Opryszczka to problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Choć na ogół infekcja szybko ustępuje, czasami może uporczywie nawracać. Ze względu na powszechność wirusa opryszczki w otoczeniu uniknięcie zarażenia nie zawsze jest możliwe. Na szczęście można skutecznie zmniejszyć nasilenie objawów choroby i ograniczyć ryzyko jej nawrotów. Sprawdź, jak zapobiegać opryszczce.
Opryszczka jest chorobą wirusową, wywoływaną przez patogen z rodziny herpeswirusów — Herpes simplex virus. Za rozwój opryszczki wargowej w większości przypadków odpowiada pierwszy typ wirusa — HSV-1. Jego namnażanie hamują środki z acyklowirem, takie jak Heviran Comfort Max. Szacuje się, że zarażonych wirusem opryszczki może być nawet 90% społeczeństwa, przy czym u wielu osób nie występują objawy choroby.
Do zarażenia wirusem opryszczki dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu z błonami śluzowymi, skórą lub wydzielinami (np. śliną, wydzieliną pęcherzyków) chorej osoby. Zarażać mogą także bezobjawowi nosiciele wirusa, jednak największe ryzyko stwarzają bliskie kontakty z osobami w początkowej, aktywnej fazie choroby. Charakterystycznym objawem opryszczki jest pojawianie się na skórze i błonach śluzowych drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.
U niektórych osób opryszczka może mieć charakter nawracający. Dlaczego tak się dzieje? Wirus opryszczki po wtargnięciu do organizmu przedostaje się do zwojów nerwowych, gdzie może przez długi czas pozostać w stanie uśpienia. W sprzyjających warunkach dochodzi jednak do jego reaktywacji i ponownego wystąpienia objawów infekcji. Przyczyną uaktywnienia się wirusa opryszczki mogą być m.in.:
W zapobieganiu pierwotnej infekcji wirusem opryszczki nadrzędną rolę odgrywa rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Należy pamiętać o częstym myciu rąk i nieużywaniu kubków, ręczników czy maszynek do golenia należących do innych osób.
W profilaktyce nawrotów opryszczki bardzo ważne jest unikanie czynników, które mogą spowodować przebudzenie wirusa HSV-1. Warto zatem dbać o zachowanie silnej odporności organizmu poprzez regularną aktywność fizyczną oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety. Należy zwracać uwagę także na objawy zwiastunowe, mogące poprzedzać wystąpienie opryszczki, takie jak: mrowienie, pieczenie, swędzenie czy ból w okolicach warg. Jeśli takie symptomy wystąpią, można zastosować tabletki zawierające acyklowir, takie jak Heviran 200 mg.
Z opryszczką zazwyczaj można poradzić sobie samodzielnie, w zaciszu domowym. W przypadku pierwotnych infekcji lub zakażeń przebiegających z objawami ogólnoustrojowymi (np. gorączką, bólem mięśni) warto jednak skonsultować się z lekarzem, który postawi ostateczną diagnozę i dobierze skuteczną terapię.
W leczeniu opryszczki zastosowanie znajdują przede wszystkim środki o działaniu przeciwwirusowym w formie maści lub tabletek, takie jak np. Heviran na opryszczkę. Dodatkowo można stosować plastry z żelem hydrokoloidowym, które łagodzą objawy infekcji, przyspieszają gojenie się ran i zapobiegają powstawaniu blizn. Przydatne bywają także środki o działaniu wysuszającym, np. pasta cynkowa. Zazwyczaj opryszczka ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 10 dni. Odpowiednie leczenie może złagodzić objawy i skrócić czas choroby nawet o kilka dni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz