Zamknij

Jakie są rodzaje cementu?

10:59, 02.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 02.11.2022
Skomentuj

W budownictwie stosuje się różne rodzaje cementu. Każdy rodzaj cementu ma swoje właściwości, zastosowania i zalety wynikające ze składu materiałów (czyli stosunku składników głównych do dodatków) użytych podczas jego produkcji.

Cement portlandzki i portlandzki pucolanowy

Cement portlandzki jest najczęściej stosowanym rodzajem, który nadaje się do wszystkich konwencjonalnych konstrukcji betonowych. Z kolei odmiana pucolanowa jest rodzajem cementu wytwarzanym poprzez zmielenie klinkieru pucolanowego z cementem portlandzkim. Pucolany to naturalne lub syntetyczne materiały zawierające krzemionkę w formach reaktywnych. Reagując z wodorotlenkiem wapnia zawartym w wodzie, tworzą dodatkowe wiązania.

Cement szybkowiążący i szybkotwardniejący

Cement szybkotwardniejący osiąga wysoką wytrzymałość już w pierwszych dniach od aplikacji, dlatego stosowany jest najczęściej w układaniu betonu, gdzie szalunki usuwane są na wczesnym etapie. Ta zaleta zwiększa tempo budowy i obniża jej koszty. W cemencie szybkowiążącym wiązania pomiędzy cząsteczkami, pozwalające na spajanie, zachodzą szybciej niż w pozostałych. Jednakże, tempo przyrostu wytrzymałości jest podobne do zwykłego cementu portlandzkiego. Stosowany jest tam, gdzie prace mają być zakończone w bardzo krótkim czasie oraz do betonowania w wodzie stojącej lub bieżącej.

Cement biały i kolorowy

Cement biały jest przygotowywany z surowców wolnych od tlenku żelaza i jest podrodzajem cementu portlandzkiego, który wyróżnia się swoją białą barwą. Jest jednak droższy i z tego względu używa się go do celów architektonicznych, takich jak prefabrykowane ściany osłonowe i panele licowe czy powierzchni lastryko. Z kolei cement kolorowy powstaje przez zmieszanie od 5 do 10% pigmentów mineralnych ze zwykłym cementem. Jest szeroko stosowany do prac dekoracyjnych na podłogach.

Cement ekspansywny i hydrograficzny

Cement ekspansywny z czasem nieznacznie pęcznieje i nie kurczy się w trakcie i po stwardnieniu. Jest on stosowany głównie do spoinowania śrub kotwiących i kanałów z betonu sprężonego. Cement hydrograficzny jest przygotowywany przez zmieszanie hydrofobowych chemikaliów, co zwiększa jego urabialność i wytrzymałość. Ma właściwość odpychania wody, co sprawia, że nie ma ona wpływu na budowle wykonane z jego użyciem podczas deszczów czy nawet monsunów.

Cement żużlowy, z zawartością tlenku glinu i odporny na siarczany

Cement żużlowy wielkopiecowy otrzymywany jest przez zmielenie klinkieru z około 60% żużlu. Swoimi właściwościami przypomina cement portlandzki. Przez swoją przystępną cenę, może być stosowany do prac, w których przeważają względy ekonomiczne. Cement wysokoglinowy otrzymywany jest poprzez połączenie mieszaniny boksytu i wapna ze zmielonym klinkierem. Jest to cement szybkotwardniejący i o wysokiej wytrzymałości oraz urabialności. Cement siarczanoodporny jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka ataku siarczanu na beton, a zatem jest stosowany do budowy fundamentów, w których grunt ma wysoką zawartość soli lub estrów kwasu siarkowego.  

Wysokiej jakości cement dostępny jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%