Zamknij
REKLAMA

Czym jest franczyza?

10:41, 30.05.2022 | materiał partnera

Franczyza to firma będąca własnością osoby fizycznej lub firmy i obsługiwana przez inną osobę lub firmę. Franczyzodawca (osoba będąca właścicielem franczyzy) udziela franczyzobiorcy pozwolenia na używanie jego znaku towarowego, nazwy handlowej, znaków usługowych, logo i innych znaków wyróżniających w celach marketingowych.

Model biznesowy franchisingu istnieje od 1897 roku, kiedy Henry Ford założył swój pierwszy salon samochodowy w Detroit. Obecnie na całym świecie istnieje ponad 3 miliony franczyz, które generują 1 bilion dolarów przychodu rocznie.

Bądź na bieżąco śledź aktualności o franczyzie w Polsce i znajdź rodzaj biznesu idealny dla Ciebie.

Franczyza to model biznesowy, w którym właściciel firmy franczyzowej sprzedaje prawo do prowadzenia tej działalności nowemu franczyzodawcy.

Franczyzobiorca to osoba lub firma, która nabywa prawa do otwierania i prowadzenia działalności franczyzowej. Franczyzobiorca musi przestrzegać pewnych zasad i przepisów, takich jak standardy operacyjne ustalone przez franczyzodawcę, i zazwyczaj uiszcza opłatę wstępną i bieżące opłaty licencyjne.

Głównym powodem rozpoczęcia franczyzy jest to, że łatwiej jest założyć ją niż stworzyć własny biznes od zera. Pozwala również czerpać korzyści z ekonomii skali i łatwiej uzyskać dostęp do kapitału, niż gdybyś założył własną firmę od zera.

Franczyza to forma własności firmy, w której franczyzodawca zapewnia niezbędne wsparcie i kapitał, aby pomóc franczyzobiorcy w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności w branży.

Franczyza to model biznesowy, w którym co najmniej dwie strony zgadzają się tworzyć i sprzedawać produkt lub usługę pod znakiem towarowym jednej firmy. Franczyzodawca jest właścicielem znaku towarowego i dostarcza usługi zarządzania, podczas gdy franczyzobiorca płaci tantiemy za korzystanie ze znaku towarowego i wytwarza własne produkty.

Franczyza wzmacnia czy osłabia siłę marki? Przeczytaj artykuł na stronie https://lembicz.pl/franczyza-wzmacnia-czy-oslabia-sile-marki.

W tej części omówiono korzyści płynące z franchisingu dla obu stron zaangażowanych w partnerstwo. Mówi również o tym, jak niektórym przedsiębiorcom może być trudno rozpocząć własną działalność gospodarczą. Artykuł zawiera również pomysły, w jaki sposób można założyć franczyzę, aby zarabiać jako przedsiębiorca.

Artykuł mówi o tym, co jest dobrym pomysłem na założenie franczyzy, kto ma doświadczenie w rozpoczynaniu franczyzy i jakie są typowe błędy, które przedsiębiorcy popełniają podczas rozpoczynania franczyzy.

Franczyza to firma oferująca towary lub usługi pod znakiem towarowym franczyzodawcy, który zapewnia wsparcie i szkolenia. Franczyzodawca to firma, która jest właścicielem praw do sprzedaży towarów lub usług przy użyciu jej nazwy, znaków, projektów i innej własności intelektualnej.

Branża franchisingowa jest warta około 4 biliony dolarów rocznie. Dotyczy to zarówno firm krajowych, jak i międzynarodowych. Szacuje się, że w samej Ameryce w branży pracuje ponad 3 miliony osób.

Franczyzobiorca płaci za korzystanie z nazwy marki, technologii, systemów wsparcia, narzędzi marketingowych i nie tylko od franczyzodawcy. Franczyzobiorca płaci również za reklamę, ale nie musi płacić tantiem za produkty sprzedawane pod własną marką, jeśli są one wytwarzane przez zewnętrznego dostawcę lub producenta

Franczyza to firma, która jest własnością firmy lub jest przez nią objęta franczyzą. Firma będąca właścicielem franczyzy daje właścicielowi firmy prawo do korzystania z jego marki, nazwy handlowej i procedur operacyjnych.

Franczyzodawca bierze na siebie całe ryzyko związane z uruchomieniem nowego oddziału swojej firmy, podczas gdy franczyzobiorca bierze na siebie całe ryzyko związane z jego prowadzeniem. Franczyzodawca zazwyczaj zapewnia szkolenia i wsparcie dla swoich franczyzobiorców, ale nie są do tego zobowiązani.

Wiadomości o franczyzie można znaleźć wszędzie, od Forbesa po Inc., ale istnieją również pewne wiarygodne źródła tego typu wiadomości, takie jak Entrepreneur Magazine i Franchise Times.

Więcej na temat franczyzy i pomysłów na biznes znajdziesz na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%