Wysokość pensji w Polsce jest tematem budzącym spore emocje. "Minimalna" rośnie z każdym rokiem, nie inaczej będzie od 1 stycznia 2022 roku. O ile wzrośnie najniższa pensja?
Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiadał kroczącą podwyżkę ustawowego minimum i trzyma się tego założenia. W styczniu 2020 r. płaca minimalna wynosiła 2600 zł, w tym roku jest to kwota 2800 zł brutto.
To o 200 zł mniej niż obiecywał rząd PiS kilka lat temu. Na poziom 3010 złotych najniższa krajowa ma wspiąć się w 2022 roku. Tak wynika z projektu dotyczącego nowej płacy minimalnej, którym ma zająć się rząd.
Przy obecnym minimalnym wynagrodzeniu pracownik "na rękę" otrzymuje 2.061,67 zł. Kwota netto w 2022 roku będzie uzależniona od rozwiązań podatkowych m.in. tych zapowiadanych w Polskim Ładzie.
Zakładając, że nie będzie zmian kwota netto wyniosła by 2202 zł. W przypadku wprowadzenia nowych zapisów podatkowych, korzystając z rządowego kalkulatora wynagrodzeń, dostępnego w portalu www.podatki.gov.pl, osoby zarabiające najniższą krajową w przyszłym roku powinny otrzymać 2355,72 zł.
Minimalne wynagrodzenie to nie koniec zmian. Za tym idą kolejne.
W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia 2021 roku wynosi ona 18,30 zł brutto. Po zmianach ma to być 19,6 zł. Za tym w górę pójdą także dodatki np. za pracę w nocy.
Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czy mercedes „zwariował”? Kierująca ma swoją wersję
Trochę tu koloryzujecie przecież pogotowie nie było wzywane !
Nike
23:40, 2026-06-23
NIE ŻYJE Roman Szymański. Bytów stracił ikonę Kultury
Czy znalazłoby się zdjęcie Pana Romana, jak stoi na scenie i prowadzi jakieś występy? Chciałabym go takiego jeszcze raz zobaczyć. Niepowetowana strata dla naszego miasta.
Bytowianka
22:53, 2026-06-23
„Jak w szklarni”. Pasażerowie skarżą się na UPAŁ
Trochę żal się tego czyta ,jak prezes wypowiada się o kierowcy,zaraz się okaże że ta osoba została zwolniona bo w internecie ktoś napisał negatywnie o firmie. Panie prezesie Piskorski.....firma każda działa a pracownicy pracują tak jak ich szef jest ... szefem i zarazem człowiekiem......z niewolnika nie ma pracownika!!!!!! Nawet nie pomyślał pan że może ktoś specjalnie tak napisał ,bo nie lubi np.kierowcy??? a pan zamiast stać murem za pracownikiem to go jeszcze opluwa, bardzo brzydko!!!!
Tomasz
21:24, 2026-06-23
Śmiertelne potrącenie 15-latki w Lipnicy
Mimo wszystko powinna być surowo ukarana !!!!!!!
abcde
21:09, 2026-06-23