Zamknij

Beautiful Company Wrocław: Istota pracy menadżera

10:49, 04.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:49, 10.02.2021

Menadżerami zostają osoby o szczególnych predyspozycjach. Nie tylko wykazują się większą wiedzą i doświadczeniem (lub nawet stażem pracy w firmie), ale również inteligencją emocjonalną. Jednak tylko znajomość narzędzi wywierania wpływu na kilku różnych polach ma szansę powodzenia w długofalowej perspektywie.

Przywiązywanie się do jednego stylu zarządzania zespołem może okazać się dla menadżera zwodnicze. Każda grupa ludzi ma bowiem inną dynamikę, w jej wnętrzu budowane są różne relacje, a ten sam zestaw indywidualnych charakterów nigdy nie trafi się dwa razy. Swoje modele pracy trzeba więc dostosowywać nie tylko do własnych przyzwyczajeń, ale i zespołu, z którym przyszło nam w danym momencie pracować.

Dobranie konkretnych narzędzi będzie w tym wypadku związane z ludzkimi motywacjami. To one sprawiają, że mamy chęć wstać rano i pójść żwawym krokiem do pracy. Jeśli menadżer umiejętnie dokłada paliwo do naszego „pieca motywacji” to mamy szansę pracować bardzo efektywnie. Cały zespół zmotywowanych pracowników to koło napędowe działania naszej organizacji.

Dość często menadżerowie stawiają na operowanie wśród pracowników lekkim niepokojem. Ci, w obawie przed karą od szefa, pracują niczym mrówki w mrowisku. Wykonują zadania, byle tylko nie doświadczyć negatywnych konsekwencji zastoju. Model ten stosowany jednak długotrwale przyczynia się do spadku motywacji. Nie możemy przecież żyć w ciągłym strachu. Powinien więc być używany głównie w wyjątkowych sytuacjach, a nie permanentnie.

Kolejny styl dla menadżera to operowanie nagrodami. Chwaląc naszych pracowników, udzielając im chętnie urlopów, nie robiąc wielkich problemów, gdy czasem chcą wyjść wcześniej z pracy, budujemy przyjemna atmosferę. Cały zespól czuje się dobrze i bezpiecznie. Wie, że na pomoc menadżera może liczyć. Pracownicy są również świadomi, że nie w każdej firmie praca wygląda tak różowo. Chcą pracować, ponieważ podobają im się przywileje, które zyskują w przedsiębiorstwie.

Beautiful Company – opinie

Teoretycznie nasz autorytet możemy budować już na podstawie samego obejmowanego przez nas stanowiska. Ze względu na znajomość procedur i projektów oraz wyzwania, które stoją przed menadżerem, pracownicy już od początku pracy będą wiedzieli komu podlegają. Nie dla każdego jednak autorytet wynikający z prawa będzie wystarczającym sposobem wywierania wpływu.

Dla nieprzekonanych pracowników powinniśmy występować w roli eksperta. Znamy się na tym, co robimy, mamy doświadczenie i niezbędne umiejętności. Pokazujmy to! Pracownicy odnajdą w takim menadżerze prawdziwy autorytet, godny naśladowania. Dla takich osób pracuje się, by samemu kiedyś stać się jedną z nich.

Menadżer ma więc przed sobą sporo opcji do wyboru, mimo iż w tekście nie wymieniliśmy wszystkich z nich. W związku z tym warto, by kierownik zespołu ciągle poszerzał swoje kompetencje w zakresie budowania relacji oraz zarządzania emocjami w grupie. Osoba, która ma chęć na taki rozwój jest idealnym kandydatem na lidera z prawdziwego zdarzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%