Pianka tapicerska to, innymi słowy, pianka poliuretanowa, wykorzystywana głównie do obijania mebli. W zależności od parametrów jej zastosowanie może być bardzo różne – stosuje się ją m.in. w sofach, narożnikach oraz fotelach, ale czasem też w lotnictwie czy motoryzacji. Na jakie parametry należy zwrócić jednak uwagę przy jej wyborze? Z pewnością na gęstość, sztywność oraz grubość. Dowiedz się więcej!
Oto najważniejsze parametry pianek tapicerskich.
Jeśli chodzi o pianki tapicerskie, zdecydowanie najistotniejszym ich parametrem jest gęstość, a więc masa poliuretanu na metr sześcienny. Świadczy ona o wytrzymałości i możliwości intensywnej eksploatacji. Co więcej, wpływa również na twardość produktu, a jeżeli zamierzasz ją zastosować do tapicerowania mebli, będzie oddziaływała również na sprężystość oraz ewentualne odkształcenia. Ponadto można wyróżnić pianki w skali od T14 do T40, przy czym „T” oznacza właśnie gęstość. Im wyższa zatem liczba, tym wyższy jest ów parametr.
Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze pianki np. w takim miejscu, jak hurtownia tapicerska, to sztywność. Występuje ona w skali od 18 do 60, przy czym najwyższa liczba oznacza największą siłę wymaganą do ucisku tego produktu. Im większa ona jest, tym bardziej pianka jest niepodatna na deformację i dobrze sobie radzi z codziennym użytkowaniem. Jak sprawdzić sztywność? Przykładowo interesuje Cię produkt oznaczony jako „T2538”. Pierwsze dwie cyfry dotyczą gęstości, kolejne dwie – sztywności.
Przed zakupem pianek, które znajdziesz w sklepie Jardex Tapicerski, sprawdź również ich grubość. Jeżeli zamierzasz wykorzystać je do tapicerowania mebla, dobrze jest wybrać produkt o wyższym parametrze. Pianki występują tutaj w skali od 0,5 cm do 12 cm. Jeżeli chodzi o fotele, powinna ona wynosić od 3 do 7 cm, natomiast – jeśli mówimy o krześle – najlepiej, jeśli będzie się ona utrzymywała na poziomie od 3 do 6 cm.
Często używa się zamiennie terminów „pianka” i „gąbka tapicerska”, tymczasem oznaczają one coś nieco innego. Z elastycznej gąbki tworzy się głównie wypełnienia o niższym obciążeniu. Co prawda, pianka jest również elastyczna, ale jednocześnie od niej twardsza i znacznie bardziej wytrzymała. Dlatego to właśnie piankę częściej wykorzystuje się do wypełniania materacy. Tworzy się z niej również oparcia, a czasem także siedziska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz