Zamknij
REKLAMA

Tarasy z drewna egzotycznego i ekskluzywne schody drewniane

08.48, 06.09.2022 materiał partnera
pimex.pl

Uniwersalny charakter tarasów drewnianych przekłada się na powszechne zastosowanie zarówno na rustykalnych tarasach, tych nowoczesnych, jak i w aranżacjach w stylu boho. Dużą popularnością w zmiennych warunkach klimatycznych Polski cieszą się deski tarasowe, wykonane z bardzo twardego i odpornego na ścieranie drewna egzotycznego, które występuje w różnorodnej kolorystyce. Spośród najbardziej popularnych wymienić można takie gatunki jak:

  • Cumaru,
  • Mukulungu,
  • Massaranduba,
  • Bangkirai,
  • Merbau.

Drewno gatunków egzotycznych znajduje także liczne zastosowanie we wnętrzach domu. Popularnym zastosowaniem drewna egzotycznego są oryginalne blaty kuchenne. Bezpośrednio nad blatem dobrze komponuje się kolorowa grafika na szkle, nie tylko estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie. Mogą być z niego wykonane również ekskluzywne schody drewniane, w ciekawej kolorystyce charakteryzujące się dużą żywotnością.

Odpowiednia pielęgnacja tarasów drewnianych

Niektóre z rodzajów powierzchni tarasowych wystarczy po zimie umyć myjką ciśnieniową i na bieżąco usuwać nagromadzone przez wiatr zanieczyszczenia czy liście. Wiele osób jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanawia się, jak prawidłowo zadbać o taras drewniany podczas wieloletniej eksploatacji?

Maksymalna trwałość jest możliwa dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji drewna. Nie powinno się dopuszczać do długotrwałego zalegania na nim zanieczyszczeń, takich jak piasek, liście czy błoto.

Porowata struktura drewna wymaga regularnych zabiegów olejowania tarasu drewnianego, które przyczyniają się do utworzenia warstwy ochronnej. Popularne w zastosowaniu są naturalne oleje do drewna, które dobrze wnikają w strukturę drewna i wypełniają puste przestrzenie, przez co:

  • zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci
  • chronią przed promieniami UV i mrozem
  • zabezpieczają przed plamami i zabrudzeniami
  • zwiększają widoczność usłojenia
  • wydobywają naturalne walory estetyczne drewna.

Pierwsze olejowanie powinno się wykonać tuż po położeniu powierzchni tarasu. Kolejne zabiegi olejowania w trakcie eksploatacji tarasu można powtarzać co roku, gdy powierzchnia jest narażona na silne promieniowanie UV, olejowanie tarasu drewnianego powinno się wykonywać częściej. Zabezpieczając go dwa razy w roku zapewnimy wyższy poziom ochrony i zachowanie unikalnej barwy na długi czas. Tarasy drewniane można stawiać przy firmach oraz przy domkach mieszkalnych. Taras może być pod samochód, żeby osłonić go przed słońcem.

Tłuste plamy na tarasie drewnianym

Świeże powietrze, dzieci bawiące się w ogrodzie i nowy przepis na danie z grilla do wypróbowania… Zdarza się jednak, że podczas gotowania na tarasie drewnianym coś pójdzie nie tak i będziemy musieli poradzić sobie z tłustymi plamami. O ile powierzchnia była dobrze zaimpregnowana, zabrudzenie nie wniknie zbyt głęboko. Najlepiej przed pochopnym użyciem nieznanych metod poradzić się specjalistów z dziedziny czyszczenia drewnianych powierzchni.

Tłuste plamy i trudne do usunięcia zabrudzenia, usuwa się specjalnymi, bezpiecznymi środkami myjącymi, oferowanymi przez producentów desek.

Profesjonalny montaż tarasu to gwarancja estetyki po latach

Sposób montażu także odgrywa istotną rolę w późniejszym utrzymaniu powierzchni tarasu drewnianego w dobrej kondycji. Należy zapewnić odpowiednie odstępy między deskami, czyli dylatację, która pozwala deskom swobodnie pracować, co zapobiega naprężeniom i ich wypaczaniu. Niedopuszczalne jest, aby główki wkrętów wystawały nad powierzchnię deski. Ponadto konieczne jest użycie odpowiednich wkrętów, wykonanych z nierdzewnej i trwałej stali, wówczas unikniemy zjawiska korozji i powstawania nieestetycznych zacieków.

Wieloletnie doświadczenie w obróbce drewna posiada firma Pimex, warto powierzyć budowę tarasu profesjonalnej firmie, która nie tylko bezbłędnie go wykona, ale również udzieli instrukcji jak prawidłowo o niego zadbać.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%