Zamknij
REKLAMA

Kryzys energetyczny w powiecie. Które gminy zacisną pasa najbardziej?

15.41, 19.09.2022 P.K.
Skomentuj
REKLAMA

Przed nami bardzo trudne miesiące pod względem ekonomicznym. Każdego dnia mierzymy się z rosnącymi cenami w sklepach, a wielu mieszkańców naszego regionu ma problem z zakupem opału na zimę. W związku z rosnącymi cenami energii, przed samorządami pojawiło się widmo kryzysu energetycznego. Jak gminy zamierzają sobie poradzić z tym problemem?

[ZT]7475[/ZT]

Burmistrz Miastka powołał rozszerzony zespół ds. kryzysowych. Będzie on odpowiedzialny za stworzenie programu, który nie tylko pozwoli zaoszczędzić środki budżetowe, ale także ma on reagować na kryzys ekonomiczny i społeczny w gminie. 

- Zespół ten będzie składał się z przedstawicieli różnych jednostek. Oprócz przygotowania planu oszczędnościowego będzie on odpowiedzialny za opracowanie rozwiązań, które pomogą naszym mieszkańcom w wymiarze społecznym i psychologicznym - mówi Witold Zajst, burmistrz Miastka.

Miasteckie władze nie planują wyłączania lamp ulicznych. Tam, gdzie to możliwe, zostaną one przygaszone. Burmistrz przekonuje, że decyzja ta jest podyktowana przede wszystkim bezpieczeństwem mieszkańców. Podobne głosy słychać z Trzebielina. 

- Wyłączenie oświetlenie ulicznego nocą przyniosłoby gminie bardzo niewielkie oszczędności, a na dodatek byłoby one tylko pozorne. Dodatkowe włączanie i wyłączanie lamp skraca przecież ich żywotność. Na niektórych liniach mamy możliwość ich przygaszania i z tego pewnie będziemy korzystać - mówi Tomasz Czechowski, wójt Trzebielina.

Na wyłączenie lamp ulicznych zdecydowały się władze Borzytuchomia. Na ul. Mickiewicza i Jana Pawła II święci się co druga lampa. W tym tygodniu wójt rozpoczyna serię zebrań i będzie proponował sołectwom ograniczenie oświetlenia. Jak przekonuje – władze gminne nie zamierzają niczego narzucać, jednak będą zachęcać do zdecydowanych działań. Witold Cyba poinformował również, że gmina stara się obniżać temperaturę w pomieszczeniach.

Na etapie analiz są gminy Parchowo i Lipnica. W tych jednostkach samorządowych nie zostały podjęte jeszcze żadne decyzje, jednak władze przekonują, że plan oszczędnościowy zostanie wdrożony. Niewiele więcej w tej kwestii zrobiono w Studzienicach i Kołczygłowach. 

- Ceny prądu są znacznie wyższe. W ubiegłym roku wydaliśmy na energię elektryczną tyle, ile w tym roku od stycznia do maja. Będziemy optymalizować zużycie energii gdzie się da. Co do ogrzewania, choć nasze budynki są po termomodernizacji, zapewne ograniczymy temperatury panujące w pomieszczeniach, zwłaszcza w nocy. Będziemy reagować na bieżąco - komentuje Bogdan Ryś, wójt Studzienic.

Podobne kroki planują także Kołczygłowy. W najgorszym wypadku planowane jest wyłączenie co drugiej lampy na rzadziej uczęszczanych ulicach. Władze chcą mieć pewność, że rozwiązanie to przyniesie wymierne oszczędności i nie wpłynie znacznie na bezpieczeństwo mieszkańców. 

Władze Tuchomia i Czarnej Dąbrówki twierdzą natomiast, że ich mieszkańcy mogą spać spokojnie. Gminy te mogą pochwalić się oświetleniem LED oraz w ostatnim czasie sporo zainwestowały w odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Wójtowie zastrzegają jednak, że sytuacja może ulec zmianie po nowym roku.

- Jesteśmy w sytuacji trochę lepszej niż inne gminy, gdyż dużo inwestowaliśmy w OZE. W tym roku nie planujemy żadnych działań energooszczędnych. Jeśli od 1 stycznia nastąpi duży wzrost kosztów energii, wówczas będziemy zastawiać się co dalej. Czekamy także na informacje dotyczące wpływów budżetowych - mówi Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt Tuchomia. 

CHCESZ WIĘCEJ INFORMACJI? CZYTAJ DARMOWE WIEŚCI Z POWIATU!

SKUTECZNA REKLAMA? TYLKO U NAS! Darmowa gazeta WIEŚCI Z POWIATU (nakład 30 000 szt.) + portale informacyjne (www.ibytow.pl www.miastko24.pl www.iszczecinek.pl ) + Gazeta Miastecka + GRATIS Spotted Bytów

tel. 513 313 112 e-mail: [email protected]

(P.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Wow ale hipokryzja Wow ale hipokryzja

7 0

Szanowni wójtowie i najlepszy starosto na świecie, przeliczcie swoje dochody. Najpierw starosta 12x19475 na miesiac = ile? A teraz jeszcze wójtowie... I jak? Ile można zaoszczędzić? Jesteście wielcy. Będziemy na was głosować a na Leszka xaly powiat zagłosuje! Radni, halo, co u was, plany z rozdawaniem jabłek czy tym razem gruszki? 19:53, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KierKier

6 0

Bez jaj,płacę wysokie podatki i oczekuję godnych warunków życia,a jeśli nie potrafią/nie chcą prawidłowo zarządzać tylko brać grube pensje i machać flagą krainy U to niech spadają,są niepotrzebni i tracimy na nich kasę. 10:07, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wq... yWq... y

5 0

Ciekawe, że gdy chodzi o oszczędzanie, to pierwsi jesteśmy my: my-podatnicy, my-wyborcy, a "wieprzki" przy korycie ani myślą oszczędzać, choćby w kontekście swoich uposażeń😡 11:10, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Otóż to Otóż to

4 0

WŁAŚNIE W REN SPOSÓB CAŁY CZAS WALĄ NAS W TRĄBĘ! CZAS SIĘ OBUDZIĆ! 20000 I 19745 NA MIESIĄC? OSZCZĘDNOŚCI TYLKO PRZY KRZYWDZIE MIESZKAŃCÓW! TO JEST WŁAŚNIE ICH SZTUKA WŁADZY. TO POTRAFIĄ, SPECJALIŚCI OD 7 BOLESCI. 12:44, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%