Wysokość pensji w Polsce jest tematem budzącym spore emocje. "Minimalna" rośnie z każdym rokiem, nie inaczej będzie od 1 stycznia 2022 roku. O ile wzrośnie najniższa pensja?
Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiadał kroczącą podwyżkę ustawowego minimum i trzyma się tego założenia. W styczniu 2020 r. płaca minimalna wynosiła 2600 zł, w tym roku jest to kwota 2800 zł brutto.
To o 200 zł mniej niż obiecywał rząd PiS kilka lat temu. Na poziom 3010 złotych najniższa krajowa ma wspiąć się w 2022 roku. Tak wynika z projektu dotyczącego nowej płacy minimalnej, którym ma zająć się rząd.
Przy obecnym minimalnym wynagrodzeniu pracownik "na rękę" otrzymuje 2.061,67 zł. Kwota netto w 2022 roku będzie uzależniona od rozwiązań podatkowych m.in. tych zapowiadanych w Polskim Ładzie.
Zakładając, że nie będzie zmian kwota netto wyniosła by 2202 zł. W przypadku wprowadzenia nowych zapisów podatkowych, korzystając z rządowego kalkulatora wynagrodzeń, dostępnego w portalu www.podatki.gov.pl, osoby zarabiające najniższą krajową w przyszłym roku powinny otrzymać 2355,72 zł.
Minimalne wynagrodzenie to nie koniec zmian. Za tym idą kolejne.
W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia 2021 roku wynosi ona 18,30 zł brutto. Po zmianach ma to być 19,6 zł. Za tym w górę pójdą także dodatki np. za pracę w nocy.
Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Radny Sławski prawomocnie skazany. 3 lata bez prawka
Jesli tacy radni dzialają w radzie miasta to masakra po pijaku ustalaja ? trzeba przed kazda sesja poddawć wszystkich na spozycie alkocholu oraz innych uzywek
orzel
06:12, 2026-06-26
Ile przestępstw popełniają obcokrajowcy? Policja to wie
Obcokrajowiec jest tylko pouczony bo to jest poprawność polityczna a gdy Polakowi spadnie papierek to odrazu ma sprawę w sądzie taka prawda
Bytowiak
04:03, 2026-06-26
Radny Sławski prawomocnie skazany. 3 lata bez prawka
A taki niewinny byl pijak po tych tabletkach
Orzel
22:32, 2026-06-25
Kary dla mieszkańców, kwiaty dla wójta
Jaka opozycja!!??? Nieudaczniki i cieniasy !!!! Mądrzy na FB bo im sztuczna inteligencja napisała co mają opublikować!!!!! Weźcie się mlodkiem w łeb...... włodarz robi was jak chce i tyle a wy to możecie jemu najwyższej papier do toalety nosić,amen.
Mieszkaniec
21:27, 2026-06-25