Zamknij

Filtry akwariowe - jakie wybrać?

17:31, 28.01.2023 . Aktualizacja: 17:32, 28.01.2023
Skomentuj

Chcąc posiadać własne akwarium, trzeba pamiętać o skompletowaniu kilku najważniejszych elementów.

Dzięki nim zarówno rybki jak i rośliny akwariowe będą miały zapewnione idealne warunki rozwoju i wzrostu. Jednym z nich jest właściwy filtr oraz zestaw co2. Warto wiedzieć jak wybrać idealny model. 

Rodzaje filtrów do akwarium 

Filtry do akwarium umożliwiają utrzymanie najlepszych warunków dla rozwoju. Dzięki nim woda jest uwalniana ze wszystkich zanieczyszczeń. Wyróżnić można trzy rodzaje filtrów: mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. 

Filtry mechaniczne wyłapują przede wszystkim zanieczyszczenia, które można zobaczyć w wodzie gołym okiem jak np. odchody, resztki pokarmów, czy obumarłe cząstki roślin. Zanieczyszczenia, które wpadają do tego typu filtrów osiadają na specjalnych gąbkach lub innym materiale. Filtry muszą być regularnie poddawane czyszczeniu, jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nagromadzi się w nich więcej zanieczyszczeń to przepływ wody może się znaczenie ograniczyć, co skutkuje dużym spadkiem efektywności. 

Kolejnym rodzajem są filtry chemiczne. Stosuje się je w przypadku większych zanieczyszczeń w akwarium. Działają one na zasadzie wyłapywania wszelkich zanieczyszczeń chemicznych takich jak np. metale ciężkie, leki czy inne związki. Takiej filtracji nie powinno się odbywać bez przerwy, ponieważ wkłady z czasem mogą naprawdę niekorzystnie wpływać na parametry wody. Wkłady powinno się usuwać jeśli nie ma potrzeby ich dalszego stosowania. 

Ostatnim rodzajem są filtry biologiczne. Są to najbardziej korzystne rodzaje filtracji. Pozwalają na usuwaniu z wody różnych związków azotu np. amoniaku, azotynów, redukują też fosforany, azotany. Filtracja biologiczna ma bardzo duży wpływ na całe funkcjonowanie akwariów. Wkłady do filtrów tworzą siedliska bakterii, które mnożą się i tworzą coraz lepsze warunki dla roślin i ryb. 

O czym pamiętać wybierając filtr?

Oczywiście podstawową kwestią jaką należy wziąć pod uwagę wybierając filtry do akwariów jest ich wydajność. Maksymalnie powinien on przefiltrować wodę 3 razy na godzinę. 

Oczywiście znaczenie ma także producent. Z pewnością filtry czołowych producentów będą skuteczniejsze i różnice między deklarowanymi przepływami a rzeczywistą ich możliwością będą mniejsze. 

Akwarystyka to piękna pasja. Polega ona nie tylko na hodowaniu rybek, ale także na dbałości o najróżniejsze detale, dzięki którym podwodny świat wygląda naprawdę zachwycająco i atrakcyjnie, a wszelkie rośliny i rynku dobrze się rozwijają.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%