Zamknij
REKLAMA

Szykują się ważne zmiany dla kierowców. Chodzi o kluczowy termin

15.00, 08.05.2021 Źródło: Money.pl
Skomentuj
REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji tzw. ustawy antycovidowej  zakłada wydłużenie z dotychczasowych 30 do 60 dni na rejestrację auta lub zawiadomieniu o kupnie lub sprzedaży. Projekt wpłynął już do Sejmu. 

Na początku 2019 roku w życie wszedł przepis mówiący o tym, że na dopełnienie wszelkich formalności związanych z rejestracją auta mieliśmy 30 dni. W między czasie przyszła pandemia, a czas ten odpowiednio wydłużano i skracano. 

Na kilka miesięcy wrócono do poprzedniego terminy - 180 dni - by z początkiem 2021 roku znów wrócić do 30. Termin ten jednak znów ma się zmienić. 

Do Sejmu trafiła nowelizacja tzw. ustawy antycovidowej. W myśli zapisów, której znajdują się w ustawie właściciel pojazdu na zawiadomienie urzędu o jego kupnie lub sprzedaży, a także na zarejestrowanie samochodu z zagranicy będzie miał 60 dni. Jeśli tego nie zrobi czeka go kara.

Grzywna, którą może nałożyć starosta, to miniumum 200 złotych. Kara może jednak sięgnąć nawet 1000 zł. 

Wydłużenie terminów ma być odpowiedzią na przepełnione wydziały komunikacji i częściowe spełnienie postulatów samorządów. 

- To nie rozwiąże problemu. Jest to jakieś wyjście naprzeciw obywatelom, ale to nie poprawi sytuacji przeciążonych dziś wydziałów komunikacji - komentuje dla money.pl Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.

Prezes Stowarzyszenia Komisów tłumaczy, że spore problemy przez to mają przedsiębiorcy, którzy żyją z handlu samochodami. Jak mówi dla money.pl, handlarze muszą rejestrować auta sprowadzane z zagranicy, a "zanim otrzymają dowody rejestracyjne, mają wystawione czasowe dokumenty". 

Dopiero dokończenie procesu rejestracji, czyli wydanie dowodu stałego sprawia, że samochód można sprzedać. Według Szymajdy termin należałoby wydłużyć do co najmniej 90 dni. 

Wydłużony termin, w myśli zaproponowanych przepisów, będzie obowiązywał do "dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19".

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%