Zamknij
REKLAMA

Wyprowadzili handel z bytowskiego rynku. Będą drzewa?

22:48, 24.08.2021 | M.W.
Skomentuj
REKLAMA

Czy na bytowskim rynku powinny być posadzone drzewa? Taki jest postulat radnego Tomasza Franciszkiewicza, który uważa, że betonowy rynek z perspektywy lat nie sprawdził się. Jednocześnie, między innymi na jego wniosek, władze miasta zabroniły prowadzenia tam drobnego handlu, na przykład owocami i warzywami. 

Na cele sprzedażowe wskazywany jest nowy pawilon na zmodernizowanym placu przy ulicy Miłej 26, obok Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Radny Tomasz Franciszkiewicz jest zwolennikiem większej ilości zieleni na rynku. 

- Moim zdaniem wybetonowanie rynku, bez pozostawienia choćby odrobiny zieleni, nie było najlepszym rozwiązaniem. Teraz jest “betonoza”, a więc nagrzewanie się, brak stosownego miejsca do wypoczynku i problem z odprowadzaniem wody przy większych opadach deszczu. Dlatego uważam, że dosadzenie zieleni, ale nie w donicach, tylko w ziemi, poprawiłoby estetykę rynku - komentuje radny Franciszkiewicz. 

Realizacja tego planu jest możliwa, bo skończył się już okres trwałości projektu. Pytanie czy znajdzie się większość, która to poprze? Niektórzy radni oraz burmistrz Ryszard Sylka są zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania zmian na rynku. 

- Wiem, że jest wielu przeciwników rynku w obecnym kształcie, ale - moim zdaniem - jest w Bytowie wiele zielonych miejsc i niekoniecznie zieleń musi być na rynku. Pamiętam czas, jak było tam zielono, ale nic tam się nie działo. Nikt z tego rynku nie korzystał, oprócz dwóch babć plotkujących na ławeczce - komentuje radny Bogdan Adamczyk. - Proszę też zwrócić uwagę, że jak się zrobi zdjęcie z góry całego Bytowa, to jest mnóstwo zieleni. Tak generalnie chciałbym, żeby było jej więcej. Są niestety miejsca, gdzie powstają nowe osiedla, na przykład na ulicy Sychty, gdzie ewidentnie brakuje drzew. W takich miejscach wszystko jest ciasno “napakowane”, blok przy bloku. 

Radny Adamczyk uważa, że najlepiej zainteresować się właśnie takimi miejscami, jak ulica Bursztynowa, gdzie stoi blok przy bloku. Rynek, jego zdaniem, powinien pozostać w obecnym kształcie. Identycznie myśli burmistrz, Ryszard Sylka.

- Wiem, że opinia na temat zazielenienia rynku nie jest powszechnym głosem. Znam wielu zwolenników pozostawienia go w obecnym kształcie. Ponadto jest trochę zieleni obok Restauracji "Atmosfera" i z drugiej strony, przy pomniku Jezusa. Rynek jest wykorzystywany często na różne eventy - komentuje burmistrz Sylka. 

Jego zdaniem konieczność zazielenienia to głos mniejszości. 

- Bardziej interesują mnie teraz tematy, które są wyzwaniem, czyli budowa przejazdu przez Bytów albo nowego gmachu dla Bytowskiego Centrum Kultury. Temat rynku nie jest z pewnością pierwszoplanowym tematem, ale jest oczywiście grupa osób, która ma takie zdanie, które ja szanuję, ale każdy może mieć swoje - dodaje burmistrz.

Co do handlu na rynku, zastrzega, że odbywał się on okazjonalnie. 1 sierpnia dyrektor Marian Gospodarek dostał polecenie, aby zadbać o zaprzestanie tych praktyk. Handlujący mają korzystać z pawilonu na zmodernizowanym placu przy ulicy Miłej 26. 

Dyrektor BCK posłusznie wykonał polecenie przełożonych. - Od 1 sierpnia nie ma już handlu na rynku. To tak naprawdę jest sprzeczne z tym, co Rada Miejska uchwaliła, ale zastosowałem się do polecenia - mówi Gospodarek. 

Faktycznie w uchwale zapisano, że możliwa jest sprzedaż sezonowa. Mogłyby więc być sprzedawane produkty sezonowe, takie jak truskawki. Według Gospodarka była to nieścisłość, bo pojawiali się też inni sprzedawcy, twierdzący, że ich produkty są sezonowe. Władze Bytowa pracują teraz nad doprecyzowaniem zapisów w uchwale i przed świętami Bożego Narodzenia z pewnością mają pojawić się choinki na sprzedaż czy też przed Sylwestrem - fajerwerki. Rynek ma być udostępniany na krótkoterminowe pozwolenia na handel. Stawka to 5,5 zł za m2 netto za dzień. 

Kolejny otwarty temat, to fontanna, która się psuje. Jej modernizacja będzie kosztować około 100 tys. zł.

Więcej na ten temat w sierpniowym wydaniu DARMOWEJ gazety WIEŚCI Z POWIATU - od czwartku 26.08. 

NAGŁAŚNIAMY też sprawę starszej kobiety, która na rynku sprzedawała warzywa. Dostała ZAKAZ sprzedaży i teraz ledwo wiąże koniec z końcem. 

(M.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (19)

Bytowiak Bytowiak

18 7

Przecież były choinki można było tylko nowe chodniki zrobić ale po co lepiej beton wygląda. 05:47, 25.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

antekantek

3 12

Pamiętacie jak wyglądały te ławki, czy chodniki? Całe zas.ane przez ptaki... 11:44, 25.08.2021


zetzet

20 7

"Plac czerwony" ze swoją komiczną fontanną (drogą i ciągle psującą się) i koszmarnym posągiem Chrystusa (jego autor będzie się smażył w piekle za karykaturę p. Jezusa) nie zachwyca od samego początku.
Dziwi mnie tylko, że cofnięto pozwolenie na sprzedaż owoców i warzyw😠. Było to naprawdę wielkim udogodnieniem dla mieszkających w pobliżu bytowian. Wystarczyło dostrzec ruch w pobliżu "sezonowych" sprzedawców. Znacząco też wpłynęło na konkurencyjność cen w/w produktów. Coś mi się wydaje, że na usunięcie sprzedawców z placu miały wpływ opinie właścicieli dwóch sąsiednich sklepów owocowo-warzywnych.
Handel na rynku powinno się zdecydowanie przywrócić!!! Także dla ludzi sprzedających okazjonalnie eko-żywność, a tułających się teraz, a to pod "Inkubatorem", a to w "Kamienicy" przy W. Polskiego.
Pod jednym warunkiem: stoiska winny być w miarę estetyczne, a po dziennym zakończeniu sprzedaży, miejsce handlu powinno pozostać NIESKAZITELNIE czyste!
PS:
Pan Burmiszcz (nie poprawiać!) i jego pożal się Boże radni mogliby sobie robić zakupy na Miłej, albo na "targu" (ile tam wywalono pieniędzy!!!) k. starej rzeźni🙂. 06:00, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zwykły szary człek zZwykły szary człek z

21 4

Chyba wszyscy już zdążyli wyciągnąć wnioski, że poprzednia tzw kadencja i obecna to najsłabsze i najbardziej żenujące tzw sprawowanie władzy w gminie. Wystarczy rzucić okiem kto jest przewodniczącym różnych komisji, kto zasiada w spółkach i tych miejskich i nie miejskich i również na decyzję podczas tzw siedzenia przy korytkach. Ludzie, pomyślcie o tym przy urnach wyborczych. Cały czas ta sama klika, czasem tylko zmieniają nazwę. 08:41, 25.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zetzet

10 1

Powiem więcej. Wydawało się, że po okresie tandetnego PRL-u, Bytów wypięknieje i będzie naprawdę "ładnym" - jak i przepiękne bytowskie okolice - miastem. Wydawało się!
A co do kompetencji władz miasta i poziomu umysłowego radnych, jest jeszcze gorzej, niż Ci się wydaje. Niestety! 09:19, 25.08.2021


z Bytowaz Bytowa

18 4

To ciekawe, że władzom miasta nie przeszkadzają sprzedawane na placu lody ze szkaradnej przyczepy na kółkach, drugie takie k. banku, z jeszcze bardziej kiczowatej budy oraz kontener restauracji Atmosfera. Jak jest ciepło, to ludzie zjedzą chętnie na powietrzu, pod parasolami. Jak jest zimno, schronią się wewnątrz. Po co więc ten kontener? 12:44, 25.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GBYGBY

25 4

Fontanna też Ni z tego, ni z owego w żaden sposób nie pasuje do ryku, Wielka, modernistyczna, ciągle psująca krowa. Nie dość że beton zepsuł rynek to wstawili takie cudo nie psujące do charakteru zabudowy. 13:55, 25.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


KoniczynaKoniczyna

5 0

Na Bursztynowej to warto byłoby się zająć odprowadzeniem deszczówki, bo ktoś wydał pozwolenie na budowę tylu bloków a przy większych opadach garaże i piwnice zalane. A, ze względu na zbyt malą liczbę miejsc parkingowych, każdy możliwy plac zieleni zajęty jest przez samochody ,które upiększają wspomniane osiedle 😉 zamiast zieleni. 18:45, 26.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zetzet

0 0

Ale będziecie mieli (macie) blisko na Miniryneczek. Hi, hi, hi.... 14:45, 27.08.2021


1 2

oni sa *%#)!& skonczeni 21:34, 26.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BytowBytow

15 2

Dziw bierze,że komukolwiek może się ta betonoza na tym rynku podobać i jeszcze twierdzi, że on spełnia swoje zadanie. Mówienie, że zieleń jest gdzie indziej to absurd. Te kilka doniczek z kwiatami nie przysłonią brzydoty tego miejsca.Tak mogą mówić tylko osoby, które nigdzie poza Bytowa nie były i niewiele widziały. Starsze osoby pieszo do lasu nie pójdą z centrum. W dodatku tam jest jeden kontener przy atmosferze, food track z lodami i jeden ogródek z lodami. Stoliki Burger Chaty, zamiast na rynku stoją, nie wiedzieć czemu, na chodniku. Wszystkie stoiska z innej parafii. upchane po rogach. Brawo. 06:53, 27.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

. .

9 1

Oczywiście, bo jak obecny burmistrz miałby krytykować obecną betonozę na rynku jak sam współtworzył obecną koncepcję. Ten powszechny beton na rynkach (nie tylko w Bytowie) to jest plaga lat 2000... Szkoda że nasza władza nie pójdzie po rozum do głowy i nie zacznie coś z tym robić. Uważam że większa część naszego społeczeństwa byłaby za tym aby zrewitalizowwno rynek na rzecz większej ilości drzew, tak jak to było kiedyś. Skoro przenosi się sprzedaż owoców i warzyw i wyznacza się miejsca zastępcze to może władza przeniesie też miejsce imprez jakim jest rynek. A Panie burmistrzu proszę popytać ludzi co by chcieli, bo po samych komentarzach widać jaki jest stosunek do obecnej postaci tej płyty lotniska jaką nam zafundowaliście. 16:57, 27.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BtwBtw

11 1

Skoro w innych miejscach jest zieleń, to czemu jeden z drugim nie wybetonują sobie całego podwórka? Po co im zieleń na swojej działce. Niech idą gdzie indziej się nią nacieszyć... 18:53, 27.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rysiekrysiek

1 0

To proste. Bo sieją i uprawiają, zamiast skupić się na rządzeniu Bytowem. 08:08, 31.08.2021


REKLAMA

Rynek.Rynek.

9 1

Wg. radnego Adamczyka zieleń na poprzednim rynku była bez sensu,bo tylko 2 plotkujące babcie z niego korzystały. Teraz bynajmniej on może na betonie kilka razy do roku parkować na pokazach swój żółty dyliżans. Inną sprawą jest jego spór z właścicielem Fajnego Warzywniaka... I gdzie tu obiektywizm... 19:02, 27.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BytowiakBytowiak

4 0

Pan Adamczyk nie dość że został "wepchany" do rady bo bardzo ładnie klaszcze dla burmistrza to niech się pochwali skąd skopiował grafikę na Byciobusy !!!!!
W Starogardzie Gdanśkim jeżdzą autobusy od 10 lat prawie z identycznymi malunkami !!
ŻENADA !!!!! 12:06, 29.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

z Bytowaz Bytowa

1 3

Można pana A. lubić, można nie lubić, ale autobusy w Starogardzie są jednak inne. Wystarczy sprawdzić w necie. 14:19, 29.08.2021


BozzBozz

1 0

Ogarnięte samorządy, które przeprowadziły betonozę dziś potrafią przyznać, że to był błąd i w wielu miejscach w Polsce odwracają ten fatalny w skutkach trend.

U nas - jest super, beton jest super! Panie Sylka, Panie Adamczyk - Wy tak na poważnie? 20:10, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%