Radny Rady Powiatu Bytowskiego, Aleksander Szopa złożył zapytanie do Starosty Bytowskiego o możliwość przygotowania nowej strategii ponadlokalnej, jako swoistą kontynuację Strategii Rozwoju Powiatu Bytowskiego. Wspólna strategia rozwoju miałaby być oparta na wspólnocie problemów, czynników rozwojowych, a także wspólnych szans i zagrożeń. Mogłaby ona także ułatwić współpracę między gminami, co dałoby im przewagę nad innymi samorządami. Co na to powiatowe władze?
- Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki regionu wprowadziła nowy instrument, strategię ponadlokalną. Prawo do jej opracowywania przyznano gminą sąsiadujących, powiązanym ze sobą funkcjonalnie. Ma ona być wspólną strategią rozwoju tych gmin w zakresie ich terytorium. Jeżeli w opracowaniu strategii ponadlokalnej uczestniczą wszystkie gminy z terenu danego powiatu, wówczas strategia jest przygotowywana z udziałem powiatu - tłumaczy we wniosku Radny Szopa.
Strategia ponadlokalna ma w założeniu dotyczyć gmin powiązanych ze sobą funkcjonalnie, co rzeczywiście ma miejsce w realiach naszego powiatu. Ma także za zadanie promować współpracę jednostek samorządu terytorialnego oraz opracowywanie dokumentów strategicznych dla obszarów większych niż jeden samorząd.
Starosta Leszek Waszkiewicz nie wskazuje na razie jednoznacznej odpowiedzi na ten wniosek. Potwierdza jednak, że dotychczas nie rozważano wprowadzenia takiego rozwiązania na szczeblu ogólnopowiatowym. Ostateczną decyzję władz powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ibytow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
I znowu Klasa! 🤣
Obserwator
01:11, 2026-06-22
Niebezpiecznie na drogach. Samochód w rowie
Po dziszejszej ulewie widać ja są ulice wypofilowane w bytowie na Leborskie ci co to projektowali chyba nawet czworki nie ukończyli na Styp Rekowskiego
orzel
20:51, 2026-06-21
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Dokładnie
Ala
19:13, 2026-06-21
Biznesmen płacił 329 zł rocznie, PODATNICY ZAPŁACĄ 920
Dlatego urzędnicy powinni odpowiadać z własnej kieszeni za takie przekręty
Jagoda
18:51, 2026-06-21