momencie ich wystąpienia, lecz staramy się je wyprzedzić, czyli uchwycić na początkowym etapie, aby móc możliwie wcześnie wdrożyć odpowiednie leczenie okulistyczne. W naszych Poradniach Okulistycznych w Sopocie i Gdyni posiadamy aparaturę okulistyczną umożliwiającą nam diagnozować choroby oczu nawet kilka lat przed ich wystąpieniem u pacjenta.

Kiedy należy bezwzględnie udać się do okulisty?

W przypadku bólu oka i głowy, a także w przypadku zaniewidzenia, wylewu krwi do gałki ocznej, zapalenia spojówek, przymglenia lub rozmazania obrazu, pogorszenia ostrości wzroku, łzawienia, swędzenia i pieczenia oczu.

Wizyta u okulisty jest konieczna również w przypadku urazu oka czy wypadku. Jeśli występują u Twoich bliskich dziedziczne choroby oczy, jak jaskra czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (tzw. “AMD”), to również bezwłocznie należy odwiedzić Poradnię Okulistyczną i przeprowadzić szczegółową diagnostykę. W naszej klinice okulistycznej w Sopocie przeprowadzamy kompleksową diagnostykę jaskry.

Jakie badania wykona okulista?

Nasi okuliści wsparci optometrystą, czyli osobą wykształconą kierunkowo w badania ostrości widzenia i dobierania okularów, pomogą Tobie rozwiązać każdy problem. Wykonanie odpowiednich badań okulistycznych umożliwia postawienie diagnozy, wypisania odpowiednich recept, kropli do oczu czy maści. 

Okulista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, orientuje się jakie są warunki pracy leczonego, przebyte choroby i obciążenia chorobowe związane z najbliższymi, a także orientuje się w zażywanych przez pacjenta lekach. Standardowymi badaniami, które wykonujemy w poradnia okulistyczna Dr Szulc Gdynia są: pomiar ciśnienia w gałce ocznej, badanie grubości rogówki, badanie na foropterze z określeniem ostrości wzroku i z doborem odpowiednich okularów, ocena odcinka przedniego i aparatu ochronnego oka oraz badanie dna oka po podaniu kropli rozszerzających źrenice - te badania odbywają się za pomocą tzw. lampy szczelinowej, czyli rodzaju mikroskopu pozwalające spojrzeć szczegółowo w głąb ozu pacjenta. 

Przeprowadzenie szeregu badań nie zawsze skutkuje postawieniem jednoznacznej diagnozy. Mimo wykonania dodatkowych badań okulistycznych jak pole widzenia, OCT, HRT, elektrofizjologia (VEP, ERG), często wymagana jest dalsza diagnostyka, czyli udanie się do neurologa, endokrynologa, diabetyka czy kardiologa. Nie zawsze problem z którym przychodzi pacjent do okulisty, dotyczy narządu wzroku. 

Należy pamiętać aby nie lekceważyć żadnych objawów okulistycznych oraz nie odwlekać wizyty u okulisty w czasie, bowiem dolegliwości niezidentyfikowane w odpowiednio wczesnym etapie i nie poddane leczeniu mogą skutkować później poważnymi chorobami oczu i doprowadzić do ślepoty, na co niestety nie ma w obecnej medycynie żadnego remedium. 

Jakie choroby może wykryć okulista?

Lekarz okulista wykrywa nie tylko choroby związane stricte z gałką oczną, ale również choroby ogólnoustrojowe, jak niedokrwistość, cukrzyca, miażdżyca, hipercholesterolemia (wysoki cholesterol), zmiany nowotworowe (np. Czerniak oka) czy niedoczynność lub nadczynność tarczycy. 

Umów się już dziś na badanie wzroku w klinice Dr Szulc Gdańsk.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%