Zamknij

SOLACE RADZI: Jak zwiększyć rentę powypadkową?

11:20, 06.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:21, 06.04.2021
Skomentuj

Uzyskaj nawet 3.000.000 zł. jednorazowego świadczenia rentowego! Tyle uzyskaliśmy dla jednego z naszych klientów. Decyzje i rekomendacje od klientów do wglądu w kancelarii. Nawet 30 lat od wypadku! Bez żadnych opłat wstępnych. Wynagrodzenie tylko za sukces!

Codziennie od wielu lat dużo osób ulega wypadkom. Gdy tak się stanie poszkodowany, oprócz jednorazowego odszkodowania i zadośćuczynienia, ma prawo ubiegać się o rentę wyrównawczą - jej zadaniem jest wyrównanie szkód. Najczęściej wypłacana jest co miesiąc, lecz dostępna jest też kapitalizacja renty. Czym jest i czy się opłaca? Odpowiedzi znajdują się w dalszej części artykułu.

Rekompensata szkód

W Polsce niewiele osób ma świadomość, na jakiej zasadzie można domagać się ustalenia prawa do renty lub jej zwiększenia. Osoba poszkodowana często obawia się utraty przyznanych wcześniej świadczeń i pogorszenia swojej sytuacji. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty, który zadba o należyte udokumentowanie i sprecyzowanie roszczenia o rentę.

Renta ta ma zapewnić poszkodowanemu gotówkę, która zabezpieczy jego przyszłość. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o ubieganie się o nią. W takich przypadkach nieoceniona będzie pomoc kancelarii prawnej, która przeprowadzi przez cały proces i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Kto i kiedy może się ubiegać o rentę powypadkową?

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, rolnych, przy pracy, którzy na skutek wypadku:

*Stali się całkowicie lub częściowo niezdolni do pracy

*Posiadają stale zwiększone potrzeby w zakresie opieki, leczenia rehabilitacji, itp.

*Utracili widoki powodzenia na przyszłość

Renta powypadkowa

Bardzo często zdarza się, że osoby poszkodowane w wypadku długo dochodzą do zdrowia. Proces leczenia jest żmudny, a po nim, na pacjenta czeka jeszcze długotrwała rehabilitacja. W takiej sytuacji samo jednorazowe odszkodowania może nie wystarczyć na pokrycie kosztów, dlatego też wypłacana jest renta wyrównawcza.

Jeżeli w wypadku doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, osoba poszkodowana otrzymuje odszkodowanie na pokrycie wszelkich kosztów, jakie to zdarzenie za sobą pociąga. Najczęściej są wydatki na leczenie i docieranie do placówek medycznych. Jest jeszcze jedno, przysługujące świadczenie, a mianowicie renta wyrównawcza.

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują trzy powody do nabycia prawa do renty:

Zwiększenie potrzeb – na przykład konieczność odbywania regularnej rehabilitacji, przyjmowanie leków,

Całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej,

Zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość – na przykład trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie przesłanki muszą wystąpić jednocześnie. Wystarczy jedna z nich, by móc starać się o rentę. Co ciekawe, obecnie częstą propozycją ze strony ubezpieczycieli jest kapitalizacja renty.

Kapitalizacja renty – co to takiego?

Kapitalizacja renty, to nic innego jak zamiana przyszłych świadczeń na jednorazowe odszkodowanie. Taka forma jest wypłacana poszkodowanemu przez zakład ubezpieczeń. Osoba, która doznała wypadku od razu dostaje dużą kwotę pieniędzy, co może okazać się korzystnym rozwiązaniem, jednakże w zamian za to rezygnuje z jakichkolwiek roszczeń o wypłatę standardowej renty.

Takie rozwiązanie jest usankcjonowane przez przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 447, by kapitalizacja renty doszła do skutku konieczna jest ugoda między poszkodowanym, a zakładem ubezpieczeń. Obie strony sprawy muszą iść na pewne ustępstwa. Dodatkowo, by ją uzyskać poszkodowany musi podać ważny powód skłaniający go do zrzeczenia się wypłat okresowych.

Podstawą do tej formy renty może być:

Uzyskanie lub uzupełnienie wykształcenia,

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej,

Usamodzielnienie się osoby niepełnosprawnej,

Rozpoczęcie specjalistycznego leczenia lub rehabilitacji.

Warto też wiedzieć, że oszacowanie wysokości renty w tej wersji nie jest proste. Nie jest to bowiem kwota powstająca po połączeniu wszystkich rat wypłacanych okresowo. Zmiennych jest znacznie więcej. W związku z tym, gdy ubezpieczyciel złoży poszkodowanemu propozycję kapitalizacji, to trzeba ją dobrze przemyśleć. Zdecydowanie warto w takim wypadku skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika. To on będzie prowadził negocjacje z zakładem ubezpieczeń.

Czy kapitalizacja renty jest korzystna dla poszkodowanego?

W przypadku zdecydowania się na kapitalizację, cześć otrzymanych środków dobrze jest zainwestować. Po jakimś czasie może się okazać, że dobrze rozdysponowana kwota jednorazowego odszkodowania przyniesie bardzo dużo korzyści - najczęściej znacznie więcej niż tradycyjnie wypłacana renta wypadkowa. Dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej cofaja decyzje o przyznaniu renty uzasadniając to zmianami na rynku pracy. Kapitalizacja renty pozwoli na zwiększenie majątku rodzinnego np.w postaci kupna nieruchomości.

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto rozważyć kapitalizację renty.

Podstawowa dokumentacja uzasadniająca żądanie renty to:

orzeczenie o niezdolności do pracy

orzeczenie o niepełnosprawności

decyzja ZUS o przyznaniu renty

oświadczenie poszkodowanego o zakresie zwiększonych potrzeb.

Korzyści

BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Skorzystanie z bezpłatnej analizy do niczego Cię nie zobowiązuje. Nasza współpraca z Klientem musi opierać się na zaufaniu i poszanowaniu decyzji - takie mamy zasady.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA I ANALIZA PRAWNA SPRAWY

Na żadnym etapie nie wymagamy opłat. Chcemy, aby każdy nasz Klient ponosił jak najmniejsze koszty. Kontakt z nami jest darmowy, tak samo jak darmowa jest analiza prawna sprawy.

BEZPIECZEŃSTWO

Jesteśmy niezależnym podmiotem. Firmą prawniczą z ponad 30 letnim doświadczeniem. Dzięki temu działamy zawsze na korzyść poszkodowanego. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy.

Zapraszamy do kontaktu i zweryfikowania swoich roszczeń dot. renty powypadkowej.

Obsługujemy z powodzeniem klientów z całego kraju.

Większość naszych klientów pochodzi z rekomendacji.

Krzysztof Mikołajczyk

Partner w kancelaria prawna Solace

tel. 501 501 052 lub 504 729 591

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%