Są coraz mniejsze szanse, że uda się przywrócić działalność porodówki w Szpitalu Powiatu Bytowskiego w Bytowie. Działalność została wstrzymana, gdy lekarz neonatolog wyprowadził się do Zakopanego. Jest problem ze znalezieniem nowego specjalisty. Z inicjatywy prezes Beaty Hinc odbył się trzeci konkurs, ale niestety nikt się nie zgłosił.
- Osobiście rozmawiałem z niektórymi lekarzami, ale na razie nie przynosi to skutku - mówi starosta Leszek Waszkiewicz.
Przewiduje on, że jeśli nie będzie można znaleźć lekarzy, trzeba będzie podjąć drastyczne decyzje, aby nie ponosić kosztów i nie trzymać personelu w niepewności.
[ZT]6622[/ZT]
Działania w tej sprawie podejmuje również radny powiatowy Mirosław Maszluch, pracujący zawodowo jako stomatolog. Próbuje wykorzystać swoje znajomości. Pojechał nawet na Ukrainę, aby tam szukać lekarzy. Wyjawia, że był we Lwowie, gdzie zna niektórych lekarzy i namawiał ich do oddelegowania neonatologa do Bytowa.
- Znalezienie neonatologa jest bardzo trudne, bo to bardzo rzadka specjalizacja. Mamy mało czasu, aby znaleźć takiego specjalistę - opowiada radny Maszluch.
Jak wylicza, do Polski przyjechało około 1600 lekarzy z Ukrainy. Nie wiadomo ilu jest wśród nich neonatologów. Czas działa na niekorzyść, bo nie da się utrzymywać oddziału w nieskończoność, bez takiego specjalisty.
- Dopóki “piłka jest w grze” nie mówmy, że się nie uda - komentuje przedstawiciel lekarzy w Radzie Powiatu.
Pewną nadzieję dają zmiany w Izbie Lekarskiej. Wszystko ma dążyć do odmrożenia tego zawodu i zwiększenia ilości osób z poszczególnymi specjalizacjami. Jest nowy szef Naczelnej Rady Lekarskiej, który obiecał, że podjęte zostaną działania w celu zwiększenia dostępności tego zawodu. To jednak działania długofalowe, a “patrząc na krótką metę”, jeśli nie będzie neonatologa, w Bytowie nie będzie też porodówki.
Wszystko wskazuje, że sprawa zmierza w złym kierunku. 20 czerwca był kolejny konkurs, również nieskuteczny. Starosta Leszek Waszkiewicz razem z prezes Beatą Hinc wybiera się do Narodowego Funduszu Zdrowia aby ustalić robić w tej sytuacji? Najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowita likwidacja porodówki.
CHCESZ WIĘCEJ INFORMACJI? CZYTAJ DARMOWE WIEŚCI Z POWIATU!
SKUTECZNA REKLAMA? TYLKO U NAS! Darmowa gazeta WIEŚCI Z POWIATU (nakład 30 000 szt.) + portale informacyjne (www.ibytow.pl www.miastko24.pl www.iszczecinek.pl ) + Gazeta Miastecka + GRATIS Spotted Bytów
tel. 513 313 112 e-mail: [email protected]

Sprecyzuję....19:04, 24.06.2022
Lekarz z Ukrainy nie może podjąć pracy ot tak w Polsce,dostali zezwolenie jedynie czasowe na pracę przy epidemii covid tyle i tylko tyle.aby uzyskać tu specjalizację muszą ją nostryfikować co trwa kilka lat i kończy się egzaminami.Żaden lekarz z Ukrainy nie może tu od razu pracować samodzielnie a tym bardziej być ordynatorem!!! Radny stomatolog nie ma tej wiedzy?Same bzdury tu wyczytuję.A co do tego położnictwa i noworodków ma tego po prostu nie być,nie opłacalne,lekarze chcą dużo kasy,a NFZ nie płaci i tyle w temacie.
Hmmm19:24, 24.06.2022
Pomijając bajki o lekarzach z Ukrainy,(którzy muszą tu przejść długą drogę kształcenia zanim zdobędą specjalizacje lub jej nostryfikację)powiem wam więcej, za chwilę zamknie się ginekologia bo utrzymywać ją bez poloznictwa będzie bezsensowne i jeszcze droższe.Jak już zamknie się położnictwo,ginekologia i noworodki,to za chwilę pediatrzy otrzymają niższe stawki za dyżury(bo nie będzie już obsługi noworodków,więc połowa pracy odpadnie) oczywiście będą tarcia i brak zgody na niskie stawki więc też odejdą, OIOM będzie miał połowę mniej procedur (brak znieczuleń na ginekologii i położnictwie)I tak dalej i tak dalej.....szpital to system naczyń połączonych a niedochodowe jest w zasadzie wszystko więc jeszcze chwila jeszcze moment I wszystko się zamknie.
Ciekawe20:36, 24.06.2022
A mnie ciekawi jedna rzecz - mianowicie ilu młodych lekarzy zostało zatrudnionych w bytowskim szpitalu od ostatnich 5 lat i jak długo wytrzymali zanim odeszli. Stara gwardia się trzyma i chociaż młodzi chcieliby coś zmienić to niestety nie da się.
Buahahahahahaha21:03, 24.06.2022
Radny Maszluch niebawem w Kambodży będzie szukał nam lekarzy,niech przy okazji nie zapomni przywieźć dobrego dentystę🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bytowiak21:25, 24.06.2022
ten szpital potrzebuje NATYCHMIASTOWEGO RESETU !!!!!!!
zwolnić wszytkich włącznie z pseudo starostą ...
gość21:39, 24.06.2022
i wszystko jasne...
.https://wiadomosci.wp.pl/plakalam-mialam-ataki-paniki-ujawniamy-zarzuty-podwladnych-wobec-tomasza-lisa-dlaczego-zwolniono-naczelnego-newsweeka-6783015358188512a
Do dymisji 13:31, 25.06.2022
Starosta za brak zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom powiatu - z honorem do dymisji. Odpowiedzialne władze, wiedząc wcześniej, że są sygnały o odejściach lekarzy powinni reagować, a tu??? Starosto zrezygnuj, prezesie szpitala zrezygnuj! Blamaż! 19475 na miesiac wystarcza?
???20:20, 25.06.2022
a ta wielka blondyna nadal jest prezesem tego interesu?
WON21:59, 25.06.2022
WON OD KORYT! Won od WŁADZY! WSTYD DLA MIASTA I POWIATU! 20000 I 19475 NA miesiąc! Wystarcza wam????
hmmmm10:01, 26.06.2022
Ciekawa sprawa, prezesem szpitala jest pielęgniarka(!!!), która myli się w zeznaniach, bo raz mówi, że lekarzy brak a za chwilę, że oddział jest nierentowny i tak czy siak musi być zamknięty. Rozumiem więc, że skoro i tak musi być zamknięty to szukanie lekarza jest bez sensu, o co tu chodzi? Najgorsze, że ona po prostu mataczy, nie mówi prawdy i to wszystko nie przeszkadza jej aby dalej być prezesem i paść się za kasę szpitala. Kolejna sprawa starosta- jeszcze w maju mówi, że jeśli nie znajdzie się lekarz to trzeba będzie podjąć nadzwyczajne działania w czerwcu , i co? w czerwcu słyszymy, że owe działania mają polegać na zamknięciu oddziału, więc on także miota się i nie mówi prawdy a za swoje stanowisko kasuje słono z publicznej kasy.
A na na koniec wspomnę tylko o pożytecznych idiotach, którzy rzekomo pomagają i szukają lekarzy za wschodnią granicą, gdzie z góry wiadomo, że tacy lekarze muszą tu nostryfikować specjalizację i nie mogą prowadzić oddziału, więc jest to kolejne pozorowane działanie.
Wniosek jest jeden, ludzie lokalnie sprawujący tu rządy nadal myślą, że mieszkańcy powiatu są ciemnym ludem, który o niczym nie ma pojęcia. Czas chyba jednak zmienić ich myślenie o nas, albo najlepiej ich wymienić.
Lesio23:51, 26.06.2022
samorządowy TEAGIZM!!! Na kogo głosujemy? Oczywiście na lesia Rysia jacusia i puerdusia! 20000 I 19475 oraz ponad 10000 na miesiąc burmistrza, starosty i wce... Super.... Zagłosuje na was!
12322:09, 27.06.2022
Ludzi mają za idiotów, kłamią a ponoć mają w to miejsce otworzyć ortopedię
Szogun09:17, 28.06.2022
Wątpię, zatrudnienie ortopedów to też koszty,potrzebny sprzęt itp,raczej ZOL powiększą albo zamkną na głucho i tyle
AFERA piaskowa. Będzie “KOMISJA ŚLEDCZA” ws. prezesa
Kompleksową kontrolę to p. Domżalski powinien zgłosić odpowiednim organom w celu ustalenia, komu i na jakich zasadach przyznawane są dotacje z WPR.
CBA
19:16, 2025-10-25
PODWYŻKA dla wójta Jana Klasy. Radni podzieleni
Nie oszukujmy sie,bycie radnym to żaden prestiż,to szukanie pieniędzy do swojego prywatnego budżetu domowego,to też podnoszenie swoich ambicji,po prostu człowiek nie jest w stanie w życiu nic osiągnąć i zaprezentować sobą to startuje na radnego gminy i już zaraz uważa się za ......... Gdyby było inaczej..to nie było by żadnych "koalicji" jakiś "kół" czy innych tego typu ugrupowań które są "za" lub dla zasady "przeciw". Każdy STARAŁ by się wsłuchiwać w głos mieszkańców i robił by wszystko by to MIESZKAŃCY BYLI ZADOWOLENI!!! A NIE WÓJT!!!!! no ale zaraz będą głosy: jak nie będę za wójtem to nic u nas nie zrobi....posłuchajcie tylko ,to do was radni: wy jesteście dla mieszkańców i tak samo wójt!!!! A nie odwrotnie!!!!! Zrobiliście sobie z bycia radnym źródło dochodu i osr...any prestiż??? Żałosne jest to że do rady gminy startują ludzie pozbawieni sumienia, moralności i kręgosłupa,tak tak i może to w końcu do was dotrze że ludzie tak właśnie o was myślą i nie jesteście warci nawet podania wam ręki. ....nie wystarczy być listonoszem??? ...były, czy jeszcze funkcjonujący policjant?? z Nożyna,jak chcesz spojrzeć ludziom którzy cię kojarzą z bycia miłym fajnym chłopakiem właśnie z Nożyna prezes WKS.... naprawdę nie masz kręgosłupa???? czy nie czujesz "kaca moralnego" ? że ludzie już nawet na wybory do rady gminy nie chcą brać udziału....bo zawsze ty?! Reszty radnych nawet nie wypiszę...bo nie jesteście tego warci... nawet ci co są przeciwko (bo za podniesieniem podatków i opłat za wodę zawsze jesteście za) NIKT... nawet nie chciał startować na funkcję WÓJTA!!!! przypomnijcie sobie, dlaczego????? Plujecie ludziom w twarz i się śmiejecie, bardzo Mi was jest żal i szkoda Mi was że macie tak nieszczęśliwe życie,że dla was ważny pieniądz i .........??? I nic więcej po was nie zostanie,smutne,ale jakże prawdziwe. Ps.wymieniam was z małej litery....bo nie zasługujecie na dużą.
J.jak wyżej
19:06, 2025-10-25
Radny Paweł Dykier nowym kierownikiem KRUS w Bytowie
A za pisu inaczej było?Kto był w krusie , albo inni wybitni fachowcy od rybołustwa czy energetyki.
Kaszub
16:04, 2025-10-25
SPALONY Grzegorz? AFERA PIASKOWA prezesa Domżalskiego
Należy sprawdzić zakup nawozów do pielęgnacji boisk z cenami rynkowymi, potrzebnymi ilościami i jak często było to wykonywane. Podobno lubił solidnie posypać…, a boiska słabo wyglądają i takie blade.
Jak tak można
23:51, 2025-10-24