W polskim kalendarzu pojawiło się nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, obchodzony 14 lutego. Choć wielu pracowników zastanawia się, czy oznacza to dodatkowy dzień wolny od pracy, odpowiedź wcale nie jest oczywista.
14 lutego w polskim kalendarzu państwowym od 2025 roku funkcjonuje Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - dzień poświęcony pamięci członków tej największej podziemnej organizacji wojskowej, która działała podczas II wojny światowej. To wyraz uznania dla roli Armii Krajowej w walce o niepodległość i upamiętnienie jej żołnierzy oraz żołnierek.
To właśnie budzi największe emocje. Choć nowe święto ma oficjalny charakter państwowy, nie znalazło się w katalogu dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że samo ustanowienie święta nie automatycznie daje dodatkowego dnia wolnego - pracownicy nadal muszą iść do pracy, nawet jeśli data wypada w weekend albo blisko innego dnia wolnego.
Prawo dotyczące dni wolnych od pracy w Polsce reguluje osobna ustawa, a lista takich dni jest zamknięta i obejmuje m.in. Nowy Rok, Święto Pracy, Wigilię, Boże Narodzenie czy Święto Niepodległości. Dodanie nowego święta państwowego nie oznacza automatycznie jego wpisania na tę listę - potrzebna byłaby odrębna zmiana legislacyjna.
W praktyce Polacy nie dostaną za 14 lutego dodatkowego dnia wolnego od pracy z automatu, nawet jeśli wypada w sobotę albo blisko innego urlopu. Pracownicy mogą spodziewać się normalnego dnia w biurze, sklepie czy instytucjach publicznych, chyba że pracodawca postanowi inaczej lub zdecyduje się na urlop własny.
Taki model różni się od tego, jak traktowane są klasyczne święta ustawowo wolne od pracy - one są określone w ustawie i przynoszą automatycznie odpoczynek. Nowe święto państwowe ma więc głównie symboliczne znaczenie pamięciowe, a nie praktyczny wpływ na kalendarz pracy.
Debata wokół 14 lutego pokazuje, że Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to, jak zmiany w kalendarzu państwowych świąt wpływają na życie codzienne — od planowania urlopów po organizację pracy i szkoły. Wielu zastanawia się, czy kolejne zmiany w ustawie o dniach wolnych nie powinny iść dalej, by uwzględniać w kalendarzu bardziej elastyczne przerwy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
REZERWAT pod Soszycą. Dolina Słupi podaje ARGUMENTY
Jestem za utworzeniem rezerwatu. Lepiej chronić unikalną przyrodę teraz, niż żałować jej utraty w przyszłości.
Władysława
21:14, 2026-06-15
Studzienice chcą przyciągnąć NOWE FIRMY. Dają ulgę
Firmą chcą podatki umazac a budując ścieżkę rowerowa okradają ludzi z własności i to w sposób jawnie złośliwy i bandycki jak najszybciej potrzebna zmiana wójta który przez zadłużenia doprowad,a gminę do bankrucji robi to samo co Rudy z Polską
Ogier6666
13:34, 2026-06-15
REZERWAT pod Soszycą. Dolina Słupi podaje ARGUMENTY
Pan Dyrektor parku mówi o konieczności uporządkowania ruchu turystycznego a czy przypadkiem jest to że prezentacja multimedialna udostępniona przez RDoŚ którą stworzył pan dyrektor parku zawiera zdjęcia biznesmena prowadzącego usługi turystyczne nad jeziorem Jasień? Czy to że ruch turystyczny zostanie przeniesiony będzie dla kogoś korzystne?
Ochrona przyrody a b
11:51, 2026-06-15
Nie żyje ks. Wojciech Hapka. Proboszcz z Pomyska
Spoczywaj w Bogu🔥 Parafianom życzę spokoju I refleksji - dokąd zmierzamy ?
Maria
07:23, 2026-06-15