Zamknij

UDORPIE znowu chce się podzielić na dwie części

10:29, 25.06.2024 MW Aktualizacja: 11:17, 25.06.2024
Skomentuj Zbigniew Kwidzyński domaga się podzielenia sołectwa Udorpie Zbigniew Kwidzyński domaga się podzielenia sołectwa Udorpie

Wraca pomysł podzielenia sołectwa Udorpie na dwie części. Pierwsza próba była przed wyborami w 2018 roku. Została odrzucona, ale teraz niektórzy mieszkańcy wracają do tematu, proponując kolejną próbę z udziałem nowej Rady Miejskiej. Na czele buntowników stoi Zbigniew Kwidzyński mieszkający w tzw. Udorpiu 2, przy PGR-owskich blokach.

- Chcemy sami sobą rządzić, bo się różnimy. Do głównego Udorpia jest daleko, a poza tym zawsze był podział na lepsze i gorsze Udorpie. Nigdy nie było między nami chemii. Wracając do czasów po wojnie, w tamtej części mieszkali w większości Ukraińcy, którzy przybyli na nasze tereny - opowiada Zbigniew Kwidzyński, który mieszka tam ponad 50 lat.

Wspomina, że początkowo w Udorpiu była nawet ośmioklasowa szkoła podstawowa. Doskonale pamięta pierwszą próbę podziału sołectwa. Jego zdaniem od początku nie było przychylności w ówczesnej Radzie Miejskiej.

- Już na wstępie kazali nam wycofać wniosek. Powiedział to były radny Jerzy Wyczek, sołtys Gostkowa. Podobne podejście miała nasza sołtys Lucyna Kapeluch, wówczas radna. Zniechęcali nas do tego przedsięwzięcia - opowiada Kwidzyński.

Według jego opowieści ok. 90% mieszkańców Udorpia 2 było za oddzieleniem się i utworzeniem samodzielnego sołectwa. Podobno przeszkodą była nieprzychylność lokalnych władz.

- Zorganizowano konsultacje społeczne, w których przegraliśmy. Stało się tak tylko dlatego, że ludzie bali się występować przeciwko ówczesnej władzy. Nie chcieli się wychylać - twierdzi Kwidzyński.

Według jego opowieści na konsultacje nie poszły osoby, które w prywatnych rozmowach opowiadały się za utworzeniem własnego sołectwa. Teraz władza się zmieniła, więc jego zdaniem trzeba podjąć kolejną próbę podziału.

- Gdybyśmy mieli własne sołectwo, bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji. Byłyby u nas jakieś inwestycje, których teraz nam brakuje. Większość realizowana jest w drugim Udorpiu - opowiada Kwidzyński.

Jego zdaniem świetnym znakiem istniejących podziałów w miejscowości jest jezioro, w ostatnich latach nazywane Watra - to słowo z języka ukraińskiego. Kwidzyński mówi, że właściwa nazwa tego akwenu to Stachula. 

- Pamiętam, że od dawien dawna było to jezioro Stachula. Zawsze było tak, że my z Udorpia drugiego kąpaliśmy się na jednym jego brzegu, a mieszkańcy Udorpia pierwszego po drugiej stronie - zeznaje Kwidzyński.

Sołtys Udorpia Lucyna Kapeluch jest zdecydowaną przeciwniczką dzielenia miejscowości na dwa sołectwa. Przypomina, że kiedyś taka operacja miała być przeprowadzona, ale w drodze głosowania mieszkańcy wyrazili sprzeciw. Kolejna próba jej zdaniem nie ma żadnego sensu.

- Będą niebawem wybory sołtysa. Jeśli ktoś z tamtej części uważa, że będzie lepiej spełniać tę funkcję, nie ma problemu. Wystarczy podać kandydaturę - komentuje Lucyna Kapeluch. - Byłaby to strata pieniędzy na podobne konsultacje, gdzie ludzie już raz w większości opowiedzieli się za jednym sołectwem.

Zapewnia ona, że mówienie o historycznym podziale wsi na dwie części jest nieprawdziwe. Dodaje, że mieszkańcy nawet wspólnie kąpali się na jednej plaży i potrafią robić różne przedsięwzięcia, również wspólnie.

- Jako sołtys zawsze zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy. Ludzie są naprawdę zadowoleni. Na ostatnim Dniu Dziecka było bardzo dużo ludzi z tamtej części Udorpia. Prosili mnie, żebym nie rezygnowała z funkcji sołtysa - opowiada Lucyna Kapeluch.

W kwestii nazwy jeziora potwierdza, że od zawsze mówiono jezioro nad Stachulą. Wynika to z tego, że mieszkała tam rodzina o takim nazwisku. Sołtys Kapeluch nie wie, czy nazwa jezioro Watra została kiedykolwiek oficjalnie zatwierdzona.

Burmistrz Ireneusz Gospodarek mówi, że w tej sprawie nie ma żadnego oficjalnego zgłoszenia. Traktuje to na razie jako dyskusję na łamach lokalnych mediów

KONSULTACJE
Konsultacje w sprawie podziału sołectwa Udorpie zorganizowana 2 marca 2019 roku. Do udziału w głosowaniu była 1131 osób uprawnionych. Ankiety pobrało 237 osób. Za podziałem sołectwa z terenu Udorpia Zachód było 70 osób, 24 przeciwnych, a jedna osoba się wstrzymała. Mieszkańcy głównego Udorpia prawie jednogłośnie w ilości 138 osób opowiedzieli się przeciwko podziałowi. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Również mieszkańcy wchodzącego w skład sołectwa Połczynka w liczbie trzech osób opowiedzieli się przeciwko podziałowi.

[ZT]13740[/ZT]

[CGK]382[/CGK]

 

(MW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

Olek kapusta Olek kapusta

4 1

Za prawdę powiadam wam,co podzielone to pokłucone, sam tego doświadczyłem na własnej skórze,nic w brygadzie nie wychodziło same klutnie i nie przyjemna atmosfera tylko była, stwierdziłem z kolegami ze tak w brygadzie być nie może, zrobiliśmy zebranie brygady i powiedzieliśmy sobie parę gorzkich i szczerych słów,stwierdziliśmy że musimy być jednością i co się okazało? że robota się klei i atmosfera lepsza i sprawy lepiej się załatwia itd także w jedności siła, a wiem co mówię bo z nie jednego pieca chleb jadłem, tylko że nikt mnie słuchać nie chce bo każdy udaje mądrzejszego od siebie 12:08, 25.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Udorpie BUdorpie B

10 4

Udorpie powinno zostać podzielone nie ma co się oszukiwać Polacy i Ukraińcy nigdy nie będą pałać do siebie miłością. Jestem za tym, aby postawić tam granicę z drutu kolczastego i wartownie oraz powołać straż obywatelską do pilnowania porządku.
12:18, 25.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

8 5

UDORPIE B, ktoś tu chyba upadł i nie wiadomo w co się uderzył. UDORPIE jest jedno i będzie jedno. Nie będzie żadnego podziału. Co znaczy Ukraińcy??? To były osoby które miały korzenie , bo babcia , bo dziadek ...
Żeby czasem nie zaczęto Was wyzywać że jesteście pegerowcy??? Każdy jest człowiekiem!!! Czy to z pochodzenia ukraińskiego, czy to z PGR-u .
Jaki jest sens dzielenia tak małej wioski? 15:43, 25.06.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bytowiakbytowiak

2 0

gdybys baranie był w temacie to byś wiedział że Udorpie jest największą wioską w gminie Bytów .. 16:52, 25.06.2024


Parcie na szkloParcie na szklo

5 5

Pan ma parcie na szkło, mocno widzę chce rządzić. Moim zdaniem to za mały przysiółek, aby był oddzielnym sołectwem. Co wybory temat maglowany aby coś ugrać dla pgru, nie lepiej się dogadać . 16:15, 25.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goścgośc

7 2

Dziękujemy pani sołtys za to że nie mamy gdzie się kąpać ...przed żądami Kapeluchów w tym jeziorze były raki ,,, a teraz mamy zakaz kąpieli.... ot taki włodaż... 16:50, 25.06.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

UdorpiakUdorpiak

0 0

Żądać można zmiany rządów, żądz lub włodarzy ale na pewno nie "żądów" i "włodaży". Do Pani Kapeluch też mam wiele zastrzeżeń, ale akurat wyginięcie raków to nie jej wina, a raczej okolicznych mieszkańców/rolników, bo to co spływa do wody jeziora Watra zaprawdę nie jest (tylko) deszczówką, a zwierzęta typu raki występują tylko w czystych wodach, inaczej giną. 23:09, 01.07.2024


XYZXYZ

1 0

"żądami ,włodaż" mhm 00:14, 04.07.2024


Sąsiad Sąsiad

8 2

Niech sołtysowa poda się do dymisji, a nie na siłę chce utrzymac stołek, co za kobieta dla paru setek zrobi wszystko i wtedy do kościoła do komunii. 18:34, 25.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec gminy.Mieszkaniec gminy.

3 2

Widać, że ten Pan ma jakieś niespełnione marzenia z dzieciństwa, jak chce coś zmienić w tej miejscowości to niech startuje w wyborach na sołtysa zobaczymy ile głosów otrzyma. A co do pochodzenia części mieszkańców tej miejscowości widać że ten Pan ma jakieś uprzedzenia narodowościowe. Jak już wcześniej wielokrotnie było mówione gmina Bytów jest wielokulturowa i jeżeli temu Panu się to nie podoba to może zmienić miejsce zamieszkania. 10:59, 26.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UdorpiakUdorpiak

1 0

Widać, że niektórym to nawet nazwa jeziora się nie podoba xD Otóż nazwa jeziora jest oficjalnie w dokumentach, można np ją zobaczyć na Geoportalu - rządowej stronie z mapami, gdzie są oficjalne nazwy: https://polska.geoportal2.pl/map/www/mapa.php?mapa=polska
A jeśli Pan Kwidzyński nie wie skąd ta nazwa się pojawiła, to znaczy że przespał z ostatnie 30 lat, a granie na antagonizmach narodowościowych jest naprawdę żenujące i nie na miejscu, bo po wojnie ludność wsi zmieniła się prawie w 100% (przed wojną byli tu głównie Niemcy)
A samo słowo WATRA nie pochodzi z języka ukraińskiego, a wołoskiego, i używana pierwotnie w całym rejonie Karpat, niech pan Kwidzyński wyjedzie choć raz na jakiś czas z Udorpia w góry to zobaczy, że to dość popularna nazwa - nawet w Tatrach, w tym w POLSKIM Zakopanem (nawet jest taka strona www). 23:06, 01.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%